poniedziałek, 23 grudnia 2013
Straty, których nie wytrzymasz
Kluczem do zarabiającego systemu inwestycyjnego jest dodatnia wartość oczekiwana (czyli chodzi o to, żeby mieć przewagę prawdopodobieństwa po swojej stronie). Niby racja, ale to tylko część prawdy. Trzeba jeszcze dobrać wielkość pozycji w taki sposób, aby nie zbankrutować zanim prawdopodobieństwo zacznie działać.
czwartek, 12 grudnia 2013
Czy to już koniec wzrostów?
Z ostatnich analiz wiemy, że bessa najprawdopodobniej pojawi się na naszej giełdzie nie wcześniej niż w kwietniu 2014 roku, a może nawet kilka miesięcy później. Wymiar czasowy to jedno. Drugą przydatną informacją byłoby to ile przez ten czas zdążymy jeszcze urosnąć? Czy nadchodzące miesiące hossy będą raczej płaskim wyczekiwaniem na nadejście bessy? Czy może czeka nas dalszy rajd w górę?
poniedziałek, 25 listopada 2013
Liczba debiutów na GPW, a hossa i bessa
A jeśli tak, to czy zależność ta jest na tyle cykliczna i silna, żeby można było wykorzystać ją w drugą stronę? Inaczej mówiąc czy śledząc liczbę debiutów giełdowych jesteśmy w stanie wywnioskować czy będzie hossa czy bessa?
Wyniki są zdumiewające.
piątek, 15 listopada 2013
Kiedy był dołek bessy?
Ostatnio do zmęczenia pisze to co teoretycznie jest wszystkim znane, że hossa trwa zwykle 2,2 lata, a bessa 1,1 roku. Pewne odchylenia się zdarzają ale my trzymajmy się scenariusza najbardziej prawdopodobnego. Skoro tak to powinniśmy móc wystarczająco dokładnie wyznaczyć kiedy przepadnie szczyt obecnej hossy.
Spróbowałem to zrobić i okazało się, że to wcale nie takie proste z jednego powodu.
niedziela, 3 listopada 2013
Teoria co drugiej bessy
Dziś zauważyłem ciekawe zjawisko, które może pomóc nam oszacować gdzie w dalszej przyszłości trafi nasza giełda.
Koncepcja jest bardzo prosta. Jeśli narysujemy linie długoterminowego trendu dla indeksu WIG, okaże się że niemal od początku istnienia porusza się on w kanale położonym pomiędzy dwoma równoległymi liniami.
środa, 23 października 2013
Jesteśmy tresowanymi małpami. Wykorzystaj to!
To ja uczyniłem wielkich ludzi wielkimi. To ja również spowodowałem porażki przegranych. Kontroluj mnie , ucz mnie, trzymaj mnie w ryzach , a sprawię, że zdobędziesz wszystko, do czego dążysz. Zlekceważ mnie, a zniszczę Cię.
poniedziałek, 7 października 2013
Przestań się poddawać.
Chcesz nauczyć się nowej umiejętności. Zaczynasz po raz piąty. Poprzednim razem miałeś nadzieję na sukces, ale zabrakło motywacji. Jeszcze wcześniej przeszkodził Ci katar albo nadgodziny w pracy. Zawsze znajdowała się jakaś wymówka. Później chciałeś wrócić do treningów, ale jakoś nie bardzo Ci szło. A może nie było żadnego kataru, ani braku motywacji, ale i tak słabo Ci szło? Może ten cały rozwój to nie dla Ciebie?
Spokojnie to tylko Twój mózg Cię sabotuje.
niedziela, 22 września 2013
Czy już jest zbyt drogo?
Chyba najbardziej znanym wskaźnikiem do oceny czy akcje danej spółki są zbyt drogie jest C/Z. Aby go obliczyć wystarczy podzielić aktualną wycenę giełdową całej spółki przez jej zyski z ostatniego roku. Im wskaźnik jest większy, tym większe są oczekiwania inwestorów co do przyszłych zysków, a przez to pojawia się presja na ich poprawę. W takiej sytuacji, brak wystarczającej poprawy zysków odbierany jest zwykle negatywnie.
środa, 11 września 2013
Raport z badania skuteczności portfela fundamentalnego na danych historycznych i rzeczywistych
I wreszcie jest :) Raport, który wielu z Was obiecywałem w mailach już od jakiegoś czasu.
Dla nowych czytelników wyjaśnię, że dokładnie rok temu rozpoczęliśmy na blogu test strategii inwestycyjnej, który miał potwierdzić albo obalić moje wcześniejsze dywagacje teoretyczne o tym, że analiza fundamentalna pozwala zarabiać na giełdzie. Więcej informacji o początkach eksperymentu znajdziecie pod etykietą: portfel inwestycyjny.
Może nie byłoby w tym nic odkrywczego, gdyby nie kilka faktów specyficznych dla mojego podejścia:
poniedziałek, 2 września 2013
Dlaczego akurat maj 2014? (IWW)
Ostatnio o IWW pisaliśmy sobie w styczniu kiedy to zastanawialiśmy się kiedy wskaźnik zacznie rosnąć? Później była jeszcze mała aktualizacja w marcu pokazująca podrygi wskaźnika ku górze. Od marca minęło już trochę czasu, więc warto odświeżyć sobie spojrzenie na obecną sytuację giełdową z punktu wiedzenia najciekawszego wskaźnika wyprzedzającego.
sobota, 24 sierpnia 2013
Dlaczego to takie ważne, żebyś nie nudził się w pracy?
- Tracisz poczucie czasu. Czas przestaje dla Ciebie istnieć.
- Doświadczasz ekstazy. Czujesz jakbyś był tylko obserwatorem swojego własnego ciała i umysłu, które same dokładnie wiedzą co mają robić.
- Nie potrzebujesz nagród. Nie potrzebujesz, żadnej dodatkowej motywacji.
- Ogarnia Cię nieopisany spokój. Wiesz, że to co robisz jest dokładnie tym co powinieneś w danej chwili robić. Znikają wszelkie wątpliwości.
- Osiągasz taki poziom koncentracji, że masz wrażenie jakby Twoje pole widzenia się zawężało. Przestajesz dostrzegać wszystko co nie jest związane z tym co akurat robisz.
niedziela, 11 sierpnia 2013
Inwestowanie krótkoterminowe jest najlepsze?
Ostatnio zastanawiałem się nad różnicami w podejściu inwestora nastawionego na długi i krótki termin. Chyba jestem bardzo stronniczy w mojej ocenie, bo praktycznie nie potrafię znaleźć, żadnego wytłumaczenia dlaczego mielibyśmy grać na krótkich terminach?
Zacznijmy od łatwiejszej dla mnie strony:
Jakie są przewagi inwestowania na długi termin nad krótkim?
Zacznijmy od łatwiejszej dla mnie strony:
Jakie są przewagi inwestowania na długi termin nad krótkim?
poniedziałek, 22 lipca 2013
Czy historia powtórzy się po raz 5?
sobota, 13 lipca 2013
Lokaty to dla mnie za mało ... aktywne inwestowanie to zbyt wiele. Czy jest coś pomiędzy?
Nie jesteś zadowolony z oprocentowania nawet najlepszych lokat i żal Ci patrzeć jak twoje pieniądze zjada inflacja? Z drugiej strony nie masz aż tyle czasu / chęci / umiejętności, aby ślęczeć nad książkami, tworzyć i testować własne systemy inwestycyjne?
To problem z którym boryka się bardzo dużo ludzi. Chciałoby się odłożyć coś na emeryturę, ale poza lokatami, wszystkie formy pomnażania kapitału wiążą się z ryzykiem, które jest tym większe im mniejsza jest nasza wiedza na ich temat. Co zrobić jeśli jesteś w takiej sytuacji?
czwartek, 27 czerwca 2013
Jak znaleźć swój Edge?
czwartek, 20 czerwca 2013
Prognoza dla giełdy na podstawie cykliczności indeksów
Ile zwykle trwa hossa, a ile bessa? Czy zmiany indeksów giełdowych są na tyle regularne, żeby na ich podstawie wywnioskować jak będzie wyglądać przyszłość? Sprawdźmy!
poniedziałek, 10 czerwca 2013
Stopy procentowe jak w zegarku
sobota, 18 maja 2013
Jak zarobić 50% w 36 tygodni. Ciekawe wnioski.
Może ktoś jeszcze pamięta, że w połowie września 2012 roku rozpoczęliśmy prowadzenie specyficznego portfela inwestycyjnego. Specyficznego dlatego, że poza pomocnym wyznaczaniem trendów, pomija udział analizy technicznej w procesie decyzyjnym. Wszystkie decyzje podejmowane są na podstawie analizy fundamentalnej.
Co więcej poza szczególnymi przypadkami przekroczenia poziomów stop loss, transakcje dokonywane są tylko 1 raz w tygodniu (na zamknięciu w piątek).
wtorek, 7 maja 2013
Inwestowanie pod informacje
Dziś pojawił się raport finansowy mało popularnej spółki ELZAB zajmującej się produkcją kas, drukarek fiskalnych itp. Normalnie nie zajrzałbym pewnie do raportu tej spółki, gdyby nie pewien zbieg okoliczności. Tak czy inaczej kwartalne wyniki okazały się nadspodziewanie dobre. Dla przykładu poniżej wklejam wykres przychodów:
poniedziałek, 6 maja 2013
Co cykliczność światowych gospodarek mówi o przyszłości WIGu
Jakiś czas temu pisaliśmy sobie o cykliczności światowych gospodarek, o tym że wszystkie są powiązane i kłopoty w jednym kraju z łatwością propagują się na resztę. Były wykresy i analiza. Dziś spróbuję przeprowadzić niemalże identyczną analizę w nowy sposób. W komentarzach napiszcie proszę czy taki nowy sposób Wam się podoba :)
Ok przejdźmy do analizy:
poniedziałek, 15 kwietnia 2013
Słabe złoto
Od kilku dni złoto zachowuje się bardzo słabo. Na tyle słabo, że postanowiłem sprawdzić czy już kiedyś w historii naszej giełdy zachowywało się równie słabo.
poniedziałek, 8 kwietnia 2013
Inwestowanie pod dywidendy 2
Po ostatnim artykule pokazującym zależność pomiędzy momentem przyznania dywidendy, a zachowaniem kursu akcji MCL postanowiłem sprawdzić czy to zjawisko jest powtarzalne na innych spółkach.
Z ciekawszych wyników zainteresowało mnie zachowanie ceny akcji Żywca (ZWC).
czwartek, 4 kwietnia 2013
Inwestowanie pod dywidendy
Dywidendy są dodatkowym smaczkiem dla inwestorów, który uwiarygadnia osiągane przez spółkę zyski. Znaną techniką inwestycyjną jest trzymanie spółek, które regularnie wypłacają dywidendę i traktowanie ich jak lokaty. Wystarczy ignorować zachowanie ceny akcji danej spółki zakładając, że i tak nigdy ich nie sprzedamy, a jedyne zyski czerpać w postaci kilkuprocentowej dywidendy.
Choć taka technika w ogólności się sprawdza to ostatni przypadek TPSy pokazał jak dużym ryzykiem obarczone jest takie inwestowanie. Poniżej tabelka z listą dywidend wypłaconych przez tą spółkę w ciągu ostatnich lat.
sobota, 16 marca 2013
Dlaczego słabe maluchy nas cieszą?
Przeglądając dziś stare wpisy z mojego bloga natrafiłem na wpis porównujący różnicę w sile małych i dużych spółek, z której wynikały pewne wnioski (http://10-procent-rocznie.blogspot.com/2011/06/mini-bessa-i-super-hossa.html). Spróbujmy odświeżyć nieco starą prognozę i sprawdzić co zależność, która sprawdziła się w przeszłości mówi o przyszłości.
wtorek, 12 marca 2013
IWW marzec 2013
Niedawno pojawiły się nowe wskazania IWW. Porównanie wskaźnika ze zmianą WIG r/r można zobaczyć na poniższym wykresie:
poniedziałek, 4 marca 2013
Jak wykorzystać cykliczność świata w inwestowaniu?
Wszystkie kraje świata są ze sobą powiązane i bezustannie wpływają na siebie nawzajem. Jeśli nasi sąsiedzi nagle będą mieć więcej pieniędzy do wydania to część z nich naturalnie trafi w nasze ręce, a więc nam też zacznie się powodzić. Analogicznie w drugą stronę jeśli cały świat zacznie zaciskać pasa to do nas też zacznie napływać mniej zleceń, a więc będziemy zmuszeni do cięć i nasze PKB zacznie się kurczyć.
piątek, 22 lutego 2013
Wskaźniki szerokiego rynku - zastosowanie praktyczne
Wskaźniki szerokiego rynku (WSR) to znakomite termometry rynku jako całości. Bardzo często zdarza im się z wyprzedzeniem ostrzec o nadchodzącej hossie lub bessie. Dzięki nim można także oszacować czy obecny spadki to początek nowej bessy czy tylko korekta.
O tym co aktualnie mówią do nas WSR możecie przeczytać w moim artykule opublikowanym gościnnie u Alberta Rokickiego, jednego z topowych polskich blogerów finansowych. Zapraszam do przeczytania pod adresem: WSR - wykorzystanie praktyczne
środa, 13 lutego 2013
Jak zdobywać nową wiedzę
Chcesz się czegoś nauczyć. Niezależnie od tego czy chodzi o naukę inwestowania, gry na gitarze czy tańca, masz przed sobą jasny cel i sporo motywacji, która będzie pchała Cię w jego kierunku. Tak jest na początku. Później czytasz specjalistyczne książki lub uczysz się bezpośrednio u specjalistów z danej dziedziny, ale okazuje się, że efekty są takie sobie. Po przeczytaniu dwudziestej książki na dany temat wcale nie wiesz więcej niż po przeczytaniu pierwszej. Po 20 lekcjach z instruktorem zaczynasz czuć, że się nie rozwijasz.
Mógłbyś zwalić to wszystko na naturalny efekt spadku motywacji pojawiający się po pewnym czasie od rozpoczęcia nowego zajęcia, gdyby nie to, że Twoje wyniki nie poprawiają się tylko w Twojej subiektywnej ocenie, ale nawet osoby postronne widzą, że zatrzymałeś się w swoim rozwoju.
Co w takim razie się stało? Dlaczego pomimo dużych ilości czasu i pieniędzy przeznaczanych na naukę ciężko Ci rozwijać się dalej? Powodów jest kilka:
wtorek, 29 stycznia 2013
Kiedy IWW zacznie rosnąć?
Niedawno analizowaliśmy co mówią nam nasze 3 ulubione wskaźniki. Jak pamiętamy zarówno stopy procentowe jak i wskaźniki szerokiego rynku były bardzo pozytywnie nastawione do nadchodzących wydarzeń. Zastanawiające natomiast było to dlaczego IWW jeszcze nie pokazuje hossy, która teoretycznie miałaby nadejść?
Czy jest to sygnał ostrzegawczy czy może coś innego?
niedziela, 6 stycznia 2013
Portfel inwestycyjny - reaktywacja
Tak jak obiecywałem, od nowego roku (dokładniej od wczoraj) portfel inwestycyjny, który razem prowadziliśmy na łamach bloga przeszedł transformację wizualną i obecnie będzie aktualizowany w postaci plików PDF udostępnionych do pobrania abonentom serwisu Fundamentalna.net.
czwartek, 3 stycznia 2013
Czy warto iść na szkolenie?
Jeszcze w starym roku miałem okazję uczestniczyć w szkoleniu organizowanym przez Michała Stopkę. Samo szkolenie bardzo mi się spodobało, ale żeby nie było zbyt prosto skłoniło mnie też do przemyślenia jak rozpoznać dobre szkolenie i kiedy w ogóle warto korzystać ze szkoleń?
Subskrybuj:
Posty (Atom)