piątek, 18 czerwca 2010

Duże zmiany


Już 3 tygodnie nie publikowałem bilansów. Nie dlatego,  że ich nie prowadzę, ani nawet nie zbankrutowałem. Po prostu było dużo innych tematów z wyższym priorytetem, o których chciałem napisać. Dziś czas na zestawienie portfela , a w nim tak jak w tytule, duże zmiany: • obligacje - jesteśmy coraz głębiej w fazie nie przynoszącej zbyt dużych zysków, a co gorsza przed nami faza czerwona. Już w zeszłym tygodniu pozbyłem się wszystkich jednostek uczestnictwa w funduszach obligacji. Nie tyle z powodu przejścia do czerwonej fazy, gdyż to nastąpi dopiero w okolicach końca roku, ale z powodu debiutu Taurona. Po prostu potrzebowałeś środków, a kolumna obligacji i tak miała iść do kasacji do końca wakacji, więc nieco przyspieszyłem ten proces.

 • akcje - ta kolumna urosła, aż do 2/3 całego portfela, ale jest to tylko chwilowe i wynika głównie z zamrożenia środków na zakup Taurona.
  Aktualnie posiadam 2 pakiety akcji MSP i MNC. 1 pakiet TPSA, kupiony pod dywidendę. Plan był taki, żeby sprzedać na dzień przed ustaleniem prawa do dywidendy (zwykle przed dywidendą cena rośnie), ale cena nie wzrosła, więc zdecydowałem się przetrzymać te akcje i przyjąć niemałą (10%) dywidendę.

  Posiadam też zupełnie malutki pakiet ABC Daty. Jest on wynikiem wzięcia udziału w emisji, w której redukcja sięgnęła 80%. W czasie zapisów nastroje na giełdzie nie były zbyt optymistyczne, w związku z tym liczyłem na redukcję maksymalnie 50%, a bardziej nawet w okolicach 20-30%. Nawet dobrze wyszło, gdyż cena na otwarciu wyniosła 2,47zł (zapisy były po 2,35zł) co daje ok 5%. Liczyłem na więcej, więc nie sprzedałem i na razie potrzymam trochę ten mikro pakiet.

 • opcje - dla przypomnienia zastosowałem pół-arbitraż, czyli transakcję o wysokiej wartości oczekiwanej. Muszę przyznać, że miałem nieco szczęścia trafiając na taką możliwość, gdyż nie zdarzają się one bardzo często, a nie jestem typem inwestora, który siedzi z myszką wycelowaną w "kup" czyhając na każdą nieefektywność na rynku.

  Dla przypomnienia kupiłem opcję OW20U180 i wystawiłem OW20U190. Maksymalny zysk z tej strategii to ok. 250zł. Maksymalna strata to ok 750zł. Jeśli dziwisz się, że chętnie ryzykuję 750zł dla możliwego zysku 250zł oznacza to, że jeszcze nie przeczytałeś tego artykułu.

  Skuteczność strategi można wyczytać z kolumny "depozyt", gdyż jest on zależny od prawdopodobieństwa sukcesu. Im mniejszy depozyt tym jestem bliższy zarobku. Jeśli WIG20 zacząłby spadać, depozyt zacznie rosnąć.

 • pożyczki - tak jak pisałem ostatnio ze spłacalnością jest całkiem nieźle. W pożyczkach chcę docelowo ulokować 20% mojego kapitału. Aktualnie % ten wynosi niecałe 14%. Jak na razie jestem bardzo zadowolony z rozszerzenia swojego portfela o pożyczki 2 miesiące temu.

 • waluty - pamiętacie jeszcze artykuł o tym jak przewidzieć zachowanie kursu walut w zależności od IWW? Wygenerowany został sygnał sprzedaży Euro. Nie stosuję tego systemu na co dzień i traktuję go raczej jako ciekawostkę, dlatego nie kupiłem opcji na EUR/PLN, ale zaufałem systemowi na tyle, żeby sprzedać Euro, które posiadałem. (Było to ok. 2% wartości portfela). Transakcji dokonałem po kursie 4,10zł. Jak na razie była to bardzo dobra decyzja. Aktualny kurs Euro to ok 4,04zł, ale w kantorze zaoferują nam cenę ok 3,94zł.

  W wolnej chwili wrócę do analizy tamtego systemu. Może coś z tego będzie.
  GBP na razie nie ruszałem.

 • gotówka - poziom gotówki spadł do ok. 15%, ale jest to wynik przelania dużej sumy na emisję Taurona. Po emisji gotówka powinna wrócić w okolice 40% wartości portfela.

 • oszczędności - niestety przez ostatnie 3 tygodnie tylko raz udało mi się coś dorzucić do portfela. Pozostaje mi liczyć na dobre wyniki z inwestycji.

 • zyski z inwestycji - zyski za ostatnie 3 tygodnie to odpowiednio ( -0,24%; 0,63%; 0,24%). Nie jest źle, szczególnie, że WIG20 w tym samym okresie stracił ponad 3%.
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

6 komentarzy:

straszny pisze...

zanim przeczytam wpis, szybkie pytanie: dlaczego link "Duze zmiany" prowadzi na strone http://a.pl ?

Filip pisze...

@straszny

Podczas pisania nowych postów jest rubryka na podanie adresu www. Nie ma opisu do czego to służy, więc uznałem, że mogę tam wpisać dowolny adres, na którym chcę aby się znalazła moja strona z artykułem (oczywiście w obrębie witryny). Chciałem spróbować czy jeśli podam adres, nie należący do mojej witryny, to wystąpi błąd. Efekty był taki, że post się opublikował, a ja pomyślałem, że pole zostało zignorowane. Dzięki Tobie wiej już jak to działa :)

Błąd oczywiście naprawiłem.

Marcin pisze...

Ciekawy wpis.
Też się sporo zaangażowałem w Taurona. Wyrzucę kilka dni po debiucie.

Eugeniusz pisze...

Ja planuję od razu po debiucie. Cienko go widzę na dłuższą metę.

iandrew pisze...

A propos Taurona - co jest lepszym rozwiązaniem:
1) złożyć zlecenie na oczekiwaną cenę dzień przed sesją - przez to TKO podskoczy i może szybciej zostanie cena osiągnięta.
2) w dniu sesji obserwować przebieg wydarzeń i czekać o osiągnięcie ceny docelowej?

Myślę o cenie docelowej ponad 10% - 7 zł - na każdej poprzedniej prywatyzacji w debiucie dało się tyle zarobić, więc czemu nie teraz? Giełdy zachowują się coraz lepiej: aktualnie WIG20 i S&P500 są ponad SMA200...

Filip pisze...

@iandrew

Ja wybieram opcję nr. 1

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz