wtorek, 11 maja 2021

Rozliczenie 10 najlepszych spółek dywidendowych z 2018 r.


Ponad 3 lata temu w ramach tego wpisu wyszukaliśmy 10 najlepszych spółek dywidendowych. Kryteria doboru spółek były proste. Aby się załapać spółka musiała:

 • płacić regularną dywidendę od no najmniej 4 lat
 • a w ostatnim roku jej stopa musiała wynosić co najmniej 5% ceny akcji

Dziś sprawdzimy jak poradziły sobie tamte spółki przez ostatnie nieco ponad 3 lata.

Na 10 najlepszych spółek dywidendowych na dzień 26.02.2018 r. mieliśmy:

 1. Śnieżka (SKA)
 2. Ambra (AMB)
 3. Budimex (BDX)
 4. Kęty (KTY)
 5. GPW (GPW)
 6. Robyg (ROB)
 7. Sanok (SNK)
 8. Lena (LEN)
 9. Hydrotor (HDR)
 10. Assecopol (ACP)

Zakładamy, że każda z tych spółek otrzymała równy udział 10% całego kapitału, co oznacza, że portfel przez cały okres testu był w 100% zaangażowany w akcje. Oto wyniki na dzień dzisiejszy:

Okazuje się, że tak banalna konstrukcja portfela wystarczyła aby osiągnąć zysk znacznie przekraczający wynik indeksu WIG. W badanym okresie portfel złożony z 10 spółek zyskał +36%, co daje zysk roczny na poziomie ok. +10%. W tym samym czasie indeks WIG niemal nie zmienił swojej wartości (+0%). 

Standardowo od tego wyniku należałoby odjąć koszty związane z dokonywaniem transakcji, jednak pasywna specyfika tego testu sprawia, że są one pomijanie małe.

 • Aż 7 z 10 transakcji okazało się być zyskowne.
 • Tylko 2 z 10 transakcji zakończyły się stratą.
 • 1 transakcja (Robyg) zakończyła się krótko po rozpoczęciu testu zerowym wynikiem (sprzedaż po takiej samej cenie co kupno), w związku ze zdjęciem tej spółki z giełdy

 To już drugi raz kiedy w tego typu teście, totalnie prosty portfel dywidendowych spółek generuje zysk.

Co ważne test ten potwierdza także powiedzenie mówiące, że spółki dywidendowe chronią przed spadkami. W marcu 2020 r. portfel miał okazję przejść przez pandemiczną panikę, w trakcie której indeks WIG stracił aż -40,9% swojej wartości. Testowany portfel także odczuł spadki, jednak w najgorszym momencie spadał zaledwie o -19,6%. To nieporównywalnie lepszy wynik.

Jednocześnie cieszy fakt, że coraz większy odsetek spółek z GPW wpada w kryteria bycia regularną spółką dywidendową. Poniższy wykres pokazuje jaki procent spółek z GPW w ostatnim roku wypłaciło dywidendę przekraczającą 5% ceny akcji:

O ile pandemia wyraźnie obniżyła ten wskaźnik w ostatnim czasie, to wieloletni trend jest wyraźnie rosnący, a to oznacza więcej dobrych spółek do wyboru.

 

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz