poniedziałek, 16 listopada 2020

Pojedyncza spółka, która lepiej odzwierciedla rynek niż indeksy


Indeksy giełdowe w stylu WIG czy sWIG80 są syntetycznymi tworami, które powstały po to aby inwestorzy mogli oceniać jak w danym momencie zachowuje się rynek jako całość. Matematyczne konstrukcje stojące za poszczególnymi indeksami są różne, jednak główna idea zawsze jest taka sama - zmierzyć ogólną tendencję rynku.

Wiemy, że giełda dość dobrze koreluje z 3,5 letnim cyklem makroekonomicznym, co przekłada się na to, że indeksy giełdowe, także z nim korelują. Okazuje się jednak, że na naszej giełdzie istnieje spółka, która sama w sobie koreluje z cyklem makroekonomicznym co najmniej tak dobrze (a nawet lepiej) niż większość indeksów giełdowych! Dziś przyjrzymy się tej zależności nieco bliżej i sprawdzimy jaką przyszłość można na podstawie tej korelacji prognozować.

Spółka ta to bank PKO BP:

Już goły, nieobrobiony wykres pokazuje, że kurs akcji tej spółki od 2004 r. zmieniał się bardzo regularnie. Tak prezentuje się ta cykliczność po nałożeniu standardowych filtrów (dynamika roczna + średnia roczna):

Spójność czasowa i amplitudowa tak stworzonego wskaźnika jest porównywalna z najlepszymi wskaźnikami śledzącymi cykle makroekonomiczne. Różnica jest taka, że te najlepsze wskaźniki agregują w sobie wiele danych, a w tym przypadku źródłem jest wykres pojedynczej spółki.

Oto dalsze ścieżki indeksu WIG po synchronizacji na podstawie konkretnego poziomu wskaźnika:


 
A tu analogiczne ścieżki dla synchronizacji robionej w dołkach wskaźnika:


I jeszcze wykres dalszych ścieżek sWIG80 zamiast WIG:


Jak widać niezależnie od zastosowanego algorytmu synchronizacji i indeksu giełdowego wszystkie 3 historyczne sytuacje analogiczne do obecnej rozegrały się ewidentnie wzrostowo.

Dodatkowo jeśli wrócimy do nieobrobionego wykresu ceny akcji PKO BP zobaczymy, coś co (jeśli cykliczność miałaby się utrzymać) wygląda jak formujący się dołek:

Na tej podstawie można stworzyć dwie prognozy:

  • Pod koniec 2021 r. indeksy giełdowe będą wyżej niż obecnie. (czeka nas hossa)
     
  • Pod koniec 2021 r. kurs akcji PKO BP będzie wyżej niż obecnie.

PS. Ciekawostką jest tu fakt, że pierwsza panika (z marca 2020 r.) związana z obostrzeniami gospodarczymi pojawiła się gdy akcje PKO BP były już w wyraźnym trendzie spadkowym, a więc w żaden sposób nie zaburzyła cykliczności, tylko dodała spadkom dynamiki.

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz