poniedziałek, 9 sierpnia 2021

Przesilenie na giełdzie coraz bliżej, ale jeszcze nie teraz


Niecałe pół roku na podstawie jednego z najlepszych znanych nam wskaźników makroekonomicznych czyli Growing Countries powstała prognoza mówiąca, że w jego odczuciu: "nie ma powodów, aby w nadchodzących miesiącach obawiać się bessy". 

I rzeczywiście ostatnie pół roku przyniosło wyraźne wzrosty, które przekroczyły +15% niezależnie czy spojrzymy na WIG czy sWIG80:

W momencie pisania tamtego artykułu wskaźnik Growing Countries znajdował się w wyraźnym trendzie wzrostowym i osiągał właśnie wartość +63% oznaczającą, że niemal 2/3 analizowanych światowych gospodarek ma dobre perspektywy. Oto archiwalny wykres z tamtego wpisu:

Od tamtego czasu sytuacja się zmieniła i obecnie ten sam wykres wygląda tak:

Aktualnie już drugi miesiąc z rzędu 100% analizowanych światowych gospodarek ma dobre perspektywy. Jako, że 100% jest maksymalną wartością tego wskaźnika, a przeszłość pokazuje, że w tak wysokiej okolicy nigdy nie był on w stanie pozostać zbyt długo, pojawia się pytanie o to czy nie dotarliśmy / docieramy do punktu przesilenia?

Aby na nie odpowiedzieć spójrzmy na odszumioną wersję wskaźnika:

 Na wykresie widzimy, że obecna wartość znajduje się w okolicy, która w przeszłości zachęcała do tworzenia szczytów. A oto co taki szczyt na wskaźniku oznaczał dla przyszłości giełdy:

 
Dalsze 1,5 roku na sWIG80 po punktach synchronizacji oznaczonych czarnymi liniami:


Widzimy zatem, że szczyt na odszumionym wskaźniku w 100% historycznych sytuacji przekładał się na nadejście bessy.

Na razie takiego szczytu jeszcze nie formujemy, co można uznać, że daje nam co najmniej 3 miesiące spokoju, jednak jesteśmy znacznie bliżej jego uformowania niż w czasie pisania wpisu sprzed pół roku na ten temat, gdyż wtedy wskaźnik miał jeszcze sporo miejsca do wzrostów, a obecnie znajduje się już w obszarze wysycenia.

Wnioski:

  • Jesteśmy namacalnie bliżej rozpoczęcia bessy niż pół roku temu
  • Jeszcze nie jesteśmy na skraju jej rozpoczęcia.


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz