poniedziałek, 16 września 2019

Gdzie popłynęły pieniądze inwestorów?


Rynek akcji, w ostatnich latach przeżywa odpływ zainteresowania i pieniędzy przeciętnego inwestora. Widać to dobrze na wykresie aktywów zgromadzonych w akcyjnych funduszach inwestycyjnych:(Wartość szczytowa dla 2006/07 r. wynosi ok. 43 mld zł. Została ucięta dla przejrzystości pozostałych danych.) Na wykresie widać, że choć aktywa te zmieniają się cyklicznie, to obecny dołek znajduje się najniżej od 10 lat. Potwierdza to informacje chociażby z tego artykułu, że inwestorzy opuszczają rynek akcji.

Z wykresu widzimy, że obecna liczba aktywów jest analogiczna do tych s okresów dołków poszczególnych bess.

Podobne zjawisko odpływu dotyczy funduszy absolutnej stopy zwrotu, które działają na zasadzie takiej, że powierzamy pieniądze "ekspertowi", który zależnie od własnych prognoz alokuje je w stosowne aktywna (niekoniecznie akcje). Wykres aktywów takich funduszy przedstawia się następująco:


Fundusze te zyskiwały na popularności w 2016/17 r. jednak obecnie aktywa zniknęły z nich podobnie jak z całego rynku akcji.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie fundusze notują spadek aktywów i zainteresowania. Głównym wygranym są fundusze inwestujące w obligacje skarbu państwa, w których aktywa na przestrzeni czasu wyglądają następująco:


Przez wiele lat aktywa w nich zgromadzone oscylowały w okolicach 6-10 mld zł. Wyjątkiem była sytuacja z 2012 r. gdy najprawdopodobniej w wyniku strachu i poszukiwania bezpieczeństwa do funduszy inwestujących w obligacje skarbu państwa napłynęło dodatkowe kilkanaście mld zł. Obecna sytuacja jest o tyle podobna do tamtej, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy aktywa wzrosły z zaledwie 6,5 mld do ponad 11 mld.

Gdyby próbować zsynchronizować obie te sytuację, to datą analogiczną do dzisiejszej byłby marzec 2012 r. Dalsze losy giełdy wyglądały następująco:


Jednak to tylko pojedyncza ścieżka historyczna, gdyż rynek obligacji bardzo rzadko w przeszłości zachowywał się tak niestandardowo jak obecnie.

To rodzi kilka pytań, jak chociażby te o powód takiego nagłego zainteresowania obligacjami skarbu państwa. Czy jest to ruch wyprzedzający dalsze zachowanie rynku akcji? Czy może skutek tego co działo się tam do tej pory? Jestem ciekaw Waszych teorii.


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz