wtorek, 22 listopada 2022

PKB głosuje za hossą

Produkt Krajowy Brutto to jeden z pierwszych wskaźników makroekonomicznych, z których korzystaliśmy na tym blogu. Już 11 lat temu wskaźnik ten pomógł przewidzieć bessę z 2011 r. Ostatnie 2 lata przyniosły niespotykaną dotąd dynamikę tego wskaźnika, która na dzień dzisiejszy prezentuje się następująco:

 
 Ten sam wykres na zbliżeniu:

 
Na wykresie nietrudno zauważyć cykliczność. Sprawdźmy co stanie się gdy spróbujemy wykorzystać ją do przewidzenia giełdowej przyszłości.
 
Jako sygnały synchronizacji wybierzmy momenty, w których roczna dynamika wskaźnika tworzyła niski dołek (poniżej -2pp.). Oto te momenty:

A oto jak zachowywał się indeks WIG przez 1,5 roku po tych momentach:Nie był to jednoznaczny sygnał dla silnej hossy, ale w perspektywie 9-12 miesięcy od takiego sygnału na 6 historycznych sytuacji:

  • 5 było wyraźnie powyżej poziomu startowego (wzrosty)
  • 1 była w okolicy poziomu startowego (trend boczny)
  • 0 było wyraźnie poniżej poziomu startowego (spadki)

Przeciętny poziom indeksu WIG po 9-12 miesiącach, był o ok. 20% wyższy niż poziom startowy.

W obecnym momencie właśnie padł sygnał tego typu, co sprawia, że PKB zaczyna głosować za nadejściem hossy.Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz