środa, 16 czerwca 2010

Inwestowanie w pożyczki społecznościowe - raport


Od dwóch miesięcy inwestuję w pożyczki społecznościowe na kokosie. Z jednej strony jest to miejsce, gdzie teoretycznie można osiągnąć stopę zwrotu wynoszącą ok. 34,7% rocznie, z drugiej ciężko oszacować z jakim poziomem ryzyka mamy do czynienia.

Oczywiście główny czynnik ryzyka to
nieuczciwi pożyczkobiorcy, którzy zaprzestają płacenia. Kokos zapewnia kilka mechanizmów ściągania pożyczek. Od powiadomień mailowych i sms-ów, aż do przekazania sprawy firmie windykacyjnej, ale prawda jest taka, że jeśli ktoś się uprze, żeby nie spłacać to i tak tego nie zrobi, a nawet jeśli to prowizje firm windykacyjnych skutecznie zjedzą Twój zysk.

Dlatego kluczem do zarobku jest umiejętne dobieranie ludzi, którym pożyczamy. W ostatnim wpisie pisałem o podstawowych zasadach doboru pożyczkobiorców. Od tamtego czasu Kokos dalej rozwija się pod kątem ochrony pożyczkodawców. Niedawno przy każdej aukcji pojawiły się 3 paski:


Jeszcze niewielu PB ma wypełnione poszczególne wiersze, ale podoba mi się sam kierunek działań Kokosa.

Co do moich pożyczek, to w zeszłym miesiącu pożyczyłem pieniądze 11 osobom. Termin spłaty mijał 11 czerwca. Na ten dzień spłaconych zostało 8 pożyczek. Czyżby, aż 3 na 11 PB było oszustami?

Na szczęście nie. Oto historie pozostałych 3 pożyczek:
  • Część PB nie wie, że wpłaty i wypłaty z Kokosa odbywają się w ramach sesji wchodzących i wychodzących 3 razy w ciągu dnia. Dlatego jeśli przelew zostanie zlecony 11 czerwca wieczorem to zostanie on zaksięgowany dopiero następnego dnia rano. Żeby było jeszcze śmieszniej to liczone są tylko dni robocze, a więc jeśli pieniądze wysłano w piątek wieczorem (11 czerwca był piątkiem) to Kokos otrzyma je najwcześniej 14 czerwca rano. Dokładnie tak było z jedną z moich pożyczek.

  • Kolejna osoba po niezapłaceniu 11 czerwca była pytana na forum aukcji, co się stało. Odpowiedź była co najmniej zaskakująca: "Na śmierć zapomniałam o spłacie. Zaraz spłacę" i już na następny dzień (15 czerwca) rata była spłacona.

  • Ostatnia osoba po niezapłaceniu też napisała taki komentarz do aukcji: "Na jednym z portli SL zainwestowałem w maju troche swoich srodkow ale niestety PB okazali się nie uczciwi i jestem stratny prawie 3 tys. Z 8 PB nie mam kontaktu telefony milcza na maile nie odpowiadaja. Ja rozłożyłem rece nie wiem co robic . Staje na glowie wziolem nadgodziny w pracy prawie caly dzien mnie nie ma w domu aby zarobic i pospłacać zaległość! Wszystko wobec PD zostanie splacone z malym opóźnieniem około 2 tyg. Za co ogromnie przepraszam! Ze wzgledu na wykonywana prace nie moge odbierać telefonu wiec prosze o sms a oddzwonie. Jakby co jestem co dziennie przed komputerem wiec postaram się odpisywac na wiadomości. Przepraszam za zaistnialoa sytuacje."
    Jak widać ta osoba nie postąpiła zbyt mądrze (nigdy nie inwestuj pożyczonych pieniędzy), ale z drugiej strony cieszy fakt, że poczuwa się do odpowiedzialności. Aktualnie jest to jedyna niespłacona pożyczka, ale myślę, że w ciągu kilku tygodniu wszystko zostanie uregulowane.
W tym momencie widać jak ważne jest sprawdzenie danej osoby przed udzieleniem pożyczki. Jeśli pożyczyłbym komuś do kogo nie mam zaufania, teraz stresowałbym się, że być może chce mnie oszukać. To trochę jak z inwestycją fundamentalną, jeśli spółka jest stabilna jako firma, to nawet cena akcji spadająca jak kamień nie powinna nas niepokoić, bo w pewnym momencie wycena i tak wróci do tej fundamentalnej.


Jeśli jesteś zainteresowany inwestycjami w pożyczki społecznościowe, to przyda Ci się jeszcze wiedza o zarządzaniu wielkością pozycji. Ilu osobom pożyczać? Jaką kwotę pożyczać jednej osobie?

Po pierwsze nigdy nie powinieneś pożyczać tej samej osobie na dwóch różnych aukcjach. Jeśli przestanie spłacać, to najczęściej obie pożyczki na raz. Wyjątkiem mogą być osoby z na prawdę długim stażem na kokosie (np. posiadające niebieską gwiazdkę).

Wielkość pozycji dobieram tak, żeby strata 2 pożyczek ( w ogóle nie spłacanych) wyzerowała mój zysk, ale nie spowodowała straty. Najlepiej prześledzić to na przykładzie:


Inwestor A chce przeznaczyć na pożyczki 5000zł
dzielimy 5000zł / 120% (bo oprocentowanie na kokosie to 20%) = 4167zł
5000zł - 4167zł = 833zł (tyle możemy stracić)
833zł / 2 = 417zł (tyle możemy stracić w jednej pożyczce)
a więc inwestor A powinien pożyczyć po 417zł każdej z (5000 / 417) 12 osób.
w takiej sytuacji nawet, gdy nie odzyska 2 pożyczek (strata 833zł) to pozostałe dadzą mu dokładnie tyle samo i wyjdzie na zero.


Inwestor B chce przeznaczyć na pożyczki 1000zł
1000zł / 120% = 833zł
1000zł - 833zł = 167zł
167zł / 2 = 83zł
a więc inwestor B powinien pożyczyć po 83zł każdej z (1000 / 167) 12 osób.


Jak widać w przedstawionym modelu zawsze powinniśmy pożyczać 12 osobom 1/12 naszego kapitału przeznaczonego na pożyczki.
  • Minimalna kwota pożyczki w jednej aukcji to 50zł, a więc możemy ją stosować już od 600zł w portfelu.

  • Maksymalna kwota pożyczki została niedawno zmieniona i aktualnie wynosi 5000zł, a więc teoretycznie możemy inwestować kwotę rzędu 60 tys zł, ale szczerze mówiąc sam nakładam sobie inne ograniczenie, które mówi, aby nie inwestować w pożyczki więcej niż 20% całego kapitału.

Oczywiście jest to tylko jeden z możliwych sposobów zarządzania kapitałem. Mógłbyś np. zmniejszyć ilość inwestorów do 6. Wtedy już jedna porażka zerowałaby Twój zysk, ale im mniej inwestorów tym większa szansa, że nie znajdzie się taki, który nie spłaci.


A ile wy pożyczacie jednemu PB? No i jak tam Wasza spłacalność?
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów: