poniedziałek, 28 grudnia 2015
Insiderzy nie chcą oddać akcji.
Przeglądałem ostatnio najnowsze transakcje insiderów (czyli osób mających dostęp do informacji poufnych w danej spółce) i odniosłem wrażenie, że niemal wszystkie transakcje były transakcjami kupna.
Spojrzałem na wykres zakupów insiderów i okazało się, że wcale nie są oni obecnie jakimś zakupowym szale:
poniedziałek, 21 grudnia 2015
Czy płynne spółki są lepszą inwestycją?
Wyobraź sobie, że wahasz się pomiędzy kupnem spółki D i spółki N. Z punktu widzenia przeróżnych wskaźników te spółki są identyczne. Ich wykresy w długim terminie wyglądają identycznie.
Różnią się tylko tym, że wykres spółki D jest bardziej drgający (ma wiele drobnych ruchów ceny raz w górę raz w dół), a wykres spółki N jest bardzo łagodny (pozbawiony tych drobnych drgań). Którą z tych spółek wybrałbyś do inwestycji?
poniedziałek, 14 grudnia 2015
Jak zarabiać w czasie bessy?
Wiedza na temat cykliczności gospodarki i danych makro pozwala nam całkiem nieźle przewidywać kiedy będzie hossa, a kiedy bessa. W czasie hossy wystarczy trzymać się giełdowych perełek, aby zarabiać szybciej niż rynek. W okresie bessy warto zmniejszyć zaangażowanie w akcje, gdyż w momencie gdy spada cały rynek bardzo ciężko znaleźć perełki zdolne do ignorowania ogólnego trendu.
poniedziałek, 7 grudnia 2015
Hossie kończy się czas. Czy to dobry moment na zmianę poglądów?
Hossa na szerokim rynku ewidentnie nie chce rozwinąć swoich skrzydeł. Nie mówiąc już o dużych spółkach, nawet te małe, w podobnych momentach w historii zachowywały się dużo silniej:
- Ta prognoza z lipca 2015 sugeruje, że w 11 miesięcy indeks sWIG80 powinien urosnąć co najmniej 45%. Od prognozy minęło już 5 miesięcy a indeks wzrósł tylko kosmetycznie.
poniedziałek, 30 listopada 2015
Dlaczego potrzebujemy zagrożenia?
Ludzie mają różne potrzeby. Od tych bardzo podstawowych (jedzenie, sen) przez nieco bardziej skomplikowane (poczucie bezpieczeństwa, więzi z innymi ludźmi) po te najbardziej górnolotne (samorealizacja). Wszystkie potrzeby w spójną całość zebrał Abraham Maslow, w ramach popularnej piramidy Masłova.
wtorek, 24 listopada 2015
Co zwiastują bardzo słabe wyniki polskich spółek?
Każda spółka giełdowa raz na kwartał dzieli się z inwestorami swoimi wynikami finansowymi. Jakiś czas temu stworzyliśmy dwie metody oceny tego jak dobrze w danym kwartale poszło spółkom na giełdzie:
poniedziałek, 23 listopada 2015
Po spotkaniu inwestycyjnym w Warszawie.
W ten weekend poprowadziłem drugie szkolenie z serii: "Daj się nauczyć inwestować". Tym razem odbyło się ono w Warszawie (więcej o pierwszej edycji). Mówiłem na nim o tworzeniu systemu inwestycyjnego, o odróżnianiu dobrych i złych wskaźników, o prognozowaniu nadejścia hossy i bessy, w skrócie o wszystkim tym czego potrzeba, aby bez wcześniejszej wiedzy dziedzinowej zacząć regularnie zarabiać na giełdzie.
poniedziałek, 16 listopada 2015
Czy polska giełda umiera?
W tym tygodniu indeks WIG20 po raz kolejny ustanowił wieloletnie minimum. Patrząc na wykres za ostatnie kilka lat można się załamać:
poniedziałek, 9 listopada 2015
Czy warto patrzeć na wolumen?
Wolumen to ilość akcji jaka zmieniła właściciela w danym okresie. Jedni mówią, że nie ma ona większego znaczenia, inni, że ma zasadnicze znaczenie. Czy sesje wzrostowe z wysokim wolumenem rzeczywiście są lepszym prognostykiem przyszłych zysków niż jednakowo wzrostowe ale z niskim wolumenem?
poniedziałek, 2 listopada 2015
Wskaźniki Szerokiego Rynku mówią jak jest
Wszyscy wiemy, że indeksy giełdowe obrazują kondycję rynku jako całości. Najbardziej popularny jest indeks WIG, do którego należą niemal wszystkie spółki na GPW. Rok temu pokazaliśmy jednak, że indeks WIG wcale nie jest zbyt dobrym miernikiem koniunktury, gdyż jest niemal w całości kontrolowany przez kilka dużych spółek. Lepszym miernikiem wydaje się być sWIG80 (w czasie pisania tamtego artykułu sWIG80 był zastąpiony przez WIG250, ale GPW się z niego wycofała).
Niestety sWIG80, pomimo swojej wyższości nad WIGiem, nadal jest indeksem ważonym po rozmiarze, co oznacza, że zawiera w sobie trochę szumów. Dziś spróbujemy zobaczyć co stałoby się, gdyby spróbować wyeliminować wszystkie szumy, tak aby zobaczyć niezakłócony obraz stanu naszej giełdy.
poniedziałek, 26 października 2015
Algorytmofobia
Jakiś czas temu pokazaliśmy na tym blogu, że niezależnie od dziedziny, algorytmy podejmują lepsze decyzje niż ludzie. Później dowiedzieliśmy się, że symulacja procesu decyzyjnego człowieka wcale nie jest taka trudna jak mogłoby się wydawać. Na koniec ustaliliśmy za co w czasie inwestowania powinien odpowiadać człowiek, a za co komputer, aby wyniki były jak najlepsze. Do rozwikłania pozostała nam jedna zagadka:
Skoro algorytmy radzą sobie tak dobrze, to dlaczego jest ogrom dziedzin, w których nie są one powszechnie wykorzystywane? (np. do analizowania spółek na giełdzie).
poniedziałek, 19 października 2015
Recenzje książek giełdowych
Często pytacie mnie o to, które książki inwestycyjne są warte polecenia. Z których nauczycie się najszybciej i najwięcej, a które lepiej omijać, bo są nudne i nie niosą, żadnej konkretnej wiedzy.
Zawsze mam problem z odpowiedzią, bo mi niestety większość książek o inwestowani, które czytałem się nie podobała. Może ujmę to inaczej: Podobały mi się w trakcie czytania, miały zabawne anegdoty, wykresy, ciekawe przykłady, ale po skończonej lekturze moje zdolności inwestycyjne nie poprawiły się ani o centymetr.
poniedziałek, 12 października 2015
Jak czarodziejscy są Czarodzieje Rynku?
Aby nauczyć się nowej umiejętności warto brać porady od tych, którzy są w niej mistrzami. Chcąc nauczyć się bardziej wydajnie pływać warto posłuchać porad np. Michaela Phelpsa, który swego czasu miał takie same problemy jak każdy amator, ale skoro został wielokrotnym medalistą olimpijskim, to znaczy, że te problemy rozwiązał.
poniedziałek, 5 października 2015
Czy linia trendu może poprawić nasze wyniki inwestycyjne?
Choć na tym blogu zajmujemy się głównie analizą fundamentalną, to co jakiś czas testujemy też rozwiązania typowo techniczne. Jak dotąd przetestowaliśmy już skuteczność:
Z tych trzech testowanych zagadnień, tylko najprostsze podejście (siła relatywna) pozwoliło zwiększyć przewagę nad rynkiem. Pozostałe dwa okazały się ułudą. Dziś sprawdzimy kolejne narzędzie: linie trendu. Czy spółka poruszająca się w kanale wzrostowym jest lepszą inwestycją niż taka, dla której nie można wyrysować ładnej linii trendu? Czy okolice linii trendu zwiększają prawdopodobieństwo powstrzymania spadków? Sprawdźmy.
poniedziałek, 28 września 2015
Daj się nauczyć inwestować - wyniki po roku
W czerwcu zeszłego roku zaprosiłem Was do udziału w eksperymentalnym szkoleniu, w ramach którego obiecałem, że w ciągu jednego dnia nauczę Was regularnego zarabiania na giełdzie.
Szkolenie odbyło się dokładnie rok temu, a więc dziś jest dobry moment na sprawdzenie, jak uczestnicy tamtego spotkania (którzy wcześniej deklarowali, że nie potrafią inwestować) sobie poradzili.
Pół roku temu robiliśmy wstępne podsumowanie. Wtedy wyszło, że uczestnikom udało się pobić WIG o średnio 8,27%. Pierwsze półrocze było okresem słabych danych makro, które pozwalało uczestnikom na zaangażowanie w akcje w okolicach 50%. Na szczęście w drugim półroczu testów dane makro uległy poprawie, co powinno przełożyć się na wyższe zaangażowanie w akcje (i prawdopodobnie wyższe zyski). Sprawdźmy jak wyglądało to w praktyce:
Etykiety:
daj się nauczyć inwestować,
portfel inwestycyjny,
szkolenia
poniedziałek, 21 września 2015
Klucz do regularnego zarabiania na giełdzie
Co jakiś czas dostaję maile, w których pytacie się mnie: "Skąd wiem, że moje podejście do inwestowania jest dobre?". Być może przez cały ten czas miałem po prostu szczęście, tak jak kandydat na analityka, który miał 100% trafnych przepowiedni?
Dziś opowiem wam nieco więcej o teorii stojącej za portfelem fundamentalnym.
poniedziałek, 14 września 2015
Raport po 3 latach prowadzenia portfela
Właśnie mijają 3 lata od kiedy zaczęliśmy prowadzić portfel inwestycyjny. Wszystko zaczęło się od tego wpisu. Portfel miał być początkowo prowadzony tylko przez 12 tygodni, ale ostatecznie był kontynuowany w ramach fundamentalnej. Po kilku miesiącach i powstał pierwszy wpis podsumowujący portfelowe zarobki. Później był artykuł z raportem po roku od startu. Po wszystkich tych wpisach pojawiały się zawsze głosy, że to zbyt krótki czas na ocenę wyników, z czym jak najbardziej się zgadzam. Idealnie byłoby sprawdzić portfel na 3 pełnych cyklach co zajmie nam ok. 10 lat. Dziś jednak przechodzimy obok dużego kamienia milowego, bo już 30% tej drogi za nami i wnioski stają się coraz bardziej wiarygodne.
poniedziałek, 7 września 2015
Efekt małych spółek - Czy małe spółki są lepsze?
Efekt małych spółek jest jednym z bardziej popularnych zjawisk giełdowych. Mówi ono o tym, że małe spółki zachowują się na giełdzie lepiej niż duże, a więc to głównie wśród nich powinniśmy wypatrywać perełek. Zjawisko to można wytłumaczyć kilkoma sposobami:
czwartek, 3 września 2015
Jak rozmiar spółki wpływa na kurs akcji - ankieta
Pracuję nad nowym artykułem testującym zależność pomiędzy rozmiarem spółek, a zachowaniem ich kursów akcji na giełdzie. Jestem ciekaw jakie jest wasze zdanie w tej sprawie, tak że już standardowo proszę was o pomoc, w formie wypełnienia ankiety z 1 pytaniem.
Wyniki ankiety zostaną opublikowane wraz z artykułem. Z góry dziękuję za poświęconą chwilę.
Wyniki ankiety zostaną opublikowane wraz z artykułem. Z góry dziękuję za poświęconą chwilę.
poniedziałek, 31 sierpnia 2015
Wzrost zysku operacyjnego - test wskaźnika
W inwestowaniu często wyróżnia się dwa podejścia:
- inwestowanie w wartość - polega na szukaniu tanich spółek. (niskie C/Z, niskie C/WK, niskie C/P itp.)
- inwestowanie we wzrost - polega na szukaniu spółek z poprawiającymi się wynikami (rosnące przychody i zysk)
W ostatnim artykule z tej serii weryfikowaliśmy skuteczność wskaźnika C/P. Dziś przyjrzymy się bliżej temu czy spółki z rosnącym zyskiem są dobrą inwestycją?
poniedziałek, 24 sierpnia 2015
Panika na giełdzie - co dalej?
Dzisiejszy artykuł ukazuje się nieco później, gdyż oryginalnie temat miał być inny, ale otwarcie na GPW dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń, po których wiele osób zastanawia się "co dalej"? Tak że dziś przyjrzymy się bliżej możliwym scenariuszom dla naszej giełdy.
Pisząc to jest godzina 10:00 i od otwarcia indeks sWIG80 (ten, który ma najmniej szumów) spadł o ok. 4%. Sprawdziłem jak w historii zachowywała się giełda po bardzo silnych jednodniowych spadkach. (Jako warunek przyjąłem spadek indeksu sWIG80 o co najmniej 3,5% w ciągu jednego dnia).
poniedziałek, 17 sierpnia 2015
Rola kreatywności w inwestowaniu
W ostatnim wpisie z tej serii pokazaliśmy, że zamodelowanie procesu decyzyjnego człowieka wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać, a także, że algorytmy radzą sobie najlepiej gdy człowiek nie ma możliwości podważania ich wskazań. Odkrycia te są o tyle kontrowersyjne, że zaczyna to wyglądać tak, że człowiek w ogóle nie jest potrzebny przy podejmowaniu decyzji.
Czy to oznacza, że ludzka inteligencja nie wnosi zupełnie nic do procesu decyzyjnego? Przecież bez naszej inteligencji algorytm nie wiedziałby w ogóle czego ma szukać. Dziś zastanowimy się jak połączyć ludzką inteligencję z obiektywizmem i konsekwencją komputera.
poniedziałek, 10 sierpnia 2015
Ile można zarobić na funduszach akcji?
Dotychczas oszczędności trzymałeś na lokacie. Plusem była stabilność, ale minusem marne odsetki. Przypadkiem dowiedziałeś się, że jest coś takiego jak giełda, gdzie kosztem większych wahań kapitału można otrzymać większe "odsetki". (Rzeczywiście średni zysk indeksu WIG w ciągu ostatnich 20 lat wyniósł +6,5% rocznie i jest to więcej niż oferują lokaty.)
Pierwszym zakupem zwykle są jednostki funduszu inwestycyjnego. Fundusz pozwala nie martwić się samodzielnym wyborem spółek. Po prostu wpłacamy nasze pieniądze ekspertowi, który nimi zarządza w ramach giełdy. Dziś sprawdzimy ile realnie można zarobić inwestując na giełdzie poprzez fundusze akcji?
poniedziałek, 3 sierpnia 2015
Algorytm i człowiek
W poprzednim artykule z tej serii dowiedzieliśmy się, że niezależnie od dziedziny, algorytmy podejmują lepsze decyzje niż ludzie. Dziś przyjrzymy się badaniom, które ciągną temat jeszcze dalej.
Jedną z poważniejszych wątpliwości co do wyższości algorytmu nad osądem człowieka jest potencjalna trudność w zamodelowaniu procesów myślowych człowieka. Dzięki nieszablonowemu myśleniu, ludzie potrafią znajdować takie zależności pomiędzy danymi, które pozostają niezauważone dla nawet najlepszych algorytmów.
W uproszczeniu, na obecny moment matematycy potrafią przenieść do komputera 3 rodzaje zależności. Zaczynając od najłatwiejszej:
piątek, 31 lipca 2015
Znaczenie danych w przewidywaniu nadejścia bessy - ankieta
Ostatnia ankieta wyszła rewelacyjnie (udział wzięło ponad 200 osób), dzięki czemu wyniki były wystarczająco wiarygodne. Dziś mam do was kolejne 2 pytania. Pomożecie?
Wyniki będą się pojawiać w kolejnych artykułach na blogu.
poniedziałek, 27 lipca 2015
Czy matematyka podejmuje lepsze decyzje niż ludzie?
Więźniowie mają prawo ubiegać się o zwolnienie warunkowe. Co jakiś czas w każdym więzieniu zbiera się komisja złożona z ekspertów (psychologowie / socjologowie itp.). Ich zadaniem jest ocena kogo można wypuścić, a kogo nie. Idealnie byłoby wypuścić osoby, które w przyszłości nie popełnią już żadnego przestępstwa, a zatrzymać tych, którzy się go dopuszczą. Niestety w momencie decydowania eksperci nie wiedzą kto jak się zachowa. Dwójka badaczy (Wormith i Goldstone [1]) postanowiła bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.
sobota, 25 lipca 2015
Komputerowe wspomaganie decyzji - ankieta
Pracuję właśnie nad nowym artykułem, ale aby wnioski były pełniejsze potrzebuję waszej pomocy. Zajmie ona ok. 1 min i będzie polegać na odpowiedzi na 5 zamkniętych pytań. Ankieta jest anonimowa, nie trzeba się nigdzie logować.
(ankieta jest już zamknięta).
Aby ankieta dotarła do większej liczby osób, zostawię ją aktywną aż do poniedziałkowego wieczora. Tym samym standardowy poniedziałkowy artykuł ukaże się dopiero we wtorek rano.
Bardzo dziękuję za pomoc :)
Do omówienia wyników ankiety zapraszam tutaj.
poniedziałek, 20 lipca 2015
Weryfikacja skuteczności wskaźnika C/P
Kilka tygodni temu podjęliśmy bardzo ważny temat, testowania pojedynczych wskaźników. Dlaczego ważny? Dlatego, że wiedząc, które wskaźniki dają realną przewagę nad rynkiem, jesteśmy w stanie tworzyć w ich oparciu strategie inwestycyjne, które regularnie biją rynek.
czwartek, 16 lipca 2015
Konkurs dla początkujacych inwestorów
Z okazji powrotu giełdy do wzrostów mam dla was specjalny konkurs. Będzie od was wymagał tylko kilka minut zaangażowania, a pozwoli się sprawdzić się przy wybieraniu giełdowych perełek (i być może zgarnąć nagrody).
Zasady są proste:
poniedziałek, 13 lipca 2015
Co Europa myśli o wzrostach na naszej giełdzie?
Nieco ponad 4 lata temu opowiedzieliśmy sobie o Wskaźnikach Szerokiego Rynku (WSR). Ich koncepcja jest bardzo prosta i polega na tym, aby sprawdzić, ile spółek jest w trendzie wzrostowym, a ile w spadkowym. Każda spółka obecna na rynku ma taki sam głos (taka samą wagę) niezależnie od jej wielkości. Zestawiając wyniki możemy stwierdzić np. jaka część rynku uczestniczy w hossie. Jeśli większość spółek na rynku rośnie to upraszczając można powiedzieć, że hossa jest niezagrożona. Jeśli pomimo wzrostów na głównych indeksach (np. WIG), sporo spółek spada, to jest spora szansa, że hossa ma się ku końcowi. (Jeśli nie wiesz jak to możliwe, że większość spółek spada, gdy indeks WIG pnie się w górę zachęcam do przeczytania tego wpisu).
poniedziałek, 6 lipca 2015
Prognoza giełdowa na 2015/2016
Wyobraź sobie, że prowadzę piekarnię i chcę od Ciebie pożyczyć pieniądze na jej modernizację. Możesz udzielić mi pożyczki na 2 lata lub 10 lat. Oczywiście pożyczając mi pieniądze na 10 lat ryzykujesz bardziej, bo jeśli mój biznes upadnie gdzieś między 3 i 10 rokiem to w wersji 10 letniej nie odzyskasz swojej pożyczki. Aby zrównoważyć większe ryzyko pożyczki 10 letniej, zobowiązałbym się do płacenia 10% odsetek rocznie. W wersji 2 letniej płaciłbym tylko 5% odsetek rocznie. Gdybyś musiał się zdecydować na jedną z tych pożyczek, to której powinieneś udzielić?
poniedziałek, 29 czerwca 2015
W pogoni za jeszcze lepszą strategią
Wyobraź sobie, że masz za zadanie jak najlepiej podzielić poniższe kropki (12 niebieskich i 12 zielonych) na dwie grupy.
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Czy tanie spółki pozwalają zarobić więcej?
Mówi się, że tanie spółki, czyli takie, które mają niskie wartości: ceny do zysku (C/Z), ceny do wartości księgowej (C/WK), ceny do przychodów (C/P) itp. są lepszą inwestycją niż spółki drogie. Czy tak jest na prawdę? I co to znaczy, że spółka jest tania? Czy C/P = 1 to spółka tania? A może C/P = 2 to nadal tanio? Gdzie leży granica taniości? Dziś poznamy odpowiedzi na te pytania.
poniedziałek, 15 czerwca 2015
Jak bezpiecznie kopiować ruchy z innego portfela?
Śledzisz wyniki inwestycyjne kolegi, jakiegoś guru lub zupełnie anonimowych osób prowadzących swoje portfele. Podoba Ci się ich styl no i oczywiście zyski jakie generują na swoich transakcjach. Jako, że masz wgląd w dokonywane transakcje, zastanawiasz się nad ich kopiowaniem. Sam pomysł na powielanie ruchów kogoś kto zna się na inwestowaniu jest dobry, ale zanim to zrobisz upewnij się, że jego portfel spełnia pewne podstawowe warunki.
Dziś nauczymy się rozpoznawać strategie/portfele wiarygodne od tych kiepskiej jakości.
poniedziałek, 8 czerwca 2015
Ile zarobiły strategie guru w 2015?
W ostatnich miesiącach przeprowadziliśmy testy na danych historycznych za ostatnie 3 pełne cykle hossa-bessa (ok. 9 lat) dla kilku popularnych strategii inwestycyjnych. Dziś przyjrzymy się im od nieco mniej statystycznej strony i sprawdzimy jak poradziły sobie w ostatnim czasie, a więc na danych, które na pewno nie mogły być uwzględnione w momencie ich oryginalnego testowania. Jednocześnie odpowiemy sobie na pytanie ile można było realnie zarobić na giełdzie od początku tego roku. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak oceniać zachowanie naszych prywatnych portfeli.
poniedziałek, 1 czerwca 2015
Sposób na zbyt często wybijanego stop lossa.
poniedziałek, 25 maja 2015
Jak szybko sprawdzić ile wirtualny portfel zarobiłby na prawdę?
Jeśli interesujesz się inwestowaniem już jakiś czas to najprawdopodobniej prowadzisz swój własny portfel inwestycyjny. "Portfel" brzmi szumnie, ale chodzi po prostu o spis transakcji robiony po to, abyś po pewnym czasie mógł zweryfikować skuteczność swoich pomysłów inwestycyjnych. Jako, że nasza pamięć jest zawodna i lubi zapominać o porażkach, to dzięki takiemu spisowi transakcji łatwiej jest później analizować błędy i wyciągać wnioski na przyszłość. Wszystko super. Problem pojawia się dopiero w momencie, gdy uznajemy, że wyniki naszego portfela są zadowalające i chcielibyśmy zacząć wykorzystywać nasze pomysły na realnym rachunku maklerskim.
Problem wynika z tego, że nie ma prostego sposobu na oszacowanie o ile nasz wynik na realnym rynku będzie gorszy od tego wirtualnego.
poniedziałek, 18 maja 2015
Jak zachowuje się kurs akcji w okolicach dywidendy?
W ostatnim artykule testowaliśmy jak zachowuje się kurs akcji na kilka tygodni przed i po rekomendacji kupna wydanej przez znane instytucje. Dziś zrobimy bardzo podobny test tyle, że dotyczący dywidendy. Kiedy warto kupować spółkę dywidendową, a kiedy ją sprzedawać? Czy lepiej sprzedać tuż przed dywidendą czy ją otrzymać? Dziś odpowiemy sobie na te pytania.
poniedziałek, 11 maja 2015
Kolejne ciekawostki o rekomendacjach analityków
W artykule z zeszłego tygodnia sprawdziliśmy czy warto słuchać rekomendacji analityków. Okazało się, że w ogólności są oni bardziej omylni niż rzut monetą. Jeśli ktoś przeoczył tamten wpis to polecam przeczytać go przed dzisiejszym, gdyż ten jest kontynuacją rozważań na temat skuteczności rekomendacji analityków.
Pozbierałem kilka waszych pomysł z komentarzy i dziś zobaczymy czy dzięki nim uda nam się odkryć coś ciekawego:
poniedziałek, 4 maja 2015
Czy warto inwestować zgodnie rekomendacjami analityków?
Niemal każdy większy dom maklerski ma zespół analityków, którzy regularnie wydają rekomendacje dotyczące konkretnych spółek. Zwykle jest to prosty komunikat w stylu: "Dom Maklerski XXX wydał rekomendację 'kupuj' dla spółki ZZZ". Czasem rekomendacja przybiera postać bardziej złożonej analizy. W samym kwietniu 2015 roku wydano 122 tego typu rekomendacje, a więc średnio 6 każdego dnia roboczego.
Rekomendacje analityków budzą spore emocje. Jedni widząc, że znany bank rekomenduje kupno spółki są bardziej skłonni ją kupić. Inni taką rekomendację postrzegają jako naganianie na kupno i jednocześnie sygnał ostrzegawczy przed zakończeniem trendu wzrostowego. Jak jest na prawdę?
poniedziałek, 27 kwietnia 2015
Test strategii inwestycyjnej - CRD
Dzisiejsza strategia nie jest powiązana z żadnym konkretnym guru, ale jej koncepcja jest o tyle ciekawa, że żal byłoby jej nie przetestować. Pomysł polega na tym, aby połączyć 3 ważne obszary analizy.
Etykiety:
analiza fundamentalna,
strategie guru,
testy historyczne
poniedziałek, 20 kwietnia 2015
Co oznacza siła dużych spółek?
Zanim przejdziemy do dzisiejszej analizy mam małe ogłoszenie, którym chciałbym się z Wami podzielić. W zeszły poniedziałek miałem okazję spotkać się ze studentami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Musze przyznać, że frekwencja przerosła moje oczekiwania, gdyż na sali było ponad 300 osób. Poniżej kilka zdjęć z tego spotkania:
poniedziałek, 13 kwietnia 2015
Cierpliwość
Lubimy lokaty, bo te są przewidywalne. Główną zaletą lokaty jest to, że możesz sobie na bieżąco w głowie księgować wirtualne zyski i kiedykolwiek nie sprawdzisz będą one takie same jak te realne. Problem zaczyna się wtedy, gdy szukając większych zysków idziesz na giełdę, ale wciąż z tyłu głowy masz nadzieję na zachowanie liniowości jaką daje lokata.
wtorek, 7 kwietnia 2015
Indeks perełek prognozuje zachowanie giełdy.
W jednym z ostatnich wpisów omawialiśmy sobie sposób na zweryfikowanie naszej strategii. Okazało się wtedy, że liczba dobrych spółek na giełdzie może nam sporo powiedzieć o tym czy będzie hossa czy bessa. Jako "dobre" spółki braliśmy te, które zwiększyły swoje przychody, zyski i kapitał własny. Choć intuicyjnie widać, że jest to całkiem niezła definicja "dobrej" spółki, to jeden z was napisał w komentarzu coś co mnie zainspirowało do dalszego pociągnięcia tematu:
poniedziałek, 30 marca 2015
Czy inwestowania można się nauczyć? - wyniki portfeli szkoleniowych
Jak pewnie większość z was pamięta w zeszłym roku w czerwcu zaprosiłem was do udziału w eksperymencie inwestycyjnym, w ramach którego obiecałem nauczyć was regularnego zarabiania na giełdzie. Liczba waszych zgłoszeń przerosła moje oczekiwania. Niestety dla zachowania odpowiedniej jakości na spotkanie mogłem zaprosić tylko 10 osób. Do spotkania doszło we wrześniu 2014 roku. Miałem na nim nieco ponad 8 godzin na to, aby nauczyć was inwestować. Moim małym marzeniem było zrobić to w taki sposób, abyście po wyjściu ze szkolenia dokładnie wiedzieli co i jak należy robić, aby zarabiać. Jednocześnie nie chciałem wam narzucać jednego jedynego systemu inwestycyjnego, a raczej nauczyć sposobu tworzenia takiego systemu. Zadanie na pewno nie było nudne. Czas sprawdzić co z tego wyszło.
Etykiety:
analiza fundamentalna,
eksperyment inwestycyjny,
szkolenia
poniedziałek, 23 marca 2015
Zweryfikuj swoją strategię
- Wybierasz dobre spółki, ale źle nimi zarządzasz.
- Wybierasz złe spółki.
W pierwszej wersji jesteś na lepszej pozycji, bo skoro wybierasz dobre spółki to masz już bazę do systemu inwestycyjnego i brakuje Ci tylko odrobinę poeksperymentowania z rozmiarem pozycji, terminami wchodzenia/ wychodzenia z inwestycji, stop lossami itp.
W drugiej wersji jesteś na gorszej pozycji, bo brakuje Ci trzonu Twojego systemu inwestycyjnego.
poniedziałek, 16 marca 2015
Trend jeszcze lepszym przyjacielem.
Każdy inwestor, wie, że jeśli chodzi o trend to należy inwestować zgodnie z nim. Tak mówią giełdowe przysłowia i giełdowi guru. Sam nieraz sprawdzałem jak to wygląda w praktyce i jak najbardziej potwierdzam słuszność tego zdania. Ale jak rozpoznać w jakim spółka jest trendzie?
poniedziałek, 9 marca 2015
Test strategii tanich spółek dywidendowych
Jak rozpoznać tanią spółkę? Należy przyrównać giełdową kapitalizację spółki (czyli cenę jaką musielibyśmy zapłacić za wykupienie całej spółki po obecnej cenie giełdowej) do jednej z jej danych z raportu okresowego. Mogą to być zyski (wtedy mamy C/Z), może to być kapitał własny (C/WK), przychody, zobowiązania itd. Której wartości użyć aby uzyskać najlepsze wyniki?
czwartek, 26 lutego 2015
Jak najkorzystniej wychodzić z inwestycji? Inne podejście do stop lossów.
Kilka tygodni temu zrobiłem serię eksperymentów dotyczących tego jak najlepiej składać zlecenie. Opis badań i ich wyniki można znaleźć w tym wpisie. W skrócie okazało się, że jeśli chcemy kupić spółkę, to zamiast kupować "po każdej cenie" (PKC), znacznie korzystniej jest ustawić zlecenie z limitem po cenie ostatniego zamknięcia. W pojedynczej transakcji rodzi to ryzyko kupienia spółki znacznie powyżej założonej ceny, ale statystycznie w długim terminie zlecenia z limitem pozwalają zaoszczędzić ok. 50% kosztów spreadu, które musielibyśmy ponieść w przypadku zlecenia PKC. To dużo.
poniedziałek, 16 lutego 2015
Czy wessie nas spirala deflacyjna?
Mam wrażenie, że inflacja i deflacja są jednymi z najmniej zbadanych i zrozumiałych zagadnień ekonomii. W google z łatwością można znaleźć słowne batalie o to, które z tych zjawisk jest gorsze. Czy gdyby bank centralny nie reagował na nie, to żyłoby nam się lepiej czy gorzej? Obecnie mamy w Polsce deflację -1,3%, czy to oznacza, że nadchodzi recesja? Pytań jest mnóstwo, a bez zbytniego zagłębiania się w temat, odpowiedź na większość z nich brzmi: "to zależy". Dziś postaramy się przyjrzeć deflacji nieco bliżej.
czwartek, 5 lutego 2015
Jak najkorzystniej składać zlecenia?
Wyobraź sobie, że jest środek weekendu i spokojnie analizujesz spółki w poszukiwaniu nowych perełek. Zauważasz jedną, dla której Twój system inwestycyjny wygenerował sygnał zakupu. Jej cena z piątkowego zamknięcia to 50 zł. Ucieszony ustawiasz zlecenie kupna PKC (po każdej cenie), które ma się zrealizować na poniedziałkowym otwarciu, tak abyś miał pewność, że dokonasz zakupu jak najwcześniej po wygenerowaniu sygnału zakupu. W poniedziałek okazuje się, że spółka otworzyła się po cenie 55 zł i właśnie po tyle zrealizowane zostało Twoje zlecenie. Oznacza to, że już na stracie masz 10% straty na inwestycji. Co gorsza po południu tego samego dnia cena wraca do poziomu 50 zł.
Subskrybuj:
Posty (Atom)