wtorek, 1 marca 2022

Jak wojna wpływa na PKB i Inflację


Wojna jest czymś okropnym i jako ogół ludzi staramy się jej unikać. Jednocześnie spojrzenie na historię ludzkości ujawnia, że jest ona czymś co cyklicznie do nas wraca. Ta "powtarzalność" konfliktów zbrojnych, przykuła uwagę badaczy z różnych ośrodków, którzy postanowili sprawdzić czy pomimo tego, że każda wojna jest inna, to czy potraktowane zbiorczo, posiadają one jakiś wspólny mianownik z punktu widzenia wpływu na światową gospodarkę. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej takim analizom i wnioskom z nich płynącym.

Pierwsze badanie opracowane zostało przez dział analiz inwestycyjnych Goldman Sachs w 2020 r. W swojej pracy badacze przyjrzeli się powiązaniu 12 dużych wojen (tabela poniżej) i światowej inflacji:

Jako wynik otrzymali oni taką linię czasu pokazującą jak statystycznie inflacja zmieniała się w trakcie trwania wojny:

Wynika z niej, że w trakcie trwania wojny oraz przez ok. rok po jej zakończeniu globalna inflacja rośnie. Spadek inflacji zaczyna się w drugim roku po wojnie, a jej zupełne wygaszenie następuje po ok. 5 latach od wojny. 


Druga praca, zatytułowana: "Does Conflict Disrupt Growth?" pochodzi z Niemieckiego IZA (Institute for the Study of Labor) z 2010 r.

Po przejrzeniu danych dotyczących 81 konfliktów zbrojnych z całego świata w latach pomiędzy 1970 r. i 2000 r. doszli oni do wniosku, że:

"It finds that wars slow the economy. Estimates indicate that civil war reduces annual growth by .01 to .13 percentage points, and high-intensity interstate conflict reduces annual growth by .18 to 2.77 percentage points. On the other hand, low- intensity conflict slows growth much less than high-intensity conflict, and may slightlyincrease it."

Co w uproszczeniu oznacza, że wojna wpływa na obniżenie PKB. Wpływ ten jest tym większy im skala konfliktu jest większa i im bardziej dynamiczny/intensywny jest przebieg działań wojennych.


Ostatnia praca to przegląd badań innych badaczy wykonany przez amerykański Cato Institute w 2020 r., w ramach której badacze piszą: "All versions of the model indicate that Magnitude 7 wars lower per capita GDP significantly, by 16 to 24 percent. (Lower magnitude wars have lesser effects.)"

Co oznacza, że według nich wojna obniża PKB per capita, z zaznaczaniem, że większe konflikty obniżają je mocniej.


Łącząc wnioski z tych prac otrzymujemy obraz wojny jako czynnika stagflacyjnego (stagnacja gospodarcza połączona z wysoką inflacją). 

 

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz