poniedziałek, 20 września 2021

EV/EBIT mówi, że czas na bessę


Przeciętny poziom EV/EBIT (czyli takiego ulepszonego C/Z) na GPW przeszłości był rewelacyjnym wskaźnikiem tego czy w danym momencie lepiej inwestować w akcję czy się z nich wycofywać. Ostatnim razem prognozę na podstawie tego wskaźnika stworzyliśmy w styczniu 2021 r. Wskaźnik zbliżał się wtedy powoli do utworzenia nowego szczytu...

... a w przeszłości każdy taki cykliczny szczyt dobrze korelował z bessą na giełdzie. Stąd prognoza, która wtedy padła to: "Końca obecnej hossy na podstawie EV/EBIT spodziewamy się pomiędzy kwietniem i wrześniem 2021 r.". 

Minęła cała wiosna i lato, a szczytu na EV/EBIT wciąż nie było widać, mimo że wydawało się, że pojawi się już za chwilę, ale to się właśnie zmieniło. Mamy wrzesień 2021 r. a szczyt na przeciętnym poziomie EV/EBIT na GPW właśnie się pojawił!

Oto aktualny wykres wskaźnika:

To czego spodziewamy się obecnie na GPW wygląda następująco:

Kolejne 1,5 roku indeksu WIG:

Kolejne 1,5 roku na indeksie sWIG80:

Jak widać, oba indeksy mają wyraźnie pro-spadkową prognozę na nadchodzące miesiące. Według dzisiejszego wskaźnika hossa się zakończyła i rozpoczynamy okres cyklicznej bessy.

 

Jeśli artykuł Ci się podoba kliknij "lubię to", aby inni też mogli go przeczytać:
Dodatkowo zapisz mi swój adres email, aby nie przegapić nowych artykułów (nie wysyłam żadnego spamu/reklam itp.):
Twój email:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz