poniedziałek, 7 grudnia 2020

Wyniki moich uczniów po 6 latach inwestowania

Niedawno minął rok od 6 edycji organizowanego przeze mnie szkolenia z serii daj się nauczyć inwestować. Dla nowych czytelników, szybko streszczę, że jest to projekt rozpoczęty w 2014r., w ramach którego raz w roku uczę grupę osób mojego podejścia do inwestowania, a następnie "zmuszam" ich do prowadzenia swoich własnych portfeli inwestycyjnych przez kolejne 12 miesięcy. W trakcie tego okresu nie ingeruję w decyzje inwestycyjne uczestników, ale jednocześnie je na bieżąco śledzę. Oznacza to, że uczestnicy muszą polegać wyłącznie na wiedzy o tym jak podchodzić do wyboru spółek, zaczerpniętej na samym stacjonarnym szkoleniu.

Taka konstrukcja projektu pozwala na weryfikowanie nie tyle zdolności inwestycyjnych samych uczestników (ponieważ ściśle opierają się na przekazanej im wiedzy), co tego, na ile metody zaprezentowane na szkoleniu rzeczywiście przekładają się na długoterminowo dobre wyniki inwestycyjne.

Dziś czas na posumowanie 6 edycji szkolenia, która miała miejsce w listopadzie 2019 r. Dla przypomnienia, tak prezentują się wyniki poprzednich 5 edycji, które rozgrywały się od 2014 r. do 2019 r.:

Jak zwykle wyniki inwestycyjne uczestników ocenimy w taki sposób jakby każdy z nich był jednym z zarządzających majątkiem równą częścią całego jej majątku. W ten sposób możemy stworzyć syntetyczny portfel, który zawiera w sobie wszystkie transakcje dokonane przez uczestników szkolenia na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. 

Oto krzywa kapitału takiego portfela dla uczestników 6 edycji:

Wow. W ciągu ostatniego roku sumaryczny portfel prowadzony przez uczestników 6 edycji szkolenia zyskał +53%. Wartość ta jest obliczana bez uwzględniania reinwestycji, bez wliczania kosztów spreadów i kosztów prowizji maklerskich. Po uwzględnieniu tych dodatkowych elementów (które występują w realnym życiu), roczny zysk portfela (CAGR) wyniósł: +43,6%.

Dla porównania w tym samym czasie indeks WIG stracił -4,7%.

Zaangażowanie w akcje, z racji trwające przez ostatni rok hossy, było relatywnie wysokie. Momentami osiągało nawet 100%, co oznaczało, że każdy uczestnik miał w tym momencie portfel w 100% wypełniony akcjami.

Dwa wyraźne wgłębienia na wykresie zaangażowania w akcje można wiązać z dwoma falami obostrzeń gospodarczych, które przynosiły na rynku panikę, a co za tym idzie konieczność sprzedaży niektórych spółek.

W najtrudniejszym momencie (1 fala obostrzeń) portfel uczestników spadał o -31,5%. Dla porównania w tym samym czasie indeks WIG spadał mocniej, bo o -37,3%.

Trafność zastosowanych strategii, czyli zdolność do wybierania spółek, które ostatecznie dadzą zysk wynosiła 51,3%, co jest tożsame z obserwacjami mojego portfela. Oznacza to, że ostateczny zysk portfeli nie pochodzi z możliwości odsiania spółek złych od dobrych, ale z faktu, że spółki strategia znajduje jako "dobre" są w stanie generować olbrzymie zyski, a te oznaczane jako "złe" są relatywnie szybko wyrzucane z portfela.

Potwierdza to średni zysk z pojedynczej transakcji, który wyniósł +15,4%.

Portfel uczestników niemal 2/3 wszystkich tygodni kończył z tygodniowym zyskiem. W przypadku indeksu WIG tylko 53% wszystkich tygodni było zyskowne.

Z 9 prowadzonych portfeli aż 8 osiągnęło wynik lepszy niż indeks WIG. Jeden portfel zachował się gorzej niż indeks WIG. Jego roczna strata (uwzględniając koszty) wyniosła -9,8%. (Dla porównania indeks WIG stracił w tym czasie -4,7%).

Najlepszy portfel zyskał w ciągu roku aż 152,2%. Oto pełne zestawienie zysków w rozbiciu na poszczególne portfele uczestników:

Nie ukrywam, że cieszę się, że po 6 latach testów, wyniki prezentują się tak jak powyżej widać i to przy moim zerowym udziale w proces podejmowania konkretnych decyzji, jaką spółkę kupić w danym momencie. Oznacza to, że o inwestowaniu możemy myśleć jak o umiejętności, której można się po prostu nauczyć.

Projekt będzie oczywiście kontynuowany nadal. Kolejna 7 edycja jest już dopięta na ostatni guzik. Szkolenia miało odbyć się pod koniec listopada 2020 r. jednak z powodu obostrzeń gospodarczych musiałem je przesunąć. Gdy tylko sytuacja będzie pozwalać na to aby się spotkać, uczestnicy 7 edycji ruszą ze swoimi portfelami.


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz