poniedziałek, 15 maja 2017

Wyniki moich uczniów po 2,5 roku.


Stali czytelnicy z pewnością kojarzą mój projekt: "Daj się nauczyć inwestować" w ramach, którego raz w roku zbieram grupę osób, której przekazuję wiedzę wystarczającą do regularnego zarabiania na giełdzie. W listopadzie 2016 r. miało miejsce 3 spotkanie z tej serii, co oznacza, że właśnie mija pół roku od kiedy jego uczestnicy prowadzą własne portfele. Jest to idealny moment aby sprawdzić jak im idzie.

Zanim przejdziemy do najświeższych wyników przypomnijmy te z pierwszych dwóch edycji:
W obecnej edycji szkolenia wzięło udział 8 osób. Z tego jedna nie zdecydowała się na poprowadzenie portfela, ale inna poprosiła o możliwość równoległego prowadzenia dwóch różnych. Oznacza to, że łącznie mamy 8 portfeli.

Aby jak najlepiej ocenić zbiorcze wyniki uczniów zastosujemy tę samą metodę co zawsze, czyli każdej osobie damy do dyspozycji 1/8 całego kapitału. Tak jakbyśmy mieli firmę zarządzającą kapitałem, która ma 8 niezależnych analityków. W ten sposób możemy stworzyć jeden syntetyczny portfel, które będzie łączył w sobie wszystkie zakupy spółek dokonane przez uczniów, tyle że za 1/8 oryginalnego kapitału.


CAGR na rękę, czyli najważniejsza miara zyskowności uwzględniająca koszty transakcji, koszty spreadów i podatki wyniosła +31,1%. Analogiczna miara dla mojego portfela fundamentalnego w tym samym okresie wyniosła + 15% rocznie. Oznacza to, że uczniowie jako grupa poradzili sobie znacznie lepiej niż portfel prowadzony bezpośrednio przez mnie.

Co ciekawe trzecia edycja szkolenia była jak dotąd jedyną, która trafiła na okres hossy. Indeks WIG zaczął rosnąć niemal idealnie w momencie szkolenia i nie przestał aż do dziś. Poradził sobie lepiej niż mój portfel fundamentalny i lepiej niż portfele uczniów.

Zanim jednak zaczniemy porzucać marzenia o aktywnym zarządzaniu portfelem pamiętajmy, że przed rajdem indeksu WIG z ostatnich kilku miesięcy, zaliczył on analogiczny rajd w dół na przełomie 2015/16 roku. Ładnie widać to na poniższym wykresie:


Pomarańczowa elipsa pokazuje moment w 2015 r. gdzie indeks WIG i sWIG80 (znacznie bliższy naszym portfelom) zaczynały z tego samego poziomu. Następnie indeks WIG silnie spadał w stosunku do indeksu sWIG80. Wzrosty indeksu WIG z ostatnich miesięcy są powrotem po tamtych spadach. Indeks sWIG80 wciąż znajduje się wyżej niż indeks WIG.

Co to dla nas oznacza? Indeks WIG jest w ostatnim czasie znacznie silniejszy niż wynika to z wieloletniej średniej i najprawdopodobniej w dłuższym terminie nie będzie w stanie utrzymać takiego tempa wzrostów.

Tak czy inaczej, jak na razie grupa zarządzających ze szkolenia nr. 3 trafiła na najbardziej sprzyjające warunki rynkowe i dzięki temu osiąga najlepszy wynik w 2,5 letniej historii tego typu testów.

Tak wyglądał CAGR na rękę poszczególnych portfeli:


Najlepszy portfel uzyskał wynik +63,5% rocznie na rękę, a jego krzywa kapitału wygląda tak:


Najgorszy portfel uzyskał +8,3% rocznie na rękę, a jego krzywa kapitału wygląda tak:


Choć w każdym portfelu jednorazowo mogło znaleźć się maksymalnie 10 różnych spółek, to rozproszenie zysków pomiędzy spółkami pokazuje, że w sumie uczniowie zainwestowali w ponad 70 różnych spółek. Ładnie pokazuje to, że pomimo odbycia dokładnie tego same szkolenia różne osoby, różnie podchodzą do tworzenia swojej strategii.


Trafność inwestycji wyniosła niemal 70%, co oznacza, że na każde 10 transakcji średnio 7 przynosiło zysk. W długim terminie, wraz z pojawieniem się korekt na indeksach, ta wartość powinna się zmniejszać.

W jakie spółki inwestowali uczniowie?
Najwięcej zysku przyniosły inwestycje w:
  • MFO
  • Agroton
  • Astarta
  • Boryszew
  • PKN
  • Budimex
Największe straty poniesione zostały na:
  • Briju
  • ASBIS
  • AviaAM

Uczniowie dalej będą prowadzić swoje portfele przez kolejne pół roku, tak żebyśmy jesienią mogli podsumować ich wyniki po pełnym roku. Dajcie znać jak wyglądają Wasze wyniki na tle tych zaprezentowanych. Czy Wy ostatnio także macie problemy z dogonieniem WIGu przebijającego kolejne sufity?Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz