poniedziałek, 17 maja 2021

Jeśli wierzyć PKB to nijak nie zbliża się bessa


Dynamika PKB Polski to jeden z pierwszych wskaźników makroekonomicznych, na podstawie, których zaczęły na tym blogu powstawać prognozy dotyczące przyszłego zachowania giełdy. Z jednej strony jest on bardzo powolny i opóźniony w stosunku do realnej gospodarki, z drugiej jednak zmienia się powoli i jest niemal całkowicie pozbawiony szumów, co czyni go całkiem przewidywalnym.

Znamy już odczyt PKB dla Polski za ostatni kwartał, co tworzy idealną okazję, aby ocenić, co wskaźnik ten mówi obecnie o przyszłości na GPW. Oto gołe dane:


Tak wygląda PKB obrobione standardowymi filtrami:

Przyjrzymy się, co działo się na giełdzie w 1,5 roku po szczycie na tak przygotowanym wskaźniku: 

 
Ścieżki WIG po synchronizacji:

Jak widać, do tej pory mieliśmy 6 szczytów na dynamice PKB, a dalsze ścieżki giełdy po ich wystąpieniu wyraźnie wskazują na pro-spadkowe tendencje.

W obecnym momencie znajdujemy się na przeciwnym biegunie. Dynamika PKB jest ekstremalnie niska w porównaniu z przeszłością i spodziewamy się jej poprawy w nadchodzącym czasie. Oznacza to, że właśnie jesteśmy w trakcie formowania dołka na wskaźniku. Zobaczmy co w przeszłości takie dołki oznaczały dla przyszłości giełdy:

Dalsze ścieżki WIG po synchronizacji:


Tu ścieżki nie są aż tak mocno zgodne jak te przed chwilą. Część z nich jest wyraźnie wzrostowa, części bliżej do trendu bocznego, jednak żadna z nich nie była wyraźnie spadkowa. W najgorszym scenariuszu po 1,5 roku inwestycji rozpoczętej w momencie analogicznym do obecnego bylibyśmy niecałe -10% na minusie. W pozostałych nasz portfel poradziłby sobie lepiej.

Podsumowując PKB Polski jest kolejnym wskaźnikiem, który wydaje się podpowiadać, że nie powinniśmy obawiać się rozpoczęcia bessy w najbliższych miesiącach.

 

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz