poniedziałek, 14 listopada 2022

Idealny moment do kupna akcji?

Ostatnie 3 tygodnie przyniosły niespodziewany obrót spraw. To co przez ostatni rok było klasyczną bessą przerodziło się w niesamowicie dynamiczny rajd wzrostowy. Choć nie widać go zbyt dobrze na szerokim rynku, to duże spółki nadrabiają go z nawiązką. Indeks WIG wzrósł w ciągu ostatnich 3 tygodni o ponad +15%!

To skłoniło mnie do sprawdzenia czy istnieje jakaś historyczna zależność pomiędzy dynamicznym wzrostem indeksu WIG, a jego przyszłym zachowaniem. Oto wyniki takiej analizy:

Powyższy wykres pokazuje, w których momentach (czerwone linie) indeks WIG w ciągu 3 tygodni dawał radę wzrosnąć o ponad +15% (jak obecnie). Okazuje się, że to dopiero 9 tego typu sytuacja w ciągu ostatniego ćwierćwiecza (pomijam sygnały, które pojawiły się bardzo blisko siebie):


Jak potoczył się kolejny rok na indeksie WIG po tego typu synchronizacji?:

  • w 5 przypadkach natychmiast rozpoczęły się trwałe dalsze wzrosty
  • w 1 przypadku nadszedł trend boczny, który po 1,5 roku przerodził się w hossę
  • w 2 przypadkach w niedługiej przyszłości pojawiły się wyraźne spadki

Oznacza to, że w 6 na 8 historycznych sytuacji warto było rozpocząć kupowanie akcji pod nową hossę już w momencie pojawienia się wspomnianego sygnału synchronizacji (czyli z perspektywy obecnej sytuacji - już teraz).

Co myślicie o takim wniosku? Macie poczucie, że to już?

 

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz