poniedziałek, 16 grudnia 2019

Małe spółki znów dominują

W kończącym się właśnie 2019 r. mogliśmy po raz pierwszy od 6 lat posmakować wyraźnej hossy. Choć jeśli spojrzymy na wykres indeksu WIG20 to zdanie nie ma najmniejszego sensu, gdyż zobaczymy stratę wynoszącą -7,5%. Doliczenie dywidend nie pomoże zbyt wiele, bo nasza strata wciąż wyniosłaby -4,6%. Poniżej wykres indeks WIG20 w ostatnim roku:Teza o trwającej od roku hossie nabiera jednak większego sensu, gdy spojrzymy na rynek szerzej, a mianowicie na sWIG80. Ten wzrósł o +12,4%, a uwzględniając wypłacone dywidendy aż o +17,5%. Wykres sWIG80 za ostatni rok poniżej:


Roczny zysk na poziomie <+12, +18%> to coś czego nie powstydziłaby się regularna hossa. Dziś sprawdzimy co tak duża rozbieżność pomiędzy zachowaniem dużych i małych spółek oznaczała w przeszłości dla giełdy.

Oto wykres rocznej dynamiki zmian wskaźnika mierzącego siłę relatywną pomiędzy indeksem WIG20 (duże spółki) i sWIG80 (małe spółki):  • Im czerwona linia jest niżej tym w minionym roku małe spółki szybciej zyskiwały przewagę nad dużymi.
     
  • Im czerwona linia jest wyżej tym w minionym roku duże spółki szybciej zyskiwały przewagę nad małymi. 
Na wykresie zastosowałem dodatkowo kwartalną średnią ruchomą dla odsiania drobnych szumów.

Jak widać w obecnym momencie wskaźnik przeciął w dół wartość -30%. Oznacza to, że w ostatnim roku małe spółki nie tylko dominowały duże, ale też robiły to dynamicznie. Ostatni raz taki poziom wskaźnika widzieliśmy pod koniec 2013 r. gdy małe spółki dynamicznie kończyły hossę z 2013 r. bez większych ruchów na WIG20:

Jeśli uznamy taki dynamiczny spadek (do poziomu -30%) jako punkt synchronizacji, oto co otrzymamy:


Okazuje się, że jest to 6 tego typu sytuacja od 22 lat (1997 r.). Dalsze ścieżki indeksu WIG prezentowały się następująco:Okazuje się, że wszystkie 5 sytuacji w perspektywie kolejnego 1,5 roku rozegrało się pozytywnie z perspektywy indeksu WIG.

Na indeksie sWIG80 dalsze ścieżki nie są już aż tak jednoznaczne jak na indeksie WIG:Mamy tu 4 sytuacje zakończone wzrostami i jedną spadkową.

Podsumowując, wydaje się, że w przeszłości okresy gdy małe spółki wyraźnie górowały nad dużymi były statystycznie dobrym momentem do zainteresowania się giełdą. Czy i tym razem tak będzie?


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz