poniedziałek, 29 maja 2017

Biznesy rodzinne vs komercyjne cz.3 - test


Jakiś czas temu stworzyliśmy teorię, że biznesy prowadzone przez założyciela, który jednocześnie jest prezesem i głównym akcjonariuszem, są lepszą inwestycją niż biznesy prowadzone dla pieniędzy. Poparciem tej tezy był mini test przeprowadzony na 29 spółkach. W jednym z kolejnych wpisów poprosiłem Was o pomoc w powtórzeniu tego testu na większą skalę. Celem było zebranie informacji o wszystkich spółkach, które istniały w 2007 roku, przydzielenie ich do kategorii "rodzinnych" lub nie oraz sprawdzenie jak kurs ich akcji radził sobie na giełdzie w kolejnych latach.


Niestety nie udało nam się zebrać danych dla wszystkich, ale mamy dane dla ok. 50% losowych spółek z tamtego okresu, co powinno pozwolić wyciągnąć nam wystarczająco wiarygodne wnioski.

Zanim przejdziemy do analizy chciałbym podziękować wszystkim którzy zaangażowali się w proces zbierania danych. Bez Was ta analiza nie mogłaby powstać. A pomagali: stefan, Daniel, Stahux, Piotrr, EmilN93, krzyszt, marcinkvm, Roobi, osa299, jaroo, pms88, szuidakra, wrzosok, nawariackichpapierach, ltutaj, Matt08, dwoch, vordi, Vhaeraun, piterson, krys3000, mikolaj777, marwoj, matigit, majkeldaglas, marjaczi, hjastr, krzysiek290488, bakuro, dedek, piotrb, tomash5, vaeta.

W ramach podziękowania każdej osobie, która wprowadziła co najmniej 5 raportów właśnie przedłużyłem abonament na fundamentalnej o 3 miesiące. Jeszcze raz dziękuję.

Wracając do analizy, podobnie jak poprzednio z listy odrzuciłem banki i spółki, których głównym akcjonariuszem w 2007 roku było państwo. Następnie wybrałem ze zbioru pozostałych spółek dwie grupy:

  1. bankruci - Pierwszą stanowiły spółki, które od 2007 roku zbankrutowały. (z technicznego punktu widzenia musiały stracić co najmniej -75% od swojego szczytu w 2007 roku).
  2. zwycięzcy - Drugą stanowiły spółki, które w obecnym momencie są notowane wyżej niż w trakcie swojego szczytu z 2007 r. 
Test miał za zadanie sprawdzić ile w tak stworzonych grupach będzie spółek rodzinnych, a ile biznesowych. Ostatecznie do pierwszej grupy (bankrutów) trafiło 61 spółek. Oto one:W grupie bankrutów:

  • 21% spółek było spółkami rodzinnymi
     
  • 79% spółek było spółkami biznesowymi
Druga grupa (zwycięzców) była mniej liczna, gdyż tylko 19 spółek zdołało w perspektywie 10 lat od 2007 r. wspiąć się wyżej niż były wtedy. Oto one:W grupie zwycięzców:
  • 47% spółek było spółkami rodzinnymi
     
  • 53% spółek było spółkami biznesowymi
Oznacza to, że dzisiejszy test na większym zbiorze spółek potwierdza odkrycia z mini-testu, iż jeśli mamy dwie spółki o podobnych parametrach fundamentalnych i technicznych to lepiej wybrać tę rodzinną.


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz