poniedziałek, 24 maja 2021

Najwyższa inflacja cen producentów od 8 lat.


8 miesięcy temu, w wrześniu 2020 r. zwróciliśmy na tym blogu uwagę na spadające koszty produkowania w Polsce. W tamtym wpisie na podstawie wskaźnika inflacji cen produkcyjnych (PPI) powstała prognoza mówiąca, że czekają nas wzrosty, które w przeciętnym scenariuszu miałyby wynieść +10% na indeksie WIG po 1,5 roku od prognozy. Oto jak potoczyła się przyszłość:

Od czasu opublikowania prognozy indeks WIG zyskał ponadprzeciętne +27%.

Dziś wskaźnik inflacji producentów wygląda już zupełnie inaczej niż w momencie publikacji tamtego wpisu. Najnowszy odczyt PPI mówi o wzroście cen producentów aż o +5,3% r/r.

Po raz ostatni tak wysoki odczyt mieliśmy 8 lat temu (w 2013 r.):

Dynamika na wskaźniku po odsianiu szumów wygląda obecnie następująco:

Dość łatwo możemy powiązać szczyty na giełdzie i szczyty na wskaźniku:

Na 7 szczytów giełdowych, aż 6 z nich ma odpowiadające im wyraźne szczyty na PPI. Można to interpretować tak, że aby na hossa na giełdzie mogła się skończyć, w mniej więcej tym samym czasie na dynamice PPI musi formować się szczyt. Inaczej mówiąc, jeśli dynamika PPI jest niska, nie musimy obawiać się nadejścia spadków.

Pamiętajmy jednak, że jest to warunek konieczny, a nie wystarczający, do nadejścia bessy na giełdzie. Okazuje się bowiem, że wskaźnik inflacji producentów tworzył w przeszłości fałszywe szczyty. Aby się im bliżej przyjrzeć, spójrzmy na te same dane od drugiej strony:

Okazuje się, że mimo iż niemal każdy szczyt na giełdzie ma swój bratni szczyt na PPI, to już nie każdy szczyt na PPI ma swój bratni szczyt na giełdzie.

Na 10 szczytów wytworzonych na PPI w ciągu ostatnich 26 lat:

  • 6 z nich było powiązanych 1:1 z odpowiadającym im szczytem na giełdzie,
  • 4 z nich nie oznaczały nadejścia bessy (były fałszywymi sygnałami).

Oznacza to, że o ile przy niskiej dynamice PPI (takiej jak w artykule z września 2020 r.) możemy postawić dość jednoznaczną prognozę pro-wzrostową, to wskaźnik te nie jest symetryczny i już w przypadku jego wysokiej wartości (takiej do jakiej się zbliżamy), możemy powiedzieć zaledwie tyle, że w 60% przypadków w przeszłości szczyt na PPI korelował z nadejściem bessy.

Jak na nasze standardy, taka zależność jest zbyt niejednoznaczna, aby na jej podstawie móc stworzyć wiarygodną prognozę.


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz