poniedziałek, 14 października 2019

Światowa produkcja przemysłowa zaczyna się rozkręcać


Kilka miesięcy temu w lutym 2019 r. w tym artykule przyglądaliśmy się światowej produkcji przemysłowej, która wydawało się, że zaczynała formować dołek i przygotowywać się do wzrostu. Rozkład prawdopodobieństwa zachowania indeksu sWIG80 na podstawie zachowania w przeszłości wyglądał wtedy następująco:Najbardziej przeciętna ścieżka wyglądała tak, że indeks miał jeszcze pobyć w trendzie bocznym / delikatnie spadkowym przez ok. 120 dni (4 miesiące), a następnie miał zacząć wzrosty. Dziś mamy już pełne dane o tym, że dołek na światowej produkcji przemysłowej rzeczywiście został utworzony, w związku z czym możemy zaktualizować tamtą prognozę.

Zanim jednak do tego przejdziemy: W zeszłym tygodniu pytałem Was o to czy dołki bessy z listopada/grudnia 2018 r. zostaną pogłębione w nadchodzących miesiącach. Oto wyniki ankiety:


W ankiecie wzięło udział 121 osób.

  • Większość (58%) z Was uważa, że indeks WIG jeszcze pogłębi swoje poprzednie dołki.
  • 41% z Was uważa, że ani WIG ani sWIG80 nie zejdą poniżej swoich poprzednich dołków.
  • 31% uważa, że poniżej dołków zejdzie nie tylko WIG, ale również sWIG80.
Jak widać zdania są podzielone. Nie ma wyraźnej dominacji żadnego scenariusza. Za kilka miesięcy będziemy mogli ocenić, która grupa miała rację.

Wracając do głównego tematu, obecna dynamika światowej produkcji przemysłowej liczona metodą nieważonego głosowania poszczególnych krajów wygląda następująco:


Są to dane z zastosowaną roczną średnią kroczącą dla odfiltrowania szumów. Ostatni dołek na światowej produkcji przemysłowej jest na nich widoczny bardzo wyraźnie. Do tego pojawił się w przewidywalnym, standardowym odstępie od ostatniego podobnego dołka, co zwiększa jego wiarygodność. Jeśli ustawimy punkt synchronizacji na takie dołki otrzymamy:


Dalsze losy sWIG80 po takiej synchronizacji wyglądały następująco:Jest to przebieg ewidentnie wzrostowy, w którym po ok. roku od obecnej daty, wszystkie 6 ścieżek kończy się powyżej punktu startu. Analogiczna analiza na pozostałych indeksach jest mniej dynamiczna, ale także pro-wzrostowa.

Oznacza to, że obecnie produkcja przemysłowa w kolejnych krajach przestaje spadać, a tego typu jej zachowanie w przeszłości byłe wyraźnie skorelowane ze wzrostami na giełdzie. Prognoza oparta o dzisiejszy wskaźnik mówi, że: "za 1-1,5 roku indeks sWIG80 miałby być wyżej niż obecnie. (przeciętnie o ok. +30%)".

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz