poniedziałek, 5 lipca 2021

Pojedyncza spółka prognozuje zachowanie giełdy vol. 2


Pamiętacie nasze zaskakujące odkrycie z listopada 2020 r., pokazujące, że pojedyncza spółka giełdowa może być równie dobrym wskaźnikiem co znacznie bardziej skomplikowane modele? Jeśli nie to zapraszam do tamtego artykułu

Dla przypomnienia chodzi o spółkę PKO BP, która jak się okazuje porusza się po cyklach makroekonomicznych z niesamowitą precyzją. W listopadzie 2020 r. we wspomnianym artykule na jej podstawie prognozowaliśmy, że czeka nas hossa, a dokładniej prognoza brzmiała: "Pod koniec 2021 r. indeksy giełdowe będą wyżej niż obecnie". Choć 2021 r. jeszcze się nie skończył, to już teraz widać, że ostatnie 8 miesięcy, były typową hossą, w której nietrudno było znaleźć wzrostowe spółki. Od daty artykułu indeks sWIG80 wzrósł o +45%, a indeks WIG o +30%:


Dziś sprawdzimy, czy ten sam wskaźnik nadaje się równie dobrze do przewidywania nadejścia bessy. Oto kurs akcji PKO BP:


Wersja odszumiona i znormalizowana:

 
Jak punkty synchronizacji wybierzmy szczyty na wskaźniku:
 

Dalsze ścieżki WIGu przez 1,5 roku po takiej synchronizacji wyglądają następująco:
 

 
 
Wszystkie 4 historyczne ścieżki oznaczały nadejście bessy. Na tej podstawie możemy, założyć, że kolejne utworzenie szczytu na PKO BP znów przełoży się na nadejście bessy.
 
Na razie wskaźnikowi jeszcze sporo brakuje do utworzenia szczytu, więc prognoza na dziś brzmi: "Jeszcze za wcześnie aby bać się nadejścia bessy".

Choć według przeciętnego odstępu pomiędzy kolejnymi sygnałami synchronizacji, kolejny sygnał powinien być generowany mniej więcej ... teraz, to na wykresie wyraźnie widać, że pandemia wydłużyła obecny cykl sprowadzając wskaźnik mocno w dół w okolicach marca 2020 r. gdy ten powoli zamierzał już kierować się w stronę swojego szczytu. W wyniku tego najprawdopodobniej obecny cykl będzie wyraźnie dłuższy niż standardowy.

Jeśli doczytaliście do końca mam dla Was konkurs. Napiszcie proszę w komentarzach Wasz typ na datę zakończenia obecnej hossy (może to być dokładna data, może być szacunkowa). Gdy już bessa rozpocznie się na dobre sprawdzimy, kto był najbliżej. Osoba, która będzie najbliżej poprawnej daty, otrzyma roczny abonament (lub jego przedłużenie) na Fundamentalnej i Makrosferze.

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz