poniedziałek, 3 kwietnia 2017

10 najlepszych spółek dywidendowych na 2016 r. - rozliczenie


Nieco ponad rok temu zebrałem 10 najlepszych spółek pod kątem dywidendy, aby sprawdzić czy inwestycja w nie okaże się ponadprzeciętna. Aby znaleźć najlepsze pod katem możliwej do wypłaty dywidendy spółki stworzyłem taką listę kryteriów, które musiały spełniać:
  • co najmniej 1 wypłacona rok wcześniej duża dywidenda
  • rosnący zysk netto
  • rosnące przychody
  • wystarczająca płynność akcji
Zamysł był taki, aby znaleźć spółki, które w zeszłym roku wypłacały wysoką dywidendę, a w tym jeszcze bardziej zwiększyły zysk netto, co powinno pozwolić na kolejną dużą wypłatę dla inwestorów. Dziś (po nieco ponad roku od tamtego wpisu) sprawdzimy jak takie podejście poradziło sobie na realnym rynku.

Oto typy z tamtego wpisu:

1. ) Atende (ATD)

Poniższy wykres pokazuje roczne zyski ATD. Czarną linią oddzieliłem wartości, które były znane w momencie pisania tamtego artykułu.

Okazuje się, że ATD skutecznie utrzymało poziom swoich zarobków. Najważniejsze statystyki będę umieszczał w tabelkach:Dla ATD prognozowaliśmy wypłatę 18 gr. dywidendy i dokładnie taka dywidenda została wypłacona, więc tu mamy pełne trafienie. Stopa dywidendy wyniosła aż 6%. Do tego cena akcji wzrosła aż o 72% w ciągu roku, co sprawia, że byłaby to znakomita inwestycja.

2. ) Rawplug (RWL)RWL także utrzymał wzrostowy trend na zyskach, co pozwoliło kursowi spółki wzrosnąć aż o 50% w w ciągu ostatniego roku.


Niestety zarząd uznał, że pomimo coraz lepszych zysków będzie dalej utrzymywał politykę wypłaty 33 gr. na akcję, a więc sama dywidenda była niemal o połowę mniejsza niż nasza prognoza.

3. ) Relpol (RLP)Zyski RLP utrzymały się na zaplanowanym poziomie.


Dywidenda została wypłacona zgodnie z naszą wysoką prognozą. Do tego kurs spółki wzrósł o +33%.

4. )  Robyg (ROB)


Robyg także utrzymał zyski na zaplanowanym poziomie.


To pozwoliło wypłacić ogromną dywidendę (niemal 100% większą niż rok wcześniej). Jednocześnie kurs spółki w ciągu roku wzrósł o +15%.


5. )  Europejskie Centrum Odszkodowań (EUC)


Zyski EUC bardzo ładnie utrzymały swój trend wzrostowy.


Wypłacona dywidenda było ekstremalnie wysoka (stopa dywidendy wyniosła 7,2%) i była tylko nieznacznie niższa od naszej prognozy. Sam kurs akcji jest obecnie na tym samym poziomie co w rok temu.


6. )  Tesgas (TSG)


Zyski TSG nie wytrzymały presji i zmieniły się w stratę.


Zarząd już w zeszłym roku przeczuwał co się dzieje i pomimo nie najgorszych jeszcze wtedy zysków mocno obciął dywidendę wypłacając tylko 10 gr. na akcję zamiast prognozowanych przez nas 23 groszy. Sama cena akcji była w ciągu ostatniego roku w delikatnym trendzie spadkowym.


7. ) Elektrotim (ELT)


Zyski ELT najpierw eksplodowały w górę, aby później powrócić do wcześniejszych poziomów. Przez co inwestorzy najpierw przeżyli euforię, a później rozczarowanie. Ostatecznie kurs ELT spadł o -9% przez ostatni rok.


Jednocześnie nasza prognoza dywidendowa jak najbardziej się sprawdziła. Prognozowaliśmy wzrost z 0,6 zł na akcję aż do 1,15 zł na akcję. Spółka przebiła naszą prognozę wypłacając 1,24 zł na akcję.


8. ) Polski Holding Nieruchomości (PHN)


Zyski PHN zaczęły spadać niedługo po stworzeniu zestawienia, co przełożyło się na spadkowy kurs akcji. (Straciły -8% przez ostatni rok).


Zarząd wiedząc o zbliżających się mniejszych zyskach postanowił zredukować odsetek zysku przekazywany na dywidendę, co sprawiło, że nasza prognoza okazała się zupełnie nietrafiona. Spółka wypłaciła tylko 42 gr. dywidendy na akcję (prognozowaliśmy 1,5 zł).


9. ) Zakłady Azotowe Puławy (ZAP)


Po naszej analizie zyski ZAP zaczęły wchodzić w dynamiczny trend spadkowy. To przełożyło się na spadek kursu akcji aż o 19% w ciągu roku.


Mimo to nasza prognoza podwyższonej dywidendy została w dużej mierze spełniona. Dywidenda wzrosła z 7 zł na akcję do 10,5 zł (prognozowaliśmy 11,87 zł).


10. ) Votum (VOT)Podobnie jak przy ZAP i PHN tu także zyski zaczęły spadać krótko po naszej analizie. Przełożyło się to na spadek kursu akcji aż o -32%.


Jednocześnie zarząd mocno zredukował swoje plany dywidendowe wypłacając tylko 46 groszy zamiast prognozowanych przez nas 1,15 zł.

--------
Oto jak zachował się syntetyczny portfel złożony z tych 10 spółek kupionych w momencie powstania zeszłorocznej analizy.


Teoretycznie nie jest źle, bo w perspektywie roku osiągnęlibyśmy zysk, ale mam wrażenie, że można by poradzić sobie znacznie lepiej. Tym bardziej, że indeks WIG zyskał w tym okresie ponad +30%. Kilka pomysłów na poprawienie podejścia do wybierania spółek dywidendowych:
  • Być może nie warto szukać olbrzymich dywidend (6% - 9%), gdyż spółka mogła wypłacić taką po jednym ponadprzeciętnym roku, ale utrzymanie takiego wzrostu w przyszłości będzie dla niej niemożliwe. Dokładnie to spotkało VOT i ZAP czyli dwie najgorsze transakcje.
     
  • Być może tworząc portfel typowo dywidendowy lepiej byłoby skupić się na systematyczności wypłat dywidend przez wiele lat i powtarzalności w osiąganych zyskach. To mogłoby pozwolić znaleźć spółki, które nie zachwycą wynikami, ale też nie rozczarują.
Jeśli macie jakieś swoje pomysły na to jak podejść do stworzenia portfela typowo dywidendowego, o którym można by zapomnieć na cały rok to piszcie. W najbliższym czasie spróbujemy powtórzyć nasz eksperyment z lepiej przemyślanymi kryteriami.
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz