poniedziałek, 4 stycznia 2021

Czy spółki płacące regularną dywidendę biją rynek?


Dziś dokonamy analizy pojedynczego wskaźnika jakim jest regularność wypłat dywidendy. Innymi słowy chcemy sprawdzić czy spółki, które wypłacają dywidendę regularnie, są lepszą inwestycją niż spółki, które wcale tego nie robią lub robią to sporadycznie.

Dla uproszczenia wskaźnik mierzący od ilu lat dana spółka wypłaca dywidendę nazwijmy "ciągiem dywidend". Np. jeśli zestawienie dywidend wypłaconych przez spółkę Lotos wygląda następująco:

to obecnie spółka ta ma wartość ciągu dywidend równą '4', gdyż właśnie od tylu lat nieprzerwanie wypłaca dywidendę (lata 2017-2020). Gdybyśmy rok temu sprawdzili ten sam wskaźnik, to wynosiłby on dla tej spółki '3'. W latach 2008-2016 wartość wskaźnika była równa '0', co oznaczało, że spółka nie płaciła dywidendy.

Wiedząc jak wygląda wzór na obliczenie wskaźnika dla dowolnego dnia, dla dowolnej spółki, możemy wykonać niezbędne obliczenia, a następnie dokonać standardowej analizy perełek i maruderów, aby sprawdzić, czy dzisiejszy wskaźnik oferuje statystyczną przewagę nad rynkiem.

Nieco dokładniej samą metodykę testu opisałem tutaj, przy okazji testu wskaźnika C/Z.

W skrócie, wszystkie spółki obecne na GPW w danym miesiącu dzielone są na 10 grup w zależności od wartości testowanego wskaźnika, w tym wypadku w zależności od wartości ciągu dywidend. Następnie sprawdzamy, które z nich w przyszłości poradzą sobie dobrze (zostaną perełkami), a które kiepsko (zostaną maruderami). Podobny test powtarzamy dla każdego miesiąca z ostatnich kilkunastu lat, a wyniki łączymy ze sobą, aby sprawdzić czy niezależnie od momentu w cyklu giełdowym, spółki z, którychś grup zachowują się statystycznie lepiej niż spółki z pozostałych.

Oto wyniki dla perełek:

Spójrzmy na początek na najciemniejszą linię oznaczającą rozliczanie spółek po 3 miesiącach od podziału na grupy. W grupie nr. 1 znajdują się spółki, które bardzo długo regularnie wypłacały dywidendy. W grupie 10 znajdują się spółki, które nie wypłacają dywidend.

Pozioma linia dla grup od 5 do 10 oznacza, że wszystkie spółki obecny w tych grupach był spółkami niedywidendowymi, więc nie można ułożyć ich w żadnej ranking z punktu widzenia dzisiejszego wskaźnika, gdyż wszystkie mają ciąg dywidend równy 0.

W analizie będzie nas zatem przede wszystkim interesowało to czy spółki z grup 1-2 (bardzo długo płacą regularną dywidendę) są lepsze niż spółki z grup 3-4 (spółki relatywnie krótko płacące dywidendę) oraz czy są lepsze niż spółki z grup 5-10 (spółki nie płacące dywidendy).

Trzymiesięczna linia na wykresie pokazuje, że w tej perspektywie czasowej fakt, że spółka regularnie płaci dywidendę sprawia, że szansa na to, że zaliczy dynamiczny wzrost ceny akcji, jest niska. Im mniej spółka ma wspólnego z regularnym płaceniem dywidend, tym bardziej efekt ten słabnie.

Co ciekawe wraz z wydłużaniem perspektywy inwestycyjnej, efekt ten słabnie. Dla inwestycji trwającej 12 miesięcy nie ma już praktycznie żadnej różnicy w szansie spółki na zostanie perełką, niezależnie od tego czy płaci regularną dywidendę czy ni płaci jej wcale.

Spójrzmy teraz na analogiczny rozkład dla maruderów:

Tu niezależnie od okienka czasowego, spółki wypłacające regularną dywidendę prezentują większą odporność na spadki.

Łącząc oba wykresy w jeden otrzymamy następujący rozkład:

Wnioski:

  • Spółki wypłacające regularne dywidendy zachowują się statystycznie lepiej niż spółki wypłacające nieregularne dywidendy i spółki niewypłacające żadnych dywidend.
     
  • Efekt tej jest mocniej widoczny w długiej (12 miesięcy) niż w krótkiej (3 miesiące) perspektywie czasowej.

Chcąc poczuć jakie wartości wskaźnika możemy uznać za "regularną dywidendę" spójrzmy do tabeli pokazującej przeciętną wartość dzisiejszego wskaźnika, którą prezentowały spółki, które wpadły do danej grupy:

Na podstawie tabeli możemy uznać, że z punktu widzenia oferowania przewagi nad rynkiem, jako spółkę regularnie wypłacającą dywidendę, możemy uznać taką, która wypłaca ją nieprzerwanie od co najmniej 3 lat.

Podsumowując:

  • spółki wypłacające dywidendę regularnie od co najmniej 3 lat są statystycznie lepszą inwestycją niż pozostałe spółki.
     
  • spółki, które wypłaciły dywidendę, która nie jest regularna są tylko delikatnie lepsze od spółek niewypłacających dywidendy. 

 

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz