poniedziałek, 7 listopada 2022

Daj się nauczyć inwestować 8 - raport po spotkaniu

W minionym tygodniu, w ramach projektu "Daj się nauczyć inwestować" spotkałem się z grupą osób, chcących tworzyć swoje własne algorytmy doboru spółek do portfela inwestycyjnego. Pomysł tego typu spotkań ruszył 8 lat temu w ramach tego wpisu.

Od tamtego czasu, raz w roku zbieram nowe osoby, które po całodziennym szkoleniu, na podstawie otrzymanej wiedzy, tworzą swoje własne strategie inwestycyjne, które następnie udostępniają mi do śledzenia przez kolejny rok. Dzięki takiemu podejściu mam możliwość weryfikacji czy przekazana wiedza (i sam sposób jej przekazywania) rzeczywiście sprawiają, że ktoś staje się lepszym inwestorem. Wyniki uczestników wszystkich 7 poprzednich edycji można znaleźć tutaj.

W tym roku miałem przyjemność pracować z bardzo aktywną grupą złożoną z: Beaty, dwójki Jarosławów, dwójki Marcinów, Ryszarda, Wojtka, Grzegorza, Macieja, Witolda, Oskara, Roberta, Łukasza i Pawła. Pamiątkowe zdjęcie poniżej:

W tym miejscu chciałbym Wam podziękować za czynny udział i żądzę wiedzy, które są dla mnie motorem napędowym do dalszej pracy. O tym jak giełdowe zmagania pójdą tegorocznym uczestnikom, dowiemy się za rok.

Gdyby ktoś był zainteresowany udziałem w przyszłorocznej edycji, proszę o kontakt mailowy.

Rozliczenie wyzwania inwestycyjnego

Dla osób, które nie brały udziału w spotkaniu, w ramach tego wpisu sprzed nieco ponad roku, powstało wyzwanie umożliwiające sprawdzenie swoich umiejętności inwestycyjnych. 

Aby wziąć w nim udział należało założyć swój własny portfel inwestycyjny na Fundamentalnej, dodać do niego 10 wybranych spółek i zostawić je samym sobie. Wygrana, zdefiniowana była jako "pokonanie", zaprezentowanego, przykładowego portfela spółek dywidendowych. Krzywa kapitału przykładowego portfela wygląda następująco:

Ostatni rok upłynął pod znakiem bessy. Indeks WIG stracił w jego trakcie -23%. Przykładowy portfel, działający jako benchmark dla zawodników stracił -17%.

Najlepszy okazał się być portfel założony przez użytkownika "wiko7777", który skutecznie wytypował aż 4 wzrostowe spółki, pomimo ogólnorynkowej bessy: (CIG, LBE, PEN, BRS). Oto wyniki wszystkich, którzy pobili benchmark:

  • wiko7777 [+ 8%]
  • Jozef99 [+1%]
  • jarzim [-10%]
  • stasyek [-12%]
  • montanero [-15%]
  • marekjam [-16%]

Zwycięzcom gratuluję i proszę o kontakt mailowy w celu odebrania nagrody.

 

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz