wtorek, 5 kwietnia 2022

Powrót ryzyka bessy wyższego rzędu

Niemal 3 lata temu, w sierpniu 2019 r. krzywa rentowności obligacji USA odwróciła się po raz pierwszy o 12 lat. Jest to sytuacja, w której obligacje krótkoterminowe, zaczynają płacić większe odsetki niż obligacje długoterminowe, co na pierwszy rzut oka jest nielogiczne. Nieco dokładniej zjawisko to opisałem w podlinkowanym wyżej wpisie, w skrócie jednak, oznacza ono, że rynek "zaczyna się bać".

Zaledwie 8 miesięcy temu w sierpniu 2021 r. wydawało się, że tym razem strach został odżegnany gigantycznym pakietem stymulacji po-pandemicznych, gdyż krzywa rentowności wróciła do swojej naturalnej (nieodwróconej) formy.

Jako, że takie inwersje krzywej rentowności w USA zdarzają się orientacyjnie co ok. 10 lat (co 2-3 standardowe cykle giełdowe), w 2021 r. wydawało się, że niebezpieczeństwo zostało odegnane na mniej więcej taki okres. Jednocześnie bessa, która zwykle towarzyszy takiej inwersji praktycznie się nie rozegrała:

Spadki zaznaczone powyżej na indeksie S&P500 poza tym, że były relatywnie niewielkie i trwały krótko, to były raczej bezpośrednim skutkiem paniki związanej z początkowymi miesiącami pandemii, a nie manifestacją odwrócenia krzywej rentowności.

Oznaczało to, że po raz pierwszy w historii dzięki wyprzedzającemu zalaniu rynku świeżą gotówką udało się odegnać bessę wyższego rzędu.

Obecnie wiemy już, że tak się nie stało. Oto aktualny wykres różnicy pomiędzy 10-letnimi i 2-letnimi obligacjami skarbowymi USA:

od 2007 r.:

od 1970 r.:

Ujemne wartości na tych wykresach oznaczają, że zachodzi odwrócenie krzywej rentowności. Wartości dodatnie to stan "normalny". 

Okazuje się, że już w marcu 2021 r. wykres ponownie zaczął spadać, a obecnie znajduje się delikatnie poniżej 0.

I to wszystko w otoczeniu wstrzymywania dodruków i podnoszenia stóp procentowych, które dość bezpośrednio wpływają pro-inwersyjnie na krzywą rentowności.

Oznacza to, że niezależnie od standardowej bessy (w ramach zwykłego 3,5 rocznego cyklu giełdowego), powróciło realne ryzyko zaistnienia bessy wyższego rzędu związanej z inwersją krzywej rentowności obligacji w USA.

 

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz