Jak wszyscy wiemy niedawno ruszyła Fundamentalna.net. Nie jesteśmy już skazani na branie słów analityków "na wiarę". Od teraz każdy może sam szukać wartościowych spółek. Niby wszystko super, ale jest mały problem. Co to jest wartościowa spółka? Jak rozpoznać, że jedna spółka jest lepsza od drugiej? Jakie fundamentalne kryteria powinna spełniać spółka warta uwagi?
Dziś dowiemy się jaka kombinacja wskaźników fundamentalnych sprawdza się najlepiej i pozwala uzyskiwać największe stopy zwrotu.
Na początek przyjrzyjmy się kategoriom 5 podstawowym wskaźnikom. Do dyspozycji mamy:
- wskaźniki wartości rynkowej - pokazują jakie są oczekiwania rynku co do przyszłości spółki.
- wskaźniki rentowności - pokazują czy i ile zarabia dana spółka.
- wskaźniki wypłacalności i zadłużenia - pokazują czy spółka nie ma problemów z kredytami.
- wskaźniki przepływów pieniężnych - pokazują strukturę przepływu gotówki w firmie, a więc informują o tym jaki jest stosunek pomiędzy pieniędzmi: zarobionymi, zainwestowanymi i pożyczonymi
- wskaźniki siły - pokazuje jak silne jest zainteresowanie akcjami danej spółki.
Oczywiście pierwsza myśl może być taka, że powinniśmy szukać spółek mocno niedowartościowanych, z niewielkim zadłużeniem, ale dobrze rentownych. Do tego żeby spółka dużo zarabiał, dużo inwestowała i niewiele pożyczała. Aha no i oczywiście rynek powinien się nią interesować, a więc powinna znajdować się w trendzie wzrostowym.
Nietrudno domyślić się, że gdybyśmy wpisali takie kryteria do wyszukiwarki, otrzymalibyśmy 0 wyników. Nie ma spółek idealnych. Każda ma jakieś plusy i jakieś minusy. Dlatego nie można bezwzględnie porównywać spółek, mówiąc że np. KGH jest lepsze niż TVN. Wynik takiego porównania będzie zależał od tego, na które z kryteriów postawimy nacisk.
Po przeanalizowaniu portfeli kilkudziesięciu graczy gier giełdowych + realnych portfeli kilku znajomych + mojego własnego udało mi się wyodrębnić 4 wiodące profile inwestora. Każdy portfel, który analizowałem wpasowuje się w co najmniej 1 z nich.
Profil I. Inwestor długoterminowy
Nacisk stawiany jest mniej więcej po równo na pierwsze 4 grupy wskaźników. Nieistotny jest wskaźnik siły, gdyż dla inwestora długoterminowego nie ważny jest aktualny trend. Główne motto inwestora długoterminowego to: "Jeśli spółka jest rentowna i niedowartościowana, a do tego nie ma problemów kredytowych to kiedyś musi zostać dostrzeżona przez rynek". Profil nastawiony typowo na strategię kupowania na długi okres czasu spółek, które zarówno dziś jaki i za 5 lat będą stabilnie się rozwijać.
Na dzień dzisiejszy spółki dla tego profilu to np. Asseco Poland czy Stalprodukt
Profil II. Szybki zysk
Nieco kontrowersyjna, aczkolwiek często skuteczna metoda wyszukiwania spółek na krótki termin. Inwestor ma na celu wypatrzeć okazję. Kupić. Potrzymać na tyle krótko, aby się zbytnio do akcji nie przyzwyczaić, a następnie sprzedać. Nacisk stawiany jest na wskaźnik siły. Spółka powinna być nie tylko w trendzie wzrostowym, ale także w czołówce rynku. Pozostałe wskaźniki nie są zupełnie ignorowane, ale wystarczy, że nie odbiegają zbytnio od średniej rynkowej.
Na dzień dzisiejszy spółki dla tego profilu to np. Comp czy Impel
Profil III. Mocno niedowartościowane
Profil idealny dla wszystkich którzy lubią mieć w portfelu skrajnie niedowartościowane spółki i tylko czekają, aż rynek je dostrzeże. Prym wiodą tutaj wskaźniki wartości rynkowej, które są mocno wyśrubowane. Niektórzy inwestorzy dokładają wskaźniki siły, aby znaleźć spółki niedowartościowane, które zostały dostrzeżone przez graczy i wygląda na to, że będą zamykać lukę niedowartościowania. Oczywiście wtedy trzeba nieco odpuścić ostre zasady co do wartości rynkowej, gdyż wyszukiwanie może zwrócić małą liczbę spółek. (Te niedowartościowane są zwykle w trendzie spadkowym lub neutralnym).
Na dzień dzisiejszy spółki dla tego profilu to np. MCI Management czy MNI S.A.
Profil IV. Zwiększone ryzyko
Tutaj wyznawana jest zasada, że spółka powinna być mocno zadłużona, gdyż wtedy ma większą dźwignię finansową do wykorzystania, a więc może rozwijać się szybciej niż inne spółki. Oczywiście aby wykluczyć spółki wysoko zadłużone "złym długiem", dodatkowo wymaga się od spółki dość wysokiej rentowności jako potwierdzenia, że lewar jest odpowiedni wykorzystywany. Często dodawanym warunkiem jest wybieranie tylko przodowników rynku (wskaźnik siły), ale kryterium to nie jest aż tak ostre jak w profilu II.
W tym profilu znajdują się przede wszystkim banki, gdyż charakter ich branży wymaga wysokiego zadłużenia, ale poza bankami są tutaj takie spółki jak: Żywiec czy Polska Grupa Farmaceutyczna.
Nie można powiedzieć żeby, któryś profil był najlepszy. Każdy ma swoją własną metodę na zarabianie i w zależności od cykli giełdowych, raz działa lepiej, raz gorzej.
Dziś do wyszukiwarki w serwisie Fundamentalna.net dodana została funkcjonalność "Profili wyszukiwania", która pozwala załadować predefiniowane kryteria. Oczywiście po załadowaniu można je dowolnie edytować i dopasowywać do własnych potrzeb.
Dodatkowo na prośbę użytkowników dodana została możliwość zapisania kryteriów, tak aby nie trzeba było ich za każdym razem wpisywać od zera. Całość wygląda mniej więcej tak:
Jak widać obsługa profili wyszukiwania jest bardzo prosta i intuicyjna.
P.S. Po zalogowaniu w serwisie Fundamentalna.net każdy jest raczony losowym cytatem z bazy danych. Nie trudno jednak zauważyć, iż cytatów nie jest zbyt wiele i co pewien czas się powtarzają. Dlatego w tym miejscu chciałbym was poprosić o pomoc. Jeśli znacie jakieś cytaty związane (mogą być luźno) z inwestowaniem lub ekonomią, to napiszcie w komentarzu. Każdy cytat się przyda, a samodzielnie na pewno nie znajdę tylu co wspólnie z wami.
Najlepiej gdyby cytat nie był dłuższy nie 2 zdania (z powodu ograniczonego miejsca do jego wyświetlenia) oraz posiadał autora.
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów: | Zapisz się |