sobota, 31 grudnia 2011

Jak odprowadzać podatki?


Mamy koniec roku i chociaż, do składania deklaracji podatkowych zostało jeszcze kilka miesięcy to powoli będą do nas spływać różne druczki od pracodawców. Jeśli naszym jedynym dochodem jest stała praca to nie powinniśmy mieć problemów z wypełnieniem odpowiednich rubryk w ostatecznym druku PIT, jednak jeśli ktoś posiada zarobki z różnych źródeł, łatwo się w tym wszystkim pogubić. Dziś postaram się wyjaśnić jak odprowadzać podatki od strony technicznej, czyli co i na którym druczku wypełnić, gdy będziemy składać deklarację.


Umowa o pracę, zlecenie lub dzieło
Niezależnie od rodzaju i czasu trwania umowy, pracodawca co miesiąc, zanim przeleje Ci wypłatę zmniejsza jej wartość o podatek dochodowy. Kwotę, którą Ci zabiera przelewa do urzędu skarbowe w Twoim imieniu, a więc o samo płacenie podatków, w tym wypadku nie musisz się martwić, bo wszystko jest robione niezależnie od Ciebie.

Do końca lutego od każdego pracodawcy, z którym w zeszłym roku miałeś umowę, otrzymasz PIT-11, na którym będzie wykazane ile w zeszłym roku zarobiłeś, ile podatku zostało za Ciebie odprowadzone itp. Wszystkie otrzymane druki PIT-11 uwzględniasz w rocznym druku PIT-37.

Przychody z giełdy
Jeśli w ostatnim roku sprzedaliśmy cokolwiek na giełdzie, od naszego maklera otrzymamy PIT-8c. Wszystkie takie pity (jeśli mamy więcej niż jednego maklera) uwzględniamy w zbiorczym druku PIT-38. Dodatkowo sami musimy zapłacić podatek, który nam wyjdzie, gdyż makler nie zrobił tego za nas.

Dywidendy z akcji
Dywidendy są opodatkowane u źródła, co oznacza, że nie dość, że makler zadba o zabranie nam podatku, to jeszcze my nie musimy tego przychodu uwzględniać w żadnym picie.

Krajowe fundusze inwestycyjne
Przypadek taki sam jak przy dywidendach. TFI za nas obliczy i sam zabierze podatek, a w zeznaniu rocznym nic nie musimy wpisywać.

Pożyczki społecznościowe
Przychody z odsetek z pożyczek są przychodami z kapitałów pieniężnych, a więc rozliczamy je na druku PIT-38 (tym samym co przychody z giełdy). Co ważne przychodów z pożyczek i giełdy nie można łączyć, a więc np. kosztami zakupu akcji na giełdzie nie możemy obniżyć sobie podatku z pożyczek. Podatku z pożyczek nie możemy zmniejszać, żadnym kosztami, a więc obliczamy zryczałtowany podatek 19% i jego wartość wpisujemy w pole 38.

W wypadku pożyczek podatek również będziemy musieli zapłacić, gdyż serwis, w którym udzielaliśmy pożyczek nie zrobił tego za nas.

Google Adsense
Jeśli ktoś czerpie dochód z reklam oferowanych przez Google są to dochody z zagranicy. Tutaj obowiązków podatkowych mamy trochę więcej. Po pierwsze po każdym przelewie (Google zwykle wykonuje przelew w okolicach 25 dnia miesiąca), do 20 dnia kolejnego miesiąca musimy zapłacić zaliczkę na podatek. Zaliczkę obliczamy w ten sposób:
  1. Od kwoty przelewu z Google odejmujemy 20% (to są nasze koszty uzyskania przychodu).
  2. Od pozostałych 80% obliczamy podatek wynoszący 18%. 
  3. Otrzymaną kwotę zaokrąglamy do pełnych złotych. To jest nasza zaliczka na podatek, która wpłacamy do US.
Tak robimy za każdym razem, gdy dostaniemy przelew od Google, za wyjątkiem grudnia, a więc maksymalnie 11 razy w roku. Od przychodu z grudnia nie płacimy zaliczki. Uwzględnimy go dopiero w zeznaniu rocznym i wtedy zapłacimy brakujący podatek.

W zeznaniu rocznym musimy wypełnić PIT-ZG (który jest załącznikiem do PIT-36), a następnie zapłacić brakujący podatek (bo nie płaciliśmy za grudzień + ewentualne różnice w zaokrągleniach).

Pamiętajcie:
Ogólna zasada rozliczania z US jest taka, że podatek musi być zapłacony. Drugorzędną sprawą jest to na jakim druczku. Oczywiście, jeśli rozliczycie się na złym to będą Was wzywać do poprawy itp. ale głowy wam nie urwą, za to na 100% nie przejdzie tłumaczenie: "Nie zapłaciłem podatku, bo nie wiedziałem, na którym druczku to wpisać".

Jakie nieopisane wyżej rodzaje przychodów macie i jak je rozliczacie? 
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

10 komentarzy:

Koli pisze...

Od jakich dochodów należy się rozliczać ??

Moc inwestycji pisze...

Czy Google wysyła jakieś zeznania podatkowe do urzędów. Zastanawia mnie co się stanie tak jak pisze i nie zapłacimy :). Przecież US nie sprawdza przelewów. Dopiero gdy dochodzi do kontroli to niestety musimy się tłumaczyć.

Sebastian Cezary pisze...

Nie, Google niczego nie wysyła, robisz to sam. Jednak czytałem już o jednym blogerze który miał kontrole dzięki pomocy czytelnika. Dlatego dobrze wiedzieć jak się z tego typu dochodów rozliczać.

Anonimowy pisze...

A jak wygląda sprawa rozliczenia z US w przypadku kupna/sprzedaży waluty? Np. jeśli kupiłem rok temu kilka tysięcy euro po 4 zł a sprzedałem niedawno za 4,50?

Marcin pisze...

Co do Adsense i przerzucania podatku z grudnia na kolejny rok.. jest jeszcze inna możliwość - w listopadzie płacimy podwójny podatek, a później korygujemy faktyczną różnicę.

Filip pisze...

@Koli
Od każdych. Oczywiście jest coś takiego jak kwota wolna od podatku wynosząca trochę ponad 3000zł, ale nawet jeśli jej nie przekroczysz należy się rozliczyć. (Nie płacisz nic wtedy ale PITa składasz).

Anonimowy pisze...

Chciałbym jeszcze prosić o kilka słów na temat odliczania strat inwestycyjnych od podatku, najlepiej na konkretnym przykładzie (z zyskami i stratami). Z góry dziękuję.

goodeye pisze...

Jeśli pracuje się na umowę o prace to kwestia rozliczenia jest dziecinnie prosta wystarczy poprać program i złożyć rozliczenie pit przez Internet. Mogę z czystym sumieniem polecić taką formę rozliczania, bo jestem z niej zadowolony.

Anonimowy pisze...

A jesli sie posiada strone internetowa i za okreslona kwote udostepnia ona tresci to jak sie z tego rozliczamy??

Oskar pisze...

Wpis ma już swoje lata, czy zmieniło się coś radykalnie w tym temacie? Planuję rozliczyć się samodzielnie korzystając z tego programu http://rozliczeniepit.pl , a że jeszcze jest czas to wolę pytać wcześniej :)

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz