poniedziałek, 30 czerwca 2014

Prowadź swój własny portfel, sprawdź się.


W zeszłym tygodniu zaplanowaliśmy sobie eksperyment inwestycyjny. Dosłownie przed chwilą liczba zgłoszeń przekroczyła 100 osób. Rewelacja :)

A to nie koniec niespodzianek, bo dziś uruchomiona została nowa sekcja na Fundamentalnej o nazwie: "gra giełdowa". W ramach tej sekcji można samodzielnie prowadzić swój własny portfel. Sekcja jest dostępna za darmo.

Dlaczego miałbyś chcieć prowadzić własny portfel?


 • Zapisywanie swoich własnych transakcji pomaga w późniejszym analizowaniu błędów - Jeśli nie prowadzimy dziennika transakcji po pewnym czasie pamiętamy tylko te zagrania, które chcemy pamiętać i mamy wrażenie, że na giełdzie idzie nam lepiej niż w rzeczywistości.
   
 • Bardzo łatwo sprawdzić statystyki portfela - Jeśli zapisujesz swoje transakcje na własną rękę, to bardzo ciężko sprawdzić jak zmieniał się Twój kapitał w czasie, albo ile wynosi maksymalny spadek wartości Twojego portfela. W fundamentalnej wersji portfela od ręki otrzymujesz wykres i tabelkę ze statystykami.

Jak zacząć? - To prostsze niż myślisz

1. Aby zacząć prowadzić swój własny portfel wejdź na stronę: gra giełdowa.
2. Wpisz nazwę swojego nowego portfela i kliknij "Utwórz".

3. Złóż swoje pierwsze zlecenie kupna spółki.


4. Wybierz za jaką część kapitału chcesz zakupić spółkę i potwierdź chęć zakupu.
5. Gotowe. Twoje zlecenie oczekuje na realizację.


Wszystkie zlecenia złożone w trakcie sesji są realizowane wieczorem tego samego dnia po cenie zamknięcia z tego dnia. Co ciekawe spółki można kupować również po zamknięciu giełdy. Ceny i statystyki aktualizowane są raz dziennie.

Z tej sekcji będziemy korzystać w ramach eksperymentu inwestycyjnego. Uczestnicy będą prowadzić swoje własne portfele, tak aby można było na bieżąco oglądać ich poczynania.

Niezależnie od tego czy bierzesz udział w eksperymencie czy nie powinieneś prowadzić swój własny portfel. Możesz to zrobić w ramach poniższego konkursu.

KONKURS - wygrywasz niezależnie od innych osób

Konkurs polega na prowadzeniu swojego własnego portfela w ramach Fundamentalnej. Konkurs trwa od dziś do 19 września 2014 roku.

Przewidziane nagrody:

 • Każdy kto na zakończenie konkursu będzie posiadał portfel z zyskiem co najmniej + 2,5% otrzymuje darmowy abonament (lub jego przedłużenie) w serwisie Fundamentalna.net na 1 miesiąc.
   
 • Każdy kto na zakończenie konkursu będzie posiadał portfel z zyskiem co najmniej + 5% otrzymuje darmowy abonament (lub jego przedłużenie) w serwisie Fundamentalna.net na 1 miesiąc oraz darmowy abonament (lub jego przedłużenie) w serwisie Makrosfera.net na 1 miesiąc.
   
 • Każdy kto na zakończenie konkursu będzie posiadał portfel z zyskiem co najmniej + 7,5% otrzymuje darmowy abonament (lub jego przedłużenie) w serwisie Fundamentalna.net na 3 miesiące oraz darmowy abonament (lub jego przedłużenie) w serwisie Makrosfera.net na 1 miesiąc.
   
 • Każdy kto na zakończenie konkursu będzie posiadał portfel z zyskiem co najmniej + 10% otrzymuje darmowy abonament (lub jego przedłużenie) w serwisie Fundamentalna.net na 3 miesiące oraz darmowy abonament (lub jego przedłużenie) w serwisie Makrosfera.net na 3 miesiące.

Aby wziąć udział w konkursie po prostu załóż swój pierwszy portfel. Każdy użytkownik chcący wziąć udział w konkursie może prowadzić maksymalnie 3 portfele. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 22 września 2014 roku. W konkursie mogą brać udział tylko portfele, które nie są "ukryte" (Domyślnie każdy nowy portfel jest "publiczny" i bierze udział w konkursie).

Co sądzicie o prowadzeniu swojego własnego portfela? Prowadzicie już taki? A może uważacie, że trzymanie historii swoich transakcji w głowie jest wystarczające? Dajcie znać w komentarzach.Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

45 komentarzy:

Magda pisze...

portfel założony! teraz tylko czekać na efekty!!!!

MarcinDl pisze...

Fajna sprawa, skorzystam! :)

10procentrocznie pisze...

Sam też miałem pod koniec 2007 roku trochę funduszy zrównoważonych i stabilnego wzrostu, ale to co się z nimi działo w 2008 było dalekie od stabilnego wzrostu :)

10procentrocznie pisze...

Byle pozytywne :)

Kamil pisze...

zwykle robię screenshot'a przy zamykaniu transakcji zamiast klasycznego dziennika - w końcu wykres jest wart więcej niż 1000 słów ;)

parvuselephantus pisze...

Mam takie zboczenie zawodowe (informatyk) - uwielbiam szukać dziury w całości: Czy suma nagród za portfele sumuje się?

{quote}i mamy wrażenie, że na giełdzie idzie nam lepiej niż w rzeczywistości.{quote}
Chyba że jesteśmy pesymistami...

A nie czepiając się już słówek - fundamendalna.net staje się coraz popularniejsza, spodziewam się, że wraz z coraz lepszymi wynikami coraz więcej osób będzie za nią ślepo podążało. Za każdym razem jak widzę nowe nicki w komentarzach zastanawiam się jak popularność Fundamentalnej wpłynie na jej wyniki... czy dobrze zgaduję, że zachęcanie użytkowników do własnych portfeli jest jednym z pomysłów na zniwelowanie zjawiska?

Maciej Pietrzyk pisze...

Wypełniłem formularz

Sebastian Wójcik pisze...

Wypełniłem formularz

deynart pisze...

Wypełniłem formularz

10procentrocznie pisze...

Potem problem pojawia się jak trzeba przeanalizować kilkadziesiąt takich screenshotów ;)

10procentrocznie pisze...

Za dobrze by było, ale rzeczywiście nigdzie tego nie zaznaczyłem. Nagrody nie sumują się. Jedna osoba może załapać się tylko do jednej kategorii.


Rzeczywiście bardzo promuję tworzenie własnych portfeli. Jednym z powodów jest to o czym piszesz, czyli rozproszenie na różne strategie, bo przecież nie jest tak, że jest tylko jedna jedyna słuszna strategia doboru spółek. Drugi powód jest taki, że znacznie bardziej ufamy swojemu własnemu portfelowi, którego zasadę działania dobrze rozumiemy, niż portfelowi prowadzonemu przez kogoś innego. Wiedząc jakie nasza strategia ma silne, a jakie słabe strony łatwiej wytrzymać nam ze strategią.

kamil1289 pisze...

A może jakiś skrypt dla pozostałych zainteresowanych lub artykuł opisujący/poruszający część zagadnień z tego szkolenia?

kamil1289 pisze...

Wypełniłem formularz. Jak będzie wyglądał ten eksperyment od strony szkolenia? Czy uczestnicy poznają zasady na podstawie których sami opracują system inwestycyjny czy też może taki system zostanie im narzucony (w całości, częściowo?). Dodatkowo pomyślałem, że fajnie by było gdyby czytelnicy mogli na bieżąco śledzić zmiany wartości portfela uczestników. Świetna inicjatywa.

Kamil pisze...

screenshoty są segregowane w odrębne foldery według zastosowanej strategii, więc aż tak źle nie jest. Niestety niewiele z moich strategii jest w stanie przetrwać kilkadziesiąt transakcji. Zwykle wcześniej przychodzi refleksja, że nie tędy droga.

Andrzej pisze...

Czy ten symulator posiada możliwość sprzedawania?

rzerzuch pisze...

Wielka szkoda że brakuje możliwości zakupu ETF-ów i spółek z NC

Paweł B. pisze...

Wypełniłem formularz

Tomasz pisze...

Dlaczego w moim portfelu nie aktualizują się statystyki. Wczoraj założyłem portfel, wykonałem kilka transakcji kupna, przyznam że bardziej testowo niż kierując się jakąś strategią. Nie wykonałem żadnej transakcji sprzedaży. Mimo że minął cały pełny dzień statystyki się nie zaktualizowały. Widzę tylko wykres procentowego zaangażowania kapitału.

Felixx pisze...

Wypelnilem formularz

Kamil pisze...

jeśli zlecenia składałeś wczoraj po zamknięciu gpw, to kupno akcji nastąpiło dopiero dzisiaj na zamknięciu. zatem statystyki są zerowe. jeśli zlecenia składałeś wczoraj przed zamknięciem gpw to masz problem ;)

10procentrocznie pisze...

Statystki są aktualizowane raz dziennie wieczorem. Na razie w tych pierwszych dniach nad wszystkim czuwam osobiście i wszystko dokładnie sprawdzam dlatego aktualizacje statystyk mogą pojawiać się nieco później (ok. 22). Standardowo aktualizacje będą pojawiać się wcześniej ok. (19-20). Obecnie Twoje statystyki powinny być zaktualizowane.

10procentrocznie pisze...

Dlaczego jeśli ktoś składał zlecenie przed zamknięciem gpw to ma problem?

Kamil pisze...

Ponadto przed chwilą zobaczyłem swój portfel i zorientowałem się, że "Wszystkie zlecenia złożone w trakcie sesji są realizowane wieczorem tego samego dnia po cenie zamknięcia". Czyli byłem w błędzie.
PS. To w takim razie wszyscy będą czekać na zamknięcie w Stanach, żeby zlecenia wystawiać ;)

Kamil pisze...

Poza tym należałoby wyeliminować z konkursu spółki groszowe, bo w przeciwnym wypadku będziemy w konkursie walczyć o stopy zwrotu nie 10% a 10000%, kupując po 0,01 zł i sprzedając po 0,02 zł np. advadis :)

voidwaker pisze...

Wypełniłem formularz.

10procentrocznie pisze...

Ja napisałem swój komentarz po Twoim. Już rozumiem o co Ci chodziło :) Postaram się przyspieszyć aktualizację statystyk, aby nikt nie bał się, że coś jest nie tak z jego portfelem :)

10procentrocznie pisze...

Co do czekania na zamknięcie w USA i inwestowanie w spółki groszowe, to mam wrażenie, że osoby prowadzące portfel są raczej zainteresowane testowaniem swoich własnych strategii, no bo po co prowadzić portfel, co do którego wiemy, że w rzeczywistości byłby do niczego :)

Jarek pisze...

Fajna inicjatywa. Czy w konkursie liczy się zysk roczny czy zysk do 19 września?

Zastanawiam się też, czy będzie może dodana opcja "wstecznego" zakupu papierów (podając wcześniejszą datę zakupu)? Oczywiście nie na potrzeby konkursu (ani jakichkolwiek innych zastosowań poza personalnymi), ale chodzi o to, że jeśli chciałbym utrzymywać swój realny portfel na fundamentalnej to: 1. Nie mogę przenieść swojego obecnego portfela (bo spółki były kupione wcześniej); 2. Trzeba by było się dokładnie pilnować, aby nie zapomnieć "wklepać" zlecenia na fundamentalnej tego samego dnia.
Jeżeli funkcjonalność portfela będzie dalej rozwijana, to przydałaby się też możliwość ustawienia portfela jako prywatnego (coby nie był widoczny dla innych).

10procentrocznie pisze...

Witam. W konkursie liczy się wypracowany zysk do 19 września (nie zysk roczny).


Co do wstecznego dodawania papierów to technicznie jest taka możliwość. Zastanawiam się tylko jak ją wprowadzić, aby użytkownicy dzięki tej możliwości przenosili swoje dotychczas prowadzone portfele, a nie tworzyli sztuczne portfele, które dzięki wiedzy o przyszłych zmianach cen osiągają gigantyczne stopy zwrotu.


Jeśli byłbyś zainteresowany możemy coś takiego zrobić. Pomógłbyś mi tym przetestować działanie tej funkcji. A na przyszłość pomyślę o jakimś sposobie weryfikacji czy autor rzeczywiście dany portfel prowadził w przeszłości czy też nie.


Co do ukrywania portfela to taka opcja jest już dostępna. Na stronie z naszym portfelem należy zjechać na sam dół i rozwinąć panel "ustawienia". Tam można zmienić widoczność portfela :)

Justyna pisze...

Wypełniłam formularz. Mąż mi kazał!

Bartek pisze...

"wypełniłem formularz" Mam 38 lat, oszczędności ok. 200000 zł ale trzymanie tego na lokatach (ok. 4 %) to bez sensu. Moje doświadczenie z inwestowania na giełdzie to tylko trochę teorii, ale jestem zdesperowany by się nauczyć osiągać 10% rocznie - to moje marzenie, które pozwoli mi osiągnąć wolność finansową za 8 lat :) Pozdrowienia z Rzeszowa

cegli pisze...

"wypełniłem formularz"

Przemek pisze...

Wypełniłem formularz

10procentrocznie pisze...

Dziś po południ mieliśmy problemy z obsługą portfeli dlatego części osób mogły one nie działać. Przepraszam bardzo za ten problem. Obecnie wszystko działa poprawnie.

Sebastian pisze...

Wypełniłem formularz

Mateusz pisze...

Wypełniłem formularz

parvuselephantus pisze...

Wszystko jasne: Procent akcji w portfelu fundamentalnej mały, konkurs polegający na zdobyciu w krótkim czasie dużego procenta rozpoczęty. Dlaczego nie dziwi mnie, że spadki na giełdzie coraz większe? Coś mi się widzi, że termin tego konkursu jest nieprzypadkowy :D

10procentrocznie pisze...

Można nasz konkurs jest przyczyną bessy :)


Swoją drogą jestem ciekaw jak poradzą sobie uczestnicy konkursu w takich, zapowiadających się na trudne, warunkach :)

slaventy pisze...

Dołączyłem :) Pozdrawiam!

Konrad pisze...

Wypełniłem formularz

Jacek pisze...

wypełniłem formularz

Andrzej pisze...

Wypełniłem formularz.
Po wpisach widzę, iż jest sporo osób chętnych na "eksperyment", więc "statystyczna" możliwość załapania się do tej "10-tki" nie wygląda dobrze. Może by tak powiększyć liczbę uczestników? Myślę, że w tym celu na to spotkanie 27.09.2014 można by wśród uczestników zrobić "niewielką zrzutkę" na wynajęcie większej sali (jakaś klasa czy świetlica).

10procentrocznie pisze...

Super. Życzę samych udanych inwestycji :)

10procentrocznie pisze...

Pomysł jest ciekawy. Niestety główną przeszkodą w jego realizacji nie jest rozmiar pomieszczenia, ale forma spotkania. Spotkanie będzie dość interaktywne. Uczestnicy będą samodzielnie tworzyć swoje systemy, także na pewno pojawi się potrzeba indywidualnej pomocy. Przy większej liczbie osób interaktywność na pewno by ucierpiała, a co za tym idzie jakość całego spotkania. Chciałbym uniknąć sytuacji, w której ktoś wychodząc ze spotkania nie rozumie do końca tego czego się nauczył.

sifasa pisze...

Z całych sił staram się kontrolować swój portfel. Dopiero uczę się inwestowania. Od kilku dni sprawdzam swoją wiarygodność kredytową, na stronie http://www.fuko.pl/finanse/pozyczki-chwilowki/wiarygodnosc-alerty-bik.html przeczytałem jak to robić, przymierzam się do kredytu na budowę domu.

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz