środa, 23 lutego 2011

Fundamentalna.net czyli co robiłem przez ostatnie 1,5 roku?


Dziś jest dla mnie bardzo ważny dzień, gdyż właśnie zakończyłem prace nad ogromnym projektem. Piszę o tym dlatego, że jest w tym też wielka korzyść dla Was drodzy czytelnicy. Za chwilkę wszystkiego się dowiecie, ale zacznijmy od początku.

Motywacja
1,5 roku temu byłem w końcowym etapie fascynacji analizą techniczną i zacząłem na poważnie interesować się analizą fundamentalną. Niestety spotkała mnie przykra niespodzianka, gdyż przyzwyczajony do niezliczonych narzędzi wspomagających analizę techniczną, liczyłem na podobne wsparcie w czasie analizy fundamentów. Wtedy uświadomiłem sobie, że o ile istnieje wiele narzędzi potrafiących generować wykresy średnich kroczących, wstęg Bollingera, zniesień Fibbonacciego itp. to nie istnieje żadne darmowe narzędzie potrafiące generować wykresy wskaźników i danych fundamentalnych. Dla samego C/Z i C/WK coś jeszcze by się znalazło, ale takie pobieżne podejście do tematu mnie nie interesowało.

W końcu o ile łatwiej by się inwestowało, znając dokładnie historię zysków, przychodów, zadłużenia, rentowności, przepływów pieniężnych i wielu innych czynników? Wtedy można by to nazwać prawdziwą analizą fundamentalną.Drugim problemem był fakt, że nawet jeśli takie wykresy by istniały, to skąd miałbym wiedzieć, którą spółkę warto analizować. Przejrzenie wykresów jednej spółki mogłoby zająć kilkanaście minut co jest akceptowalne, ale gdybym musiał przeglądać wykresy kilkudziesięciu lub nawet kilkuset spółek, po to aby sprawdzić, która spełnia moje kryteria, zapewne szybko bym zrezygnował.

Realizacja
Jak już wcześniej pisałem, przez kolejne 1,5 roku aż do dnia dzisiejszego, tworzyłem serwis internetowy, który spełniałby moje oczekiwania i pozwolił w prosty sposób przeprowadzić pełną analizę fundamentalną spółek. Musiał on koniecznie działać na zasadzie wyszukiwarki, tak abym mógł zdefiniować kryteria według których chcę szukać, a następnie już tylko dla wynikowych spółek musiałbym obejrzeć dokładne wykresy.

Jak pisałem na początku, jest w tym też korzyść dla Was, gdyż po wielu miesiącach ciężkiej pracy (do bazy danych trzeba było ręcznie wprowadzić ponad 8000 sprawozdań finansowych) stwierdziłem, że serwis podoba mi się na tyle, że chętnie się nim podzielę z każdym kto tylko ma ochotę skorzystać z takiej wyszukiwarki.

Jeśli jesteś niecierpliwy to od razu zapraszam do skorzystania z serwisu, a jeśli masz ochotę poczytać jeszcze trochę to poniżej postaram się krótko opisać podstawową funkcjonalność serwisu (bo to o czym pisałem to jeszcze nie wszystko).

Serwis znajduje się pod adresem www.fundamentalna.net

1. Wyszukiwarka
Najważniejsza część serwisu. Służy to poszukiwania spółek według określonych kryteriów. Kryteriów jest aż 44, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Od standardowych C/Z czy ROE, poprzez trendy krótko i długoterminowe, aż do CR, CG czy stabilności. (Jeśli nie znasz niektórych wskaźników to zupełnie się nie przejmuj, gdyż w serwisie, każdy jest indywidualnie opisany i wytłumaczony).

2.Analiza pojedynczej spółki
Gdy już wyszukiwarka zwróci nam spółki spełniające nasze kryteria, lub od razu wiemy jaką spółkę chcemy obejrzeć (możemy wpisać ją od razu), z pomocą przychodzi nam pełna analiza zgromadzona na 6 stronach. Została ona podzielona na sekcje, które idealnie grupują wskaźniki, aby można było je łatwiej analizować.

Ważnym dodatkiem jest to czego zawsze mi brakowało, a więc odniesienie każdego wskaźnika do średniej z WIGu i z branży w której znajduje się dana spółka. 


3. Podobne spółki
Dla każdej spółki jaką oglądasz system wyświetla spółki, które kiedyś w historii, miały bardzo podobne wskaźniki fundamentalne, oraz informację co się stało z ich kursem akcji po 3 miesiącach od tamtego czasu. Dzięki temu możemy oszacować jak rynek zareaguje na wskaźniki jakie obecnie posiada analizowana spółka.

4. Wskaźniki szerokiego rynku
Coś czego zawsze mi brakowało, a żaden serwis nie potrafił mi tego dostarczyć. Jeśli czytałeś klasyczne pozycje dotyczące analizy fundamentalnej to z pewnością kojarzysz nazwy takie jak: NH-NL (New High New Low), A/D ratio, TRIN index i parę innych. Jeśli nie wiesz o czym mówię to już tłumaczę. Są to wskaźniki obliczane na podstawie danych ze wszystkich spółek, z wszystkich okresów. Idealnie obrazują siłę lub słabość, euforię lub strach, który panuj na rynku. Te wskaźniki są najważniejszym drogowskazem rynkowym. Niezależnie od tego z jakiego systemu korzystasz, ich się po prostu nie ignoruje.


Na dodatek niewiele osób ma dostęp do tego typu wskaźników, gdyż do ich obliczenia potrzeba pełnej puli danych. Ze wszystkich spółek i wszystkich okresów. Myślę, że wystarczy jeśli dodam, że na Fundamentalnej.net można wszystkie te wskaźniki obejrzeć wstecz aż do 1996r. (do ich wyliczenia użyłem 175 489 próbek danych). Jeśli pierwszy raz słyszysz o tego typu wskaźnikach, wystarczy że sprawdzisz z jaką dokładnością historycznie przewidywały one cykle giełdowe ;)

5. Siła relatywna
Nie jest to wprawdzie wskaźnik fundamentalny, ale za to jeden z cenniejszych i warto mieć go w swoim arsenale. Wskaźnik po prostu obrazuje, które spółki jak szybko ostatnio rosną lub spadają na giełdzie. Wzrost cen oznacza zainteresowanie na rynku. A zainteresowanie rynku spółką, która posiada solidne fundamenty i jest niedowartościowana może prowadzić tylko do jednego :)

6. Samodzielność
Najlepsze w tym wszystkim jest to, że to Ty ustalasz wszystkie parametry i kryteria, a więc nie oferuję Ci żadnego gotowego systemu transakcyjnego. Nigdzie na stronie nie znajdziesz informacji typu "kupuj" "sprzedawaj". Sam decydujesz czy szukasz spółki stabilnej, czy może niewyobrażalnie rentownej.

Tak oto mniej więcej przedstawiają się główne funkcje serwisu. Zachęcam wszystkich do korzystania. Żeby skorzystać ze wszystkich opcji trzeba się zarejestrować, ale jest to szybkie, bezbolesne i darmowe.

Serwis jest aktualizowany codziennie. Nowe dane finansowe są wprowadzane na bieżąco, a więc zwykle już na następny dzień po upublicznieniu raportu jest on uwzględniony w serwisie.

Na pewno będziecie mieć mnóstwo pytań (mam nadzieję) i chętnie na wszystkie odpowiem w komentarzach. No i oczywiście czekam na Wasze opinie. Mi serwis już teraz bardzo pomógł i podniósł mój średni zysk z inwestycji do poziomu, o którym wcześniej mogłem pomarzyć. No i oczywiście zachęcam do podzielenia się serwisem tak jak ja podzieliłem się z Wami :)
Jeśli artykuł Ci się podoba kliknij "lubię to", aby inni też mogli go przeczytać:
Dodatkowo zapisz mi swój adres email, aby nie przegapić nowych artykułów (nie wysyłam żadnego spamu/reklam itp.):
Twój email:

56 komentarzy:

PrivFunds pisze...

Świetny Serwis

Dawid Michna pisze...

Rewelacja! Brawo!

pamietniksknery pisze...

Już wrzucony do ulubionych ;)

Krzysztof Sobolewski pisze...

Świetna sprawa! Bardzo praktyczny serwis - na pewno będę z niego często korzystał.

Anonimowy pisze...

Witam, pierwszy raz komentuję - na pierwszy rzut oka - SUPER. Gratuluję. Postaram się wpisać kilka uwag po dalszych testach systemu.

Anonimowy pisze...

Witaj
Ta stronka nie jest świetna, ona jest zaje@@sta :))

bloom pisze...

Mam ważne pytanie, gdzie i w jakiej formie mogę wpisywać bugi, jeżeli uda się mi znaleźć (na razie znalazłem jednego w opisie wskaźników ;))

Sokomaniak pisze...

Gratulacje, serwis wygląda świetnie. Oby żył długo i szczęśliwie.

Anonimowy pisze...

Serwis robi bardzo pozytywne wrażenie. Gratulacje.

Blofi pisze...

Przyłączam się do poprzedników - serwis rewelacyjny. Na czym zamierzasz zarabiać?

Cheed pisze...

Wreszcie konkurencja dla StockWatcha (płatnego). Tylko czy starczy sił, żeby na bieżąco aktualizować dane i wprowadzać nowe raporty okresowe? Mimo wszystko trzymam kciuki i będę na bieżąco zaglądał.

Pozdr.

Cheed pisze...

PS: nie potrafię znaleźć niektórych spółek np. GPW czy Otmuchowa. Braki w bazie czy mój brak umiejętności? ;)

W Kreciej Norze pisze...

Już się zarejestrowałam, przejrzałam parę opcji. Na pewno ciekawie się zapowiada na początek, jeśli dalej będzie równie dobrze, będę szerzyć :D

Filon pisze...

@All
Dziękuję za ciepłe słowa:)

@Cheed
W bazie znajdują się spółki, które są co najmniej rok na giełdzie. Chodzi o to, że obliczanie wielu wskaźników z danych krótszych niż rok nie miałoby sensu. Otmuchów, o którym pisałeś notowany jest dopiero od września 2010, więc w bazie pojawi się dopiero w okolicach września tego roku.

@bloom
Wszelkie błędy najlepiej zgłaszać na adres admin@fundamentalna.net

zymen pisze...

Chciałem pierwszy złożyć gratulacje, ale w komentarzach widzę już ich pełno :)

Mimo to: gratuluję. Kawał dobrej roboty.

Cheed pisze...

Teraz rozumiem, dzięki za wyjaśnienia.

Pozdr.

PrivFunds pisze...

Filon a czy dla spółek , które przeszły z NewConect na giełdę np.EkoExport też jest roczny okres karencji

Filon pisze...

@PrivFunds
Na razie jest tak, że spółka musi być pełen rok na głównym parkiecie. Co do spółek, które przeszły z NewConnect, teoretycznie byłaby możliwość wprowadzenia wymaganej ilości raportów, jednak raporty z NewConnect nie posiadają danych na temat przepływów pieniężnych. Dlatego muszę jeszcze przemyśleć, czy lepiej dłużej poczekać z daną spółką i dostarczyć pełną informację, czy wprowadzić ją szybciej ale z niepełnymi danymi, a dziękuję za pomysł :)

Robert pisze...

Perfect idea! :)
Jestem po rejestracji i uczę się obsługi. Chyba zostanę na dłużej ;)

Analiza fundamentalna pisze...

Świetna robota. Jak będę miał chwilkę to potestuję. Brakowało czegoś takiego...

Behemot pisze...

Rewelacja!
Powodzenia i wytrwałości przy rozwijaniu tego serwisu. Na ten moment wygląda świetnie!

Przy okazji w regulaminie rozdział V pkt 3 jest literówka.

Anonimowy pisze...

Serwis autentycznie robi świetne pierwsze wrażenie, zwłaszcza szerokie możliwości porównania spółki z branżą i rynkiem. Mam zamiar lepiej się z nim zaprzyjaźnić :D
Pozdrawiam i życzę jak najlepiej :)

na-plus pisze...

Wielki szacun kolego.

Anonimowy pisze...

Ocena i ranking inwestorów (: , tym następnym serwisem który stworzysz dokończysz dzieła.

Anonimowy pisze...

Szok ,nie wiem co o tym myśleć.

Wasilewski pisze...

Czy to ma być przeciwwaga dla stockwatcha? :)

Filon pisze...

@Anonimowy
Dziękuje za pomysł. Serwis oczywiście z czasem będzie się rozwijał i z czasem dojdą nowe funkcjonalności :)

@Wasilewski
Tworząc Fundamentalną raczej nie myślałem o tym, żeby robić im konkurencję, ale o tym, żeby zrobić świetny portal ułatwiający inwestowanie:)

Zulu pisze...

Super pomysł!!
Jestem po rejestracji i uczę się obsługi.
Ewentualne uwagi będą później :)

Anonimowy pisze...

fajny serwis, cieszę się bardzo wreszcie nie będę musiał korzystać z mocno cenzurowanego SW.
Dzięki

ZP pisze...

Gratuluję pomysłu. Do kiedy będzie darmowy dostęp i jakie będą opłaty?

dedek pisze...

Świetny serwis, już się zarejestrowałem.

@ZP ;)

Filon pisze...

@ZP
Serwis jest w fazie rozwoju i jeszcze przez wiele miesięcy tak pozostanie, co sprawia że na razie nie myślę o tym, aby spieniężać ruch. Oczywiście kiedyś ten temat powróci, ponieważ aktualnie wszelkie koszty związane z prowadzeniem pokrywam z własnej kieszeni, ale nawet jeśli w dalekiej przyszłości zostaną wprowadzone jakieś opłaty to będą one krótko mówiąc - niskie. Nic w porównaniu tymi ze SW.

Anonimowy pisze...

ebveyron

Filonie, świetna sprawa z serwisem. Już sobie wyszukałem kilka interesujących mnie spółek, znakomitą pracę wykonałeś. Życzę Ci wytrwałości i sukcesu stronki. Jeśli nie masz nic przeciwko, to będę "reklamował" Twój serwis na różnych blogach i wśród znajomych inwestorów.

Anonimowy pisze...

Jestem pod dużym wrażeniem. Wszystko jest uporządkowane i łatwo się czyta. Do tego intuicyjna obsługa. Mam co prawda wrażenie, że zypełnie nie działają te spółki które miały podobne wyniki historycznie, no ale rozumiem że to jakby wersja beta.
Maciej.

Sylwester pisze...

Cześć,
Z analizą arkusza zleceń GPW słabo wypadłeś (ja już to dawno przerowbiłem) ale wybaczam ponieważ Twoje wskaźniki wyprzedzające jak na razie mnie przekonują (blog o padłym byku :) - rewelacja! (już po raz któryś jestem zafascynowany). Na czym zarabiasz już było więc tylko dodam, że na atwig też było za darmo - teraz wysyłam smsa za 7 zł i jak dla mnie gra. Serwisem jestem oczywiście zafascynowany ale z peanami poczekam az więcej potestuję. Jakbyś napisał priorytety na co zwracasz największą uwagę, kila wskaźników bo jest ich wiele. Ja jestem na etapie tworzenia narzędzia do analizy efektywności uśredniania w dół i metody "trend jest Twoim przyjacielem" - może nawiążemy dyskusję. Na razie Pozdrawiam ST

Filon pisze...

@Anonimowy ebveyron
Oczywiście nie mam nic przeciwko :) dziękuję :)

@Anonimowy 18:04
Spółki podobne historycznie wybierane są na podstawie podobieństw w niedowartościowaniu, rentowności, strukturze przepływów i zadłużenia. Niewątpliwie wpływ na ceny akcji zawsze mają też nastroje giełdowe, których algorytm wyznaczania podobnych spółek nie uwzględnia. Stąd czasem znaczne rozbieżności. Idea jest taka, że gdy widzimy, że historycznie na 15 podobnych spółek 12 rosło a 3 spadały to zwiększa się prawdopodobieństwo, że nasza spółka też wzrośnie.

@Sylwester
Co do wyboru najlepszych wskaźników do przeszukiwania to mógłbym się tu rozpisywać, ale poproszę Cię o nieco cierpliwości, ponieważ artykuł poruszający tą tematykę niedługo pojawi się na blogu :)

Marcin pisze...

Cześć, nie wypowiem się merytorycznie na temat serwisu, bo jeszcze nie wszystko zbadałem, ale wtrącę swoje trzy grosze ;)

Jeśli nie masz w planie spieniężać póki co ruchu, to wydaje mi się, że całkiem dobrym pomysłem będzie dodanie na stronie we w miarę widocznym miejscu informacji o tym, jak wpłacić dotację ;). Nikogo do opłaty nie zmuszasz, a na serwer, domenę i pewnie jeszcze trochę więcej spokojnie byś zarobił.

Anonimowy pisze...

Napisałeś coś na Stockwatchu i jak widzisz wyrzucili Twój post, bo z lekka reklamował Twój serwis, pomimo że był bardzo merytoryczny. Dla mnie to jest chamstwo. Ciekawe czy jeszcze Cię zbanował ten Watchdog cały.

Myślałem, że będzie sprytny i zamiast usuwać wpis, będzie chciał Cię przyciągnąć do siebie, tzn. Cię kupić. Nie daj się kupić.

Zniszczyć STOCKWATCH! Chętnie pomogę!

Zabierz mu abonametowiczów! Wszystkich! Jak? Najpierw rozwijaj serwis. Zobaczysz jak będą do Ciebie garnąć i uciekać ze stockwatcha. Zostanie odpowiednio ukarany za swoje zachowanie i tyranię.

Serwis ekstra!

Pozdr

Filon pisze...

@Marcin
Hmmm muszę to przemyśleć, ale jakoś nie czułbym się dobrze prosząc o zapomogę ;)

@Anonimowy
Właśnie zauważyłem, że post został usunięty. Trochę to dziwne z ich strony, no ale ich forum, ich prawa i tak jak mówisz, pewnie boją się o swoich klientów.

Anonimowy pisze...

I jeszcze tylko dodam, zrób koniecznie forum! Miazga ze stockwatch!

Anonimowy pisze...

Z jakich źródeł korzystałeś obliczając KĘTY, w/g strony KĘT mnie wychodzi ROE 10,5% CZ 12,7 dług 38,7%(tu zgoda) marża zysku netto 7,37% ?

Filon pisze...

@Anonimowy 18:06
Pojawił się mały problem z ostatnim kwartałem w 3 spółkach (m.in. KTY), ale już wszystko zostało poprawione.

Anonimowy pisze...

@Filon

Ale mi nie chodziło o to że wyniki są rozbieżne, tylko o to że potrafi mi dla 3 spółek pod rząd dać te same spółki jako podobne historycznie. Teraz na przykład, daje mi takie same "podobne historycznie" spółki dla świetnych fundamentalnie MCI i rubicon partners, jak i dla fundamentalnie słabego optimusa. W dodatku zdaje się sugerować pewne spadki(5/5 w spółkach historycznych).
Maciej.

Filon pisze...

@Anonimowy
Już rozumiem o co chodzi. Problem był powodowany faktem, iż przeglądarka zapamiętywała wyniki z poprzedniej strony i wyświetlała drugi raz te same. Dlatego jeśli najpierw weszliśmy na stronę OPT, a następnie na MCI to przeglądarka raczyła nas tymi samymi podobnymi spółkami.

P.S. Oczywiście problem został już rozwiązany. Wszystko działa poprawnie.

Marcin pisze...

@Filon
To nie jest prośba, tylko raczej informacja dla czytającego na zasadzie : "Jeśli stronka Ci się przydała i chciałbyś jej działalność wesprzeć to przelej ile chcesz tam i siam". Widuję takie informacje o możliwości dotowania i zawsze uważam to za dobry pomysł, w końcu nikt nikogo do niczego nie namawia, a tylko zostawiasz informację, że jest taka możliwość ;)

Anonimowy pisze...

Bardzo przydatną funkcją przeglądarki byłaby możliwość zapamiętywania własnych ustawień. Pozdrawiam.

ZP pisze...

Zarejestrowałem się i zalogowałem. Na początek przywitał mnie cytat:
"Dobrze kupuj i mocno trzymaj"
John C. Gogle

Podejrzewam, że chodzi o pana Bogle (tego od funduszy indeksowych), a nie pana Google :)

Filon pisze...

@Anonimowy
Podoba mi się ta propozycja. Dopisuję ją sobie do listy rzeczy "do zrobienia" :)

@ZP
Masz rację :) Dobrze, że nie napisałem przez "oo". Błąd już poprawiłem, niestety najbliższa aktualizacja będzie miała miejsce wieczorem, więc dopiero wtedy na stronie pojawi się "Bogle". Ale bardzo dziękuję za czujność, gdyż nie każdy wychwyciłby taki błąd ;)

pablo pisze...

WOW!!!
Super strona! Dopiero przeglądam po łebkach, ale TRIN i ADline zapowiadają, że będzie to super przygoda!
dzięki
pablo

Lex pisze...

Rewelacja.
Brakuje mi tylko analizy taurona, ale nie można mieć wszystkiego ;)

inwestor pisze...

Świetna inicjatywa. Gratuluje pomysłu :) Serwis na pewno okaże się przydatny.
Bardzo dobrze, że są ludzie którzy promują idee aktywnego oszczędzania. Takie narzędzia jak Twoje pomagają ludziom bez głębokiej wiedzy ekonomicznej podejmować rozsądne decyzje inwestycyjne. Sam kiedyś zrobiłem taki mini serwisik (aczkolwiek znaaaacznie prostszy od Twojego) www.inwestuje.info Sporo ludzi korzysta i jestem pewien że również Twoja się zdobędzie mnóstwo fanów :)

Tomek pisze...

Dzięki za stronkę! Kawał dobrej roboty!

Anonimowy pisze...

super sprawa. polecę moim studentom.
pozdrawiam
Ania

BezEmerytury.pl pisze...

A może dałoby się dzięki temu zrobić taki automat do strategii inwestycyjnej, jak dla funduszy oferuje OpiekunInwestora.pl...

Anonimowy pisze...

Witam,

Rzeczywiscie serwis jest genialny! Gratuluje.

Mam jednak pewne watpliwosci co do samego artykulu, a dokladniej do jego punktu 4. o wskaznikach szerokiego rynku.
Z tego, co mi wiadomo, to wszystkie 3 wymienione przez Ciebie wskazniki (A/D, TR-IN i NH-NL) sa elementami analizy technicznej, a nie - jak sugerujesz - fundamentalnej, ale zgadzam sie, ze nie nalezy ich ignorowac.

pozdrawiam,
Nowicjusz

Anonimowy pisze...

Dobra robota. Tylko się nie zatrzymuj w rozwijaniu jej.

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz