wtorek, 20 grudnia 2011

25 spraw, o których musisz pamiętać zanim zaczniesz żyć!


Powoli zbliżamy się się do końca roku. Dla wielu z Nas święta są okresem podsumowań i przemyśleń. Aby wam nieco ułatwić prezentuję wam listę 25 rzeczy, których sam nauczyłem się w tym roku:


1. Stwórz ogólny plan na życie - Carpe diem jest fajne, gdy ogólne trend rozwoju naszego życia idzie w zaplanowanym przez nas kierunku. Nie masz planować każdego dnia swojej przyszłości, ale jeśli nigdzie nie dążysz, nigdzie nie dojdziesz.

2. Inwestując nie warto śledzić ruchów dużych graczy - to nie zwiększy Twoich zysków.

3. Większość Twoich marzeń wymaga znacznie mniej pieniędzy niż Ci się wydaje - zrób listę rzeczy, które chciałbyś zrobić i zastanów się ile każde z nich wymaga funduszy. Zdziwisz się, jak wielu rzeczy nie robisz tylko przez lenistwo, a nie brak pieniędzy.

4. Wszystko jest trudne dopóki nie stanie się łatwe - Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego, nie oczekuj, że za tydzień będziesz mistrzem. Wszystko może być dla nas zarówno łatwe jak i trudne. To nie kwestia konkretnej umiejętności, a raczej naszego nastawienia i zapału.

5. W zarabianiu liczy się pomysł, a zaraz po tym ciężka praca - Jeden z moich projektów, nad którym pracowałem rok, zarabia dla mnie połowę tego co inny, nad którym pracowałem 2 tygodnie. Czym się różnią? Pomysłem. Niezależnie od tego żadnego z nich nie zrealizowałbym bez ciężkiej pracy.

6. Jeśli szukasz alternatywy dla lokat, poczytaj o obligacjach korporacyjnych - nawet dla początkującego inwestora nie są tak stresujące jak akcje, ryzyko nie jest zbyt duże, a realne zyski w okolicach 8% rocznie.

7. Aktualnie najlepszym narzędziem do analizy fundamentalnej jest Fundamentalna.net - jest tam także wyszukiwarka, która pozwoli Ci znaleźć spółkę pasującą do Twoich kryteriów fundamentalnych.


8. Złoty Graal inwestowania nie jest wskaźnikiem - ani gotowym systemem, ani tajemniczym sygnałem z czarnej skrzynki. Złoty Graal to twoje emocje. Naucz się je kontrolować w czasie inwestycji, a sam poczujesz, że go znalazłeś.

9. Bardziej cenimy to za co płacimy - Jeśli dam tą samą wiedzę dwóm osobom, jednej za darmo, a drugiej każę zapłacić, to ta druga zrobi z niej lepszy użytek. Na co dzień przegapiamy wiele cennych wskazówek, tylko dlatego, że nikt nie kazał nam za nie zapłacić.

10. Na swoich zainteresowaniach można zarabiać - Nie udaje się to wielu. Większość kończy na etacie, którego wcale nie lubią. Wymaga to dobrego pomysłu i samozaparcia. Statystycznie rzecz biorąc Tobie się nie uda.

11. "Żeby coś zacząć nie musisz być w tym doskonałym, ale żeby być w czymś doskonałym musisz zacząć."


12. Pieniądze dają szczęście - ale tylko do pewnego pułapu. Takiego na którym wystarcza Ci na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Powyżej tego pułapu powiązanie pieniędzy i szczęścia przestaje mieć rację bytu. Jeśli masz możliwość przeczytania tego, to już dawno znajdujesz się powyżej granicy.

13. Jeśli chcesz wiedzieć czy mamy hossę, czy bessę spójrz na indeksy giełdowe. Jeśli chcesz wiedzieć czy jutro będziemy mieli hossę czy bessę spójrz na wskaźniki szerokiego rynku.


14. W każdej transakcji górą jest ten, komu się nie spieszy - jeśli zależy Ci żeby szybko kupić sprzedać akcje / mieszkanie / samochód musisz liczyć się, że nie dostaniesz tyle co wtedy gdybyś do sprawy podszedł bez pośpiechu.

15. Wrzesień jest statystycznie najgorszym miesiącem dla inwestorów - najlepszym jest grudzień, który w tym roku zrobił psikusa.

16. Jeśli jeszcze nie inwestujesz ale chciałbyś zacząć koniecznie idź tą drogą:

  • lokaty
  • obligacje
  • fundusze pieniężne
  • fundusze obligacyjne
  • fundusze akcji
  • akcje
  • instrumenty pochodne
  • forex
Możesz nie dojść do końca jeśli nie chcesz (ja nie doszedłem), ale nie waż się pomijać żadnego kroku. Idź dalej, dopiero gdy w pełni zrozumiesz jak się zarabia na danym kroku. Oszczędzisz w ten sposób dużo kapitału.

17. Ciesz się chwilą i miejscem, w którym jesteś w tym momencie - myślenie o tym co będzie w przyszłości nie zmieni obecnej chwili, a tylko sprawi, że zawsze będziesz gdzieś obok swojego życia, zamiast w samym środku.

18. Jeśli czymś się martwisz zadaj sobie pytanie: Czy mogę coś z tym zrobić? - Jeśli tak to zrób to, a zmartwienie odejdzie, jeśli nie - możesz już teraz przestać się martwić bo i tak nic nie zmienisz.

19. Kreatywność jest jak biceps - możesz, a nawet musisz ją regularnie ćwiczyć. Rezultaty są oszałamiające.

20. Dawanie od siebie więcej, niż oczekuje się od innych w długim terminie daje dodatni bilans. Zawsze.

21. Zlecenie stop loss jest pomocne ale nie niezbędne - W ogólności im bardziej długoterminowe są twoje inwestycje tym mniej potrzebujesz stopa.

22. Mając tylko jedną pracę strasznie ryzykujesz - Co zrobisz, gdy Cię zwolnią?

23. Na giełdzie więcej osób traci niż zarabia - Dlaczego akurat ty miałbyś być w mniejszości?

24. Załóż, że nie dostaniesz emerytury od państwa - Czy żyjąc tak jak teraz jesteś spokojny o swoją starość?

25. "Nie rezygnuj tylko dlatego że coś wymaga czasu. Czas i tak upłynie."


A Wy czego nauczyliście się w tym roku?
Jeśli artykuł Ci się podoba kliknij "lubię to", aby inni też mogli go przeczytać:
Dodatkowo zapisz mi swój adres email, aby nie przegapić nowych artykułów (nie wysyłam żadnego spamu/reklam itp.):
Twój email:

12 komentarzy:

bazgrająca pisze...

pobudzające... motywujące... zastanawiające...

"Statystycznie rzecz biorąc Tobie się nie uda" - niby tak, ale... Nie ma większej motywacji niż czyjeś słowa "nie dasz rady" czyż nie?

Krzysztof pisze...

Świetne!
Gratuluję polotu.

Anonimowy pisze...

Ciekawe...
Do pkt. 16 bym dodał inwestycje w metale (srebro, złoto) i ziemię (nieruchomości), tylko nie jestem pewien, w którym miejscu.

Anonimowy pisze...

Ja nauczylem sie, ze nie nalezy swoja kariere z gielda zaczynac od kontraktow terminowych :) na szczescie w sama pore sie opamietalem i przestalem handlowac hehe

Anonimowy pisze...

A może stosować NLP w inwestycjach? W moim przypadku to działa.

Anonimowy pisze...

Czy % kapitału tez odzwierciedla ta lista? Np. lokaty 10.000zł, obligacje 8.000zł, f. rp 5.000zł itp, od najbezpieczniejszych dla utrzymania kapitału po coraz bardziej agresywne?
Czy nie zależy to raczej od profilu inwestora?

Anonimowy pisze...

Mam pytanie odnosnie serwisu fundamentalna.net
Dlaczego przedstawiane tam wskazniki jak c/z, c/wk, roe itp. znaczaco roznia sie od tych przedstawianych na innych serwisach jak bankier czy money?

Oszczędzanie pisze...

Punkt 16 dał mi coś do zrozumienia. Trzeba zacząć od podstaw a chciałem zacząć od głębokiej wody jakim są akcje. Czas, by oszczędności zaczęły pracować na siebie zamieniając się w inwestycje :)

Pozdrowienia dla autora!
Jestem stałym czytelnikiem

Mariusz pisze...

Nauczyłem się w tym roku:
1. żyć bez kupowania kolejnych przedmiotów (chyba w tym roku nie kupiłem sobie żadnego)
2. jak dojść do wolności finansowej w 2-3 lata
3. dużo o usa, gdzie spędzę cały marzec
4. jak kupować jednostki funduszy za 60% ich wycen

Anonimowy pisze...

Świetne podsumowanie :)

Ja się nauczyłam cierpliwości i poznałam pojęcie "własnej strategii inwestycyjnej", którą przed rozpoczęciem inwestowania trzeba bezwzględnie opracować, a potem się jej trzymać. Bo inaczej wszystko "dzieje się samo" i "jakoś", a to oznacza, że płyniemy jak nurt poleci. A trzeba włączyć własny silnik!

Anonimowy pisze...

nie graj na giełdzie w to co chcesz zobaczyc, a jednynie w to co widzisz

Anonimowy pisze...

Ja bym jeszcze dodała do tej listy cytat:
"jeśli myślisz, że potrafisz, czy też myślisz, że nie potrafisz, w obu przypadkach masz rację" Henry Ford
Wszystko w naszym życiu tak naprawdę zależy tylko od nas :)

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz