poniedziałek, 7 października 2019

Co oznacza spadające PKB?


Od ponad roku dynamika PKB dla Polski spada. Nie oznacza to jednak, że obecnie jest niska. Wynosi aż +4,5% r/r to wynik lepszy od naszej długoterminowej średniej. Mimo to z perspektywy cykliczności wskaźnika jesteśmy obecnie w jego trendzie spadkowym. Dziś przyjrzymy się jak podobne zachowanie PKB w przeszłości przekładało się na przyszłe zachowanie giełdy.


Na początek jednak rozliczmy poprzednią prognozę opartą o ten wskaźnik. Powstała ona w ramach tego artykułu z 21 maja 2018 r. i mówiła, że: "[obecną sytuację] należy odczytywać pro-spadkowo w kontekście 1-1,5 roku.".

Od tamtego momentu minęło już niemal 1,5 roku, więc to dobry moment na ocenę. Oto dalsze zachowanie naszej giełdy:
Indeksy sWIG80, mWIG40 i WIG straciły odpowiednio: -18%, -21% i -5%. Oznacza to, że pro-spadkowa prognoza z tamtego artykułu była trafna.

Jak wygląda obecna sytuacja? Aktualny wykres PKB r/r wygląda następująco:


My podobnie jak w poprzednim artykule dotyczącym PKB skupimy się na dynamice wskaźnika:

Jak widać szczyty na takim wskaźniku pojawiają się bardzo regularnie i jak wiemy z poprzedniego wpisu, ich powstanie jest pro-spadkowym sygnałem dla giełdy. Na potrzeby dzisiejszej analizy policzyłem o ile kwartałów szczyt na dzisiejszym wskaźniku wyprzedzał dołek bessy z punktu widzenia indeksów WIG i sWIG80:


Średnie wyprzedzenie wyniosło 5 kwartałów. Oznacza to, że w przeszłości można było zakładać, że bessa potrwa przez ok. 5 kwartałów (+- 2 kwartały) po pojawieniu się szczytu na dzisiejszym wskaźniku. Nie jest to zaskakujący wniosek, gdyż taki czas trwania bessy dobrze wpasowuje się w standardowy cykl giełdowy trwający 3,5 roku z czego ok. 1/3 czasu (czyli właśnie 5 kwartałów) zajmuje bessa.

To rodzi pytanie, co z obecną sytuacją. Obecnie wskaźnik spada już od 6 kwartałów, co tworzy nam dwa scenariusze:
  1. Dołek bessy już był w listopadzie/grudniu 2018 r. Powstał on zaledwie 2 kwartały po rozpoczęciu spadku na dzisiejszym wskaźniku co jest bardzo wczesnym dołkiem bessy. (Na WIGu byłby to pierwszy tak szybki przypadek, ale na sWIG80 mieliśmy już w przeszłości dołek, który powstał po zaledwie 1 kwartale od szczytu na wskaźniku).
  2. Dołek bessy dopiero będzie i powstanie nie później niż w ciągu nadchodzących 3 kwartałów, przy czym największe prawdopodobieństwo ma sytuacja, w której pojawi się on w najbliższym kwartale.
O tym, który scenariusz zostanie rozegrany powie nam to czy dołki na WIG i sWIG80 z listopada/grudnia 2018r. zostaną przebite. Aktualnie ich sytuacja wygląda następująco:
Jestem ciekaw czy zbiorowo będziemy w stanie zdecydować, który scenariusz ma większą szansę na realizację dlatego stworzyłem 1-pytaniową ankietę, w której możecie anonimowo zaznaczać, czy według Was dołki bessy zostaną pogłębione: link do ankiety

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz