wtorek, 8 marca 2022

Strategie Kirkpatricka lekarstwem na trudne czasy


Czasem wydaje nam się, że aby skutecznie poruszać się po rynku, musimy na bieżąco śledzić doniesienia ze świata i równie szybko je interpretować. 8 lat temu w tym wpisie zaprezentowałem jedną z metod inwestowania długoterminowego, nie wymagającą ciągłego analizowania sytuacji rynkowej. Opiera się ona na strategii inwestycyjnej Charlesa Kirpatricka, którą opisał w swojej książce z 2008 r. W ostatnich latach wielokrotnie weryfikowaliśmy tę strategię na "żywym" rynku, na danych wejściowych nieznanych autorowi i rezultaty są oszałamiające. Dziś sprawdzimy, na ile strategia ta pozostaje skuteczna w obliczu niespodziewanych, niecyklicznych, negatywnych zdarzeń, takich z jakimi mamy do czynienia obecnie.

Dla przypomnienia strategia Kirkpatricka opiera się na następujących kryteriach zakupu i sprzedaży spółek:

 

Tester strategii na danych historycznych pokazuje, że zastosowanie tych kryteriów na GPW na przestrzeni ostatnich 15 lat, przyniosłoby następujący rezultat:

 

Średni roczny zysk "na rękę" czyli po odliczeniu kosztów prowizji, spreadów przy zakupie i sprzedaży i podatków wyniósł +7,6%. W tym samym czasie indeks WIG zyskiwał średni rocznie +1,8%.

Wykres jest dość regularnie rosnący, z dodatkowym bonusem pod postacią dużego wzrostu w ciągu ostatnich 2 lat.

Ale utrudnijmy nieco nasz test poprzez założenie, że dopiero co zaczęliśmy interesować się inwestowaniem i nie bacząc na to, że od niemal pół roku znajdujemy się w fazie bessy, postanowiliśmy rozpocząć inwestowanie według tej strategii dopiero od początku tego roku. Jak wtedy wyglądałyby nasze wyniki? Oto one:


Okazuje się, że podczas gdy indeks WIG stracił od początku roku ponad -15%, strategia Kirkpatricka straciła zaledwie -4,9%. Główny powód takiego stanu rzeczy jest prosty: Od początku roku niewiele spółek spełniało kryteria tej strategii, co sprawiło, że portfel w dużej mierze pozostawał wypełniony gotówką, co ograniczyło spadki.

Oznacza to, że nawet specjalnie ignorując cykliczność makroekonomiczną świata, strategia Kirpatricka znajduje sposoby, aby zachować się lepiej niż rynek.

Choć obecny moment nie wydaje się być optymalnym dla rozpoczynania nowych inwestycji, z ciekawości sprawdziłem jakie spółki na obecnie spełniają kryteria zakupu strategii Kirpatricka. Takich spółek mamy obecnie 8. Oto one:Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz