poniedziałek, 23 grudnia 2019

Baltic Dry Ineks powraca z prognozą


W tym artykule z lutego 2016 r. na podstawie zachowania wskaźnika Baltic Dry Index powstała prognoza mówiąca, że: "jest 85% szans na to, że za 1,5 roku indeks będzie wyżej niż obecnie". Jest ona na tyle konkretna, że dość łatwo sprawdzić czy się spełniła. Oto zachowania indeksu sWIG80 w 1,5 roku po dacie tamtego artykułu:Po 1,5 roku od prognozy indeks był +22% wyżej. W międzyczasie osiągnął szczyt hossy, który znajdował się +32% wyżej niż początkowa cena indeksu. To był pierwszy raz kiedy BDI dowiódł swojej skuteczności na nieznanych wcześniej danych.

2 lata po pierwszy artykule, w styczniu 2018 r. w ramach tego artykułu, powstała druga prognoza oparta o BDI. Tym razem sygnał był odwrotny, zwiastujący spadki, a prognoza brzmiała: "kilka miesięcy temu na BDI padł sygnał wspierający nadejście bessy. [...] w ciągu 1,5 roku po sygnale synchronizacji, sWIG80 traci średnio -30%.". Gdzie wspomniany sygnał synchronizacji przypadał na maj 2019 r. Oto jak potoczyły się dalsze losy indeksu sWIG80:


W kolejnych miesiącach po dacie pojawienia się artykułu indeks spadł o -28%. W perspektywie całego 1,5 rocznego okresu od daty synchronizacji indeks spadł o -34%. To był drugi raz kiedy BDI dowiódł swojej skuteczności na nieznanych wcześniej danych.

Niedawno BDI wygenerował kolejny sygnał, co oznacza, że dziś powstanie trzecia prognoza oparta o ten wskaźnik. Jego aktualny wykres wygląda następująco:


Jest on już po zastosowaniu rocznej średniej ruchomej dla odsiania szumów i rocznej dynamiki dla znormalizowania wskazań. Jak widać w ostatnim czasie na tak przygotowanym wskaźniku powstał dołek. Przypomnijmy sobie co oznacza pojawienie się dołka na dynamice BDI:


Jest to dokładnie taki sam sygnał jak ten wygenerowany w trakcie pierwszej omawianej dziś prognozy na przełomie 2015/16 r. Dalsze 1,5 roku dla indeksu po takim sygnalne synchronizacji wyglądało następująco:Wydźwięk wszystkich 7 historycznych ścieżek z ostatnich 24 lat jest jednoznacznie pozytywny. Obecna ósma (czarna, pogrubiona) ścieżka porusza się zgodnie z historycznymi projekcjami. Po 1,5 roku od synchronizacji najgorszy wynik indeksy wynosił +5%, a najlepszy +85%. Oznacza to, że BDI po raz kolejny prognozuje, że za nieco ponad rok (już minęły 4 miesiące od początku prognozy, ale wartość indeksu praktycznie się nie zmieniła) sWIG80 będzie wyżej niż obecnie.


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz