Ponad 3 lata temu w ramach tego wpisu wyszukaliśmy 10 najlepszych spółek dywidendowych. Kryteria doboru spółek były proste. Aby się załapać spółka musiała:
- płacić regularną dywidendę od no najmniej 4 lat
- a w ostatnim roku jej stopa musiała wynosić co najmniej 5% ceny akcji
Dziś sprawdzimy jak poradziły sobie tamte spółki przez ostatnie nieco ponad 3 lata.
Na 10 najlepszych spółek dywidendowych na dzień 26.02.2018 r. mieliśmy:
- Śnieżka (SKA)
- Ambra (AMB)
- Budimex (BDX)
- Kęty (KTY)
- GPW (GPW)
- Robyg (ROB)
- Sanok (SNK)
- Lena (LEN)
- Hydrotor (HDR)
- Assecopol (ACP)
Zakładamy, że każda z tych spółek otrzymała równy udział 10% całego kapitału, co oznacza, że portfel przez cały okres testu był w 100% zaangażowany w akcje. Oto wyniki na dzień dzisiejszy:
Okazuje się, że tak banalna konstrukcja portfela wystarczyła aby osiągnąć zysk znacznie przekraczający wynik indeksu WIG. W badanym okresie portfel złożony z 10 spółek zyskał +36%, co daje zysk roczny na poziomie ok. +10%. W tym samym czasie indeks WIG niemal nie zmienił swojej wartości (+0%).
Standardowo od tego wyniku należałoby odjąć koszty związane z dokonywaniem transakcji, jednak pasywna specyfika tego testu sprawia, że są one pomijanie małe.
- Aż 7 z 10 transakcji okazało się być zyskowne.
- Tylko 2 z 10 transakcji zakończyły się stratą.
- 1 transakcja (Robyg) zakończyła się krótko po rozpoczęciu testu zerowym wynikiem (sprzedaż po takiej samej cenie co kupno), w związku ze zdjęciem tej spółki z giełdy
To już drugi raz kiedy w tego typu teście, totalnie prosty portfel dywidendowych spółek generuje zysk.
Co ważne test ten potwierdza także powiedzenie mówiące, że spółki dywidendowe chronią przed spadkami. W marcu 2020 r. portfel miał okazję przejść przez pandemiczną panikę, w trakcie której indeks WIG stracił aż -40,9% swojej wartości. Testowany portfel także odczuł spadki, jednak w najgorszym momencie spadał zaledwie o -19,6%. To nieporównywalnie lepszy wynik.
Jednocześnie cieszy fakt, że coraz większy odsetek spółek z GPW wpada w kryteria bycia regularną spółką dywidendową. Poniższy wykres pokazuje jaki procent spółek z GPW w ostatnim roku wypłaciło dywidendę przekraczającą 5% ceny akcji:
O ile pandemia wyraźnie obniżyła ten wskaźnik w ostatnim czasie, to wieloletni trend jest wyraźnie rosnący, a to oznacza więcej dobrych spółek do wyboru.
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów: | Zapisz się |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz