czwartek, 8 września 2022

Coraz bliżej do sygnału zakupu od PKO BP

O tym, że kurs akcji pojedynczej spółka giełdowej (PKO Banku Polskiego) może być rewelacyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym dowiedzieliśmy się niemal dwa lata temu w ramach tego wpisu z listopada 2020 r. Padła w nim dość jasna prognoza mówiąca, że: 

"Pod koniec 2021 r. indeksy giełdowe będą wyżej niż obecnie. (czeka nas hossa)"

I rzeczywiście kolejny rok upłynął pod znakiem hossy:W znacznie bardziej aktualnym artykule z czerwca 2022 r. (3 miesiące temu) na podstawie tego samego wskaźnika padła informacja mówiąca, że:

"przecięcie poziomu 0 w dół przez dynamikę ceny akcji PKO BP jest wiarygodnym sygnałem do rozpoczęcia hossy."

W tamtym momencie takiego przecięcia jeszcze nie było, ale padł szacunek, że: "przecięcie poziomu 0% w dół nastąpi za kilka miesięcy [...] będziemy trzymać rękę na pulsie".

Dzisiejszy wpis jest dokładnie takim trzymaniem ręki na pulsie. Sprawdzimy na ile przez ostatnie 3 miesiące zmieniły się wskazania wskaźnika związanego z PKO BP i zobaczymy czy pozwolą nam na stworzenie nieco dokładniejszego szacunku daty rozpoczęcia nowej hossy.

Oto "goły" kurs akcji PKO BP:

Zbliżenie na ostatni okres ukazuje stały, trwający już ok. 9 miesięcy trend spadkowy, który pozbawił akcję -50% wyceny:

Jak jednak widzimy z wcześniejszego wykresu, tego typu spadki dla PKO BP to nic nowego. Pojawiają się regularnie w ramach każdej bessy. Spójrzmy zatem na te same dane w odszumionej i znormalizowanej formie:

A następnie nałóżmy punkty synchronizacji w oparciu o wspomnianą wcześniej regułę: ""przecięcie poziomu 0 w dół przez dynamikę ceny akcji PKO BP jest wiarygodnym sygnałem do rozpoczęcia hossy."

Dalsze 1,5 roku na sWIG80 po takich punktach synchronizacji wygląda następująco:


Hossa rzeczywiście nadchodziła po przecięciu przez wskaźnik poziomu 0% w dół. Jak daleko nam obecnie do takiego przecięcia?

3 miesiące temu wskaźnik znajdował się na poziomie +55,6%. Obecnie jest to +30,5%. Jeśli przyjmiemy, że tempo spadku wskaźnika pozostanie stałe to do poziomu 0% powinniśmy dotrzeć za 3-4 miesiące i wtedy też nowa hossa mogłaby się rozpocząć.


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz