poniedziałek, 25 maja 2015

Jak szybko sprawdzić ile wirtualny portfel zarobiłby na prawdę?


Jeśli interesujesz się inwestowaniem już jakiś czas to najprawdopodobniej prowadzisz swój własny portfel inwestycyjny. "Portfel" brzmi szumnie, ale chodzi po prostu o spis transakcji robiony po to, abyś po pewnym czasie mógł zweryfikować skuteczność swoich pomysłów inwestycyjnych. Jako, że nasza pamięć jest zawodna i lubi zapominać o porażkach, to dzięki takiemu spisowi transakcji łatwiej jest później analizować błędy i wyciągać wnioski na przyszłość. Wszystko super. Problem pojawia się dopiero w momencie, gdy uznajemy, że wyniki naszego portfela są zadowalające i chcielibyśmy zacząć wykorzystywać nasze pomysły na realnym rachunku maklerskim.

Problem wynika z tego, że nie ma prostego sposobu na oszacowanie o ile nasz wynik na realnym rynku będzie gorszy od tego wirtualnego.

poniedziałek, 18 maja 2015

Jak zachowuje się kurs akcji w okolicach dywidendy?


W ostatnim artykule testowaliśmy jak zachowuje się kurs akcji na kilka tygodni przed i po rekomendacji kupna wydanej przez znane instytucje. Dziś zrobimy bardzo podobny test tyle, że dotyczący dywidendy. Kiedy warto kupować spółkę dywidendową, a kiedy ją sprzedawać? Czy lepiej sprzedać tuż przed dywidendą czy ją otrzymać? Dziś odpowiemy sobie na te pytania.

poniedziałek, 11 maja 2015

Kolejne ciekawostki o rekomendacjach analityków


W artykule z zeszłego tygodnia sprawdziliśmy czy warto słuchać rekomendacji analityków. Okazało się, że w ogólności są oni bardziej omylni niż rzut monetą. Jeśli ktoś przeoczył tamten wpis to polecam przeczytać go przed dzisiejszym, gdyż ten jest kontynuacją rozważań na temat skuteczności rekomendacji analityków.

Pozbierałem kilka waszych pomysł z komentarzy i dziś zobaczymy czy dzięki nim uda nam się odkryć coś ciekawego:

poniedziałek, 4 maja 2015

Czy warto inwestować zgodnie rekomendacjami analityków?


Niemal każdy większy dom maklerski ma zespół analityków, którzy regularnie wydają rekomendacje dotyczące konkretnych spółek. Zwykle jest to prosty komunikat w stylu: "Dom Maklerski XXX wydał rekomendację 'kupuj' dla spółki ZZZ". Czasem rekomendacja przybiera postać bardziej złożonej analizy. W samym kwietniu 2015 roku wydano 122 tego typu rekomendacje, a więc średnio 6 każdego dnia roboczego.

Rekomendacje analityków budzą spore emocje. Jedni widząc, że znany bank rekomenduje kupno spółki są bardziej skłonni ją kupić. Inni taką rekomendację postrzegają jako naganianie na kupno i jednocześnie sygnał ostrzegawczy przed zakończeniem trendu wzrostowego. Jak jest na prawdę?