wtorek, 19 kwietnia 2022

Szybki pieniądz szybko wypływa z gospodarki

We wrześniu 2021 r. na podstawie dynamiki zmian w różnicy pomiędzy "szybkim" i "wolnym" pieniądzem w gospodarce (M1 vs M3) powstała ta prognoza mówiąca, że "bessa już się rozpoczęła".

Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że timing tamtego sygnału będzie idealny, bo to właśnie we wrześniu 2021 r. indeks sWIG80 po raz ostatni przebił w górę swoje wcześniejsze szczyty i przeszedł do długoterminowego trendu spadkowego, który wciąż kontynuuje:


W tamtym momencie odszumiony wykres wskaźnika M1 vs M3 wyglądał następująco:

Obecnie wygląda on tak:

Na wykresie widzimy, że po utworzeniu szczytu na wskaźniku, zaczął on dynamicznie spadać. Spadek ten znacznie lepiej widać na nieco mniej przefiltrowanej wersji wskaźnika (czerwona linia):

Na zielono, zaznaczony jest tu poziom stóp procentowych, który jak nietrudno zauważyć ma przełożenie na zachowanie M1 vs M3. Wyższe stopy procentowe oznaczają, mniej kredytu w gospodarce, a mniej kredytu to mniej "szybkiego" pieniądza, co wywołuje spadek M1 w relacji do M3.

Jednocześnie czerwona linia dynamiki wskaźnika M1 vs M3 wciąż pozostaje na relatywnie wysokich poziomach i spada z dużą dynamiką, co nie daje nadziei na rychłe utworzenie dołka. Oznacza to, że nasz dzisiejszy wskaźnik w dalszym ciągu obstaje przy przy prognozie kontynuacji bessy w kolejnych miesiącach.

 

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz