piątek, 10 lutego 2023

Test strategii Taniej Dywidendy po 17 latach

Jedną z ciekawszych open-source'owych strategii inwestycyjnych jest strategia Taniej Dywidendy opisana w tym wpisie sprzed 8 lat. Jej siła polega na prostocie, gdyż opiera się na zaledwie dwóch, typowo fundamentalnych parametrach tj.: stopa dywidendy i cena/przychód (c/p).

Można by pomyśleć, że tak prosta strategia nie ma prawa działać na konkurencyjnym rynku, ale testy historyczne na latach 2006-2015 zdają się temu przeczyć, gdyż w tym okresie po uwzględnieniu prowizji maklerskich i kosztów spreadów przy kupnie i sprzedaży, strategia zyskała średnio ok. +11% rocznie. W tym samym czasie indeks WIG rósł średnio o +1% rocznie, więc wynik jest rewelacyjny. Oto wykres krzywej kapitału z tego testu:


 

Warto pamiętać, że był to jednak test na danych znanych strategii w trakcie jej tworzenia, co oznacza, że może być on podatny na zjawisko overfittingu, czyli właśnie dopasowania kryteriów tworzonej strategii pod to żeby dobrze wypadła na testowanych danych.

Aby zniwelować takie ryzyko, należy poczekać kilka lat po stworzeniu strategii i ponownie ją przetestować, tym razem już na nowych danych, nieznanych światu, w trakcie tworzenia strategii.

Tego typu test dla strategii Taniej Dywidendy przeprowadziliśmy 4 lata później w 2019r. i wynik był dla niej bezlitosny. W ciągu 4 lat (2015-2019) strategia nie zbudowała żadnej przewagi nad indeksem WIG...

...co oznacza, że po uwzględnieniu kosztów zachowałaby się o kilka p.p gorzej niż indeks WIG.

Czy to koniec? Strategia obalona?

Niekoniecznie.Z jednej strony taki rozwój wydarzeń mógł rzeczywiście oznaczać nadmierne dopasowanie do danych historycznych, z drugiej jednak, strategia mogła trafić na trudniejszy dla siebie okres. Aby rozstrzygnąć, który z tych scenariuszy jest bliższy prawdy wykonałem kolejny test. Tym razem na danych za ostatnie 4 lata (2019 - 2023).

Oto wykres krzywej kapitału portfela zbudowanego w oparciu o Tanią Dywidendę z okresu (2019-2023):


Jak widać portfel po raz kolejny poradził sobie rewelacyjnie zyskując +21% rocznie (już po uwzględnieniu prowizji i kosztów), w trakcie gdy indeks WIG zyskiwał średnio +0% rocznie.

Wygląda więc na to, że strategia, choć miewa spore wahania, rozliczając w długim terminie pozostaje ponadprzeciętnie zyskowna. Dobrą prezentacją tego wniosku jest aktualny test na danych historycznych za łączy okres wszystkich 3 wspomnianych wyżej testów tj. za pełne 17 lat (od 2006 do 2023). Oto krzywa kapitału Taniej Dywidendy za ostatnie 17 lat:

Widać na nim, że pomimo iż w latach 2015-2019 r. wartość portfela praktycznie nie wzrosła (płaska niebieska linia), to uwzględniając dynamiczny wzrost z 2021 r. całościowo portfel prezentuje dość stabilną tendencję do pokonywania indeksu WIG. Sumaryczny wynik portfela za okres 17 lat to ok. 11% rocznie, co jest spójne z wynikiem z pierwotnego testu.

Aż korci aby sprawdzić jakie spółki trafiłyby do portfela tej strategii, gdybyśmy mieli rozpoczynać inwestowanie w zgodzie z nią dzisiaj. Okazuje się, że są aż 34 spółki spełniające kryteria wejścia. Oto one:

Macie którąś z nich w swoim portfelu?

 

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz