poniedziałek, 2 września 2019

Wyniki mojego portfela po 7 latach prowadzenia na żwyo


7 lat temu tym postem rozpocząłem eksperyment inwestycyjny, który później przerodził się w portfel inwestycyjny prowadzony w ramach Fundamentalnej. W jego ramach w każdy z ostatnich 364 weekendów dokonywałem rewizji portfela. Oto jak sobie poradził:

Wersja z ograniczeniem pozycji jednej spółki do 10% kapitału:

 Wersja bez ograniczenia wielkości pozycji spółki:

Przy rozbiciu wyników na poszczególne lata wyniki wyglądają następująco:


Portfel pokonał indeks WIG w 1,2,3,4 i 7 roku prowadzenia, a przegrał z indeksem WIG w roku 5 i 6.

Dalsze statystyki będą dotyczyć wersji portfela z ograniczeniem wielkości pojedynczej pozycji do 10%, gdyż są one bardziej miarodajne.

 • Średni roczny zysk po odjęciu 3 rodzajów kosztów (prowizji maklerskich, kosztów spreadów i podatków) [tzw. CAGR na rekę] wyniósł +7,2%.
   
 • W tym samym czasie średni roczny zysk indeksu WIG wyniósł +3,7%.
   
 • Portfel zachowywał się silniej niż indeks WIG przez 67% czasu.
   
 • Maksymalny spadek wartości portfela wyniósł -14,6%, podczas gdy maksymalny spadek wartości indeksu WIG wyniósł -26,5%.
   
 • Zyskiem kończyło się 51% inwestycji, co oznacza, że przewaga portfela nad rynkiem nie leżała w tym miejscu. Była ona związana z tym, że jeśli już dana inwestycja się powiodła to przynosiła przeciętnie zysk niemal 3 razy większy niż przeciętna stratna transakcja (pozwól zyskom rosnąć).
   
 • W ostatnim roku (ostatnie 12 miesięcy), portfel zarobił +4,0%. W tym samym czasie zarówno indeks WIG jak i sWIG80 zanotowały stratę.
   
 • Wynik mojego portfela od startu ostatniej edycji spotkania "Daj się nauczyć inwestować" to także ok. +4%. Pokrywa się to mniej więcej z tym osiągniętym przez samych uczestników +2,9%. Gdyby rozbić portfele uczestników na oddzielne, to 4 z nich osiągnęło wynik lepszy od mojego, a 6 gorszy. Potwierdza to, że korzystamy z podobnego podejścia do rynku, a ewentualne różnice są raczej wynikiem pewnych osobistych preferencji przy tworzeniu systemu inwestycyjnego.
Moją najlepsza inwestycją ostatniego roku była spółka Unimot (UNT), która zyskała ponad +60% w 14 tygodni:

Moją najgorszą inwestycją ostatniego roku była spółka Wielton (WLT), która straciła -36% w 26 tygodni:

Mój portfel oczywiście będę prowadził dalej. Tak samo prowadzone nadal będą portfele uczestników kolejnych edycji: "Daj się nauczyć inwestować". 

W związku z tym, w tym miejscu chciałbym zaprosić do udziału w 6 już edycji "Daj się nauczyć inwestować". Odbędzie się ono w Warszawie 23 listopada 2019 r. Cena pozostaje bez zmian. Wszelkie szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy do szóstej edycji spotkania można znaleźć tutaj.

Poniżej wrzucam zdjęcia z poprzednich edycji:Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz