poniedziałek, 26 lutego 2018

10 najlepszych spółek dywidendowych na 2018 r.


Dwa lata temu stworzyłem listę 10 najlepszych spółek dywidendowych na 2016 rok. W rozliczeniu tej listy, które ukazało się rok później, okazało się, że portfel złożony z tamtych 10 spółek co prawda pozwolił zarobić 12% w ciągu roku, ale w tym samym okresie indeks WIG zachował się dużo lepiej, co nieco ostudziło radość. Krzywa kapitału tamtego portfela wyglądała następująco:W analizie tamtego portfela pojawiły się wnioski, że być może zamiast na wysokość dywidendy lepiej patrzeć na jej powtarzalność. W tym sensie, że np. lepiej wybrać spółkę, która od 5 lat regularnie płaci 4% dywidendy niż spółkę, która rok temu po raz pierwszy wypłaciła dywidendę 10%.

Wprowadzając tę modyfikację dziś stworzymy nową listę 10 najlepszych spółek dywidendowych na 2018 r. Aby to zrobić zadałem następujące kryteria wyszukiwarce.


Warunki te spełnia obecnie 39 spółek. Z pośród nich wybrałem 10 z największa wiarygodnością pod kątem osiąganych przychodów i zysków. Oto one:


1) Śnieżka (SKA)

Roczne przychody spółki są w ostatnich latach w trendzie delikatnie wzrostowym,

jednak już zyski spółki są od wielu lat wyraźnie rosnące.

Spółka bez większych problemów przetrwała wielką bessę z 2008 r. Jej przychody i zyski nawet nie drgnęły w tamtym okresie. Problemy pojawiły się później. Kulminacja kryzysu nastąpiła w spółce w 2011 roku, gdy zyski spadły o ponad 50%. Śnieżka pokazała wtedy, że potrafi radzić sobie również w trudnych chwilach i już po 1,5 roku po kryzysie w spółce nie było śladu.

Śnieżka płaci dywidendę regularnie od 14 lat. Jej stopa w ostatnich latach waha się w okolicy 5% ceny akcji.2) Ambra (AMB)

Spółka z podobną sytuacją co Śnieżka. Przychody są od wielu lat w trendzie bocznym.


Zyski są rosnące, z pojedynczym głębszym kryzysem w 2008 r. Spółka dość szybko się z niego pozbierała i już po kilku kwartałach problemów zyski znów zaczęły rosnąć.

Spółka płaci regularną dywidendę od 9 lat. W trudnym okresie (2008-09) spółka przerwała wypłaty, aby szybciej podnieść się z problemów.


3) Budimex (BDX)

Przychody spółki są w widocznym trendzie wzrostowym.


Zyski raz są większe, raz mniejsze, ale także w długim terminie rosną.


Spółka regularnie płaci dywidendę od 9 lat, a jej stopa nigdy nie spadła poniżej 3%.

4) Kęty (KTY)

Ta spółka wie jak regularnie zwiększać przychody. Pomimo kilku kryzysów widocznych na wykresie jako fluktuacje na przychodach, spółka wciąż poprawia wyniki.

Zyski także są w trendzie rosnącym.

Spółka płaci dywidendę od 2002 r. z przerwą w 2009 r. spowodowaną pogorszeniem wyników w czasie wielkiej bessy z 2008 r.


5) GPW (GPW)

Nasza giełda od debiutu w 2011 roku notuje coraz wyższe przychody i zyski. Wzrostu nie są szczególnie dynamiczne, ale są stabilne.Jednocześnie od samego początku (2011 r.) GPW wypłaca regularną dywidendę o wysokiej stopie. Ewentualnym problemem może być tu brak możliwości sprawdzenia jak zachowałaby się ta spółka w czasie wielkiej bessy (takiej jak w 2008 r.), jednak z praktyki wiemy, że w tamtym okresie GPW nie zbankrutowała i po kryzysie prężnie działa dalej.


6) Robyg (ROB)

Robyg znalazł się także na naszej liście z przed dwóch lat. Wtedy wyceniany był na ok. 2,8 zł za akcję. Przez ten czas akcje ROB wzrosły aż o +42%, a do tego spółka wypłaciła dwie duże dywidendy.

Przychody wciąż pozostają w trendzie lekko wzrostowym.


To samo można powiedzieć o zysku.


Na dzień dzisiejszy Robyg wypłaca regularną dywidendę od 7 lat. Jej stopa wypłaty z zeszłego roku to ponad 8%.


7) Sanok (SNK)

Spółka z bardzo długą historią, której przychody rosną od co najmniej 13 lat, z delikatnym tylko przystankiem w okolicach wielkiej bessy z 2008-09 r.


Razem z przychodami rosną zyski, choć ostatnie kilka kwartałów wskazuje na problemy. Doświadczenie spółki na rynku sugeruje, że i ten kryzys uda się jej przetrwać, a kurs akcji obecnie spada już aż -30% od szczytów z przed roku, co może stanowić okazję do taniego zakupu.

Sanok wypłaca dywidendę nieprzerwanie od 8 lat. Historia pokazuje, że w kryzysowych czasach dywidenda była zawieszana jednak później zawsze wracano do jej wypłaty.


8) Lena (LEN)

Spółka, która w czasie kryzysu z 2008 r. miała ogromne problemy. Jej przychody w ostatnich latach regularnie rosną choć wciąż nie przekroczyły tych z czasów wielkiej hossy w 2007 r.

W czasie wielkiej bessy Lena wielkimi krokami zbliżała się do bankructwa. Jej zyski z +10 mln zł rocznie zamieniły się w stratę -10 mln zł rocznie. Mimo to spółka poradziła sobie z problemami i od tej pory spokojnie poprawia zyski.

Poprawę tę widać w regularnej dywidendzie płaconej od 7 lat. Średnia stopa dywidendy z ostatnich lat to ok 7%.

9) Hydrotor (HDR)

Spółka z ekstremalnie długą historią dywidendową. Jej przychody są w trendzie delikatnie wzrostowym. Ładnie widać problemy spółki po wielkiej bessie.

Zyski od wielu lat znajdują się na stałym poziomie.

Spółka płaci dywidendę co roku od 18 lat! Nie przestała jej płacić w żadnym z kryzysowych lat. Co najwyżej w danym roku zmniejszano jej wielkość. Od wielu lat stopa dywidendy oscyluje w okolicy 5%.10) Assecopol (ACP) 

ACP od wielu lat ma stabilnie rosnące przychody. Kryzys z 2008 r. zupełnie nie dał się spółce we znaki.

Zyski nie rosną aż tak regularnie jak przychody, ale też w dłuższym terminie nie spadają.

Dywidenda jest wypłacana regularnie od 12 lat, a jej kwota wypłaty rośnie niemal każdego roku. Spółka wciąż wypłaca poniżej 50% swojego zysku, więc jest miejsce na kolejne dywidendowe wzrosty.


Te 10 spółek jest jednocześnie idealnymi kandydatami do naszego portfela dożywotniego, który wypełniamy comiesięcznymi zakupami po cenie o 5% niższej niż cena rynkowa. Dla przypomnienia w zeszłym miesiącu w ramach pierwszego zakupu do portfela wpadła spółka SEKO po cenie 10,07 zł. Dokładne limity cen, z których skorzystamy tym razem podaje poniższa tabela:


Pierwsza spółka, która osiągnie swój limit ceny zostanie dodana do portfela.

A jakie są wasze typy na najlepsze spółki dywidendowe?

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz