Nieco ponad 3 lata temu, w grudniu 2019 r. w ramach tego wpisu zauważyliśmy potencjał prognostyczny we wskaźniku porównującym zachowanie małych i dużych spółek na GPW. Okazuje się bowiem, że w pewnych momentach cyklu giełdowego duże spółki wykazują się większą siłą niż małe (np. duże spółki zwykle lepiej opierają się spadkom w trakcie bessy), a w innych dzieje się zupełnie odwrotnie.
W ramach tamtego wpisu na podstawie historycznych zależności pomiędzy zachowaniem dużych (WIG20) i małych (sWIG80) spółek powstała pro-wzrostowa prognoza mówiąca: "Okresy [takie jak ten] były statystycznie dobrym momentem do zainteresowania się giełdą".
Dziś z perspektywy czasu, wiemy już jak potoczyły się dalsze losy giełdy. Oto one:
Hossa rzeczywiście nadeszła.
Dziś opierając się na tej samej bazie, sprawdzimy co rozbieżność pomiędzy dużymi i małymi spółkami, mówi o aktualnej sytuacji na GPW (i jej przyszłości).
Oto aktualny wykres "gołego" wskaźnika:
Im czerwony wykres znajduje się wyżej, tym w danym okresie duże spółki były silniejsze niż małe. Wartości ujemne oznaczają przewagę siły małych spółek nad dużymi. Nałóżmy standardowe filtry:
Jako punkty synchronizacji wybierzmy momenty, gdy wykres przecina poziom 0% w dół (na ten moment taki sygnał jeszcze nie padł, ale wskaźnik znajduje się na poziomi 0,4% z tendencją spadkową) :
Jak widać, z tego typu sytuacją mieliśmy do czynienia w przeszłości 7-krotnie. Oto dalsze 1,5 roku na indeksie sWIG80 po takiej synchronizacji:
Wydźwięk jest tu jednoznacznie pozytywny. Po roku od synchronizacji:
- 4 ścieżki są wyraźnie wyżej niż punkt początkowy
- 3 ścieżki są mniej więcej na poziomie punktu początkowego
- 0 ścieżek jest wyraźnie niżej niż punkt początkowy
Oznacza to, że jak tylko tego typu sygnał padnie po raz 8, da nam to dodatkowy głos mówiący, że kontynuacji bessy nie będzie. Jednocześnie warto obserwować wspomniany dziś wskaźnik, gdyż "gołe" dane są wyjątkowo niespójne z tymi odszumionymi. Oznacza to, że jest szansa na dynamiczny zwrot odszumionego wskaźnika w górę jeszcze przed przecięciem poziomu 0% lub tuż po zrobieniu tego (co wytworzy fałszywy sygnał).
Wszystko będzie zależało od tego jak w najbliższych dniach / tygodniach duże spółki zachowają się w stosunku do małych. Jeśli małe spółki będą przeważać na dużymi (sWIG80 będzie zachowywał się silniej niż WIG20) sygnał jest bezpieczny i prognoza pozostanie w mocy. Jeśli jednak będzie odwrotnie (WIG20 wykaże się dużą siłą w porównaniu do sWIG80) sygnał będzie zagrożony, a prognoza może się zdezaktualizować.
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów: | Zapisz się |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz