wtorek, 20 lipca 2021

Inflacja producentów wyraża zgodę na zakończenie hossy


PPI to wskaźnik mierzący zmianę cen produkcyjnych. Jest on dość wyraźnie skorelowany ze standardową inflacją (CPI), jednak wydaje się nieco mniej zaszumiony, w związku z czym to właśnie jemu dziś się bliżej przyjrzymy.

Oto wykres rocznej dynamiki zmiany cen producentów:


Jeśli przyjrzymy się historycznym szczytom hossy zauważymy ciekawą zależność:

Na 6 historycznych wyraźnych szczytów hossy na sWIG80, aż 5 pojawiło się niemal w tym samym momencie (przesunięcie 1-2 mc), co szczyt na dynamice PPI. Tylko w trakcie wielkiej hossy z 2007 r. szczyt na PPI wyprzedził szczyt na giełdzie o ok. 8 mc.

Oznacza to, że każdy szczyt hossy na sWIG80 z przeszłości (od 1995r.) ma przyporządkowany 1:1 szczyt na dynamice PPI.

To z kolei oznacza, że nie powinniśmy obawiać się rozpoczęcia bessy dopóki dynamika PPI nie zacznie wyraźnie rosnąć i zbliżać się do okolic, w której może powstać jej szczyt.

Niestety (dla posiadaczy akcji) w ciągu ostatniego roku ceny produkcyjne wyraźnie poszły w górę (o ok. 6,5% r/r), co stworzyło sytuację dogodną do uformowania szczytu na dynamice PPI. W teorii mogłaby ona jeszcze trochę rosnąć, jednak jako, że dzisiejszy wskaźnik bada dynamikę PPI to aby szczyt nie został uformowany PPI musiałaby nie tylko dalej rosnąć, ale rosnąć w coraz szybszym tempie, co porównując do historycznych wartości jest prawdopodobne przez kolejne 2-3 miesiące, ale mało prawdopodobne na dłuższą metę.

Oznacza to, że z punktu widzenia dynamiki PPI obecna hossa ma zgodę na zakończenie się.

 

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz