poniedziałek, 7 stycznia 2019

Dywidendy na GPW są na poziomie dołka bessy


Jednym z bardziej intuicyjnych, a jednocześnie skutecznych wskaźników pozwalających szacować miejsce w cyklu makroekonomicznym, w którym się znajdujemy jest dywidenda. W prostych słowach, gdy trwa bessa, inwestorzy są niechętni do inwestowania przez co wyceny spółek spadają, a więc ich stopa dywidendy (stosunek wypłaconej dywidendy do ceny akcji) rośnie. W trakcie hossy mamy sytuację odwrotną. Samą konstrukcją wskaźnika można się trochę "bawić" licząc średnią, medianę lub liczbę spółek płacących dywidendę powyżej pewnej arbitralnej wartości, jednak sens wskaźnika pozostaje ten sam.


Dziś wracamy do tego tematu, gdyż średnia stopa dywidendy na GPW od kilku miesięcy utrzymuje się powyżej ciekawego poziomu 3,9%.


Ciekawego o tyle, że w przeszłości przebicie go w górę było wyraźnym sygnałem do rozpoczęcia wzrostów na indeksie WIG. Poniżej zaznaczyłem wszystkie 5 historycznych sytuacji (od 2001 r.), w których średnia stopa dywidendy na GPW przebijała 3,9% w górę.Zachowanie indeksu WIG w 1,5 roku po takich punktach synchronizacji było zaskakująco spójne.Wszystkie ścieżki oznaczały nadejście hossy. Najsłabszą ścieżką jest ta z 2001 r. gdzie po roku indeks WIG wciąż znajdował się w okolicach startu (ale nie niżej). Pozostałe ścieżki są wyraźnie pozytywne. Średni wynik indeksu WIG po 1,5 roku wyniósł +40%.

Indeks sWIG80 niestety nie prezentuje, aż takiej spójności jak indeks WIG. Dalsze ścieżki dla niego prezentują się następująco:


  • 1 ścieżka jest skrajnie pozytywna
  • 3 ścieżki są delikatnie pozytywne
  • 1 ścieżka jest skrajnie negatywna (ta z 2001 r.)
Z perspektywy mWIGu40 dalsze ścieżki przypominają te z WIGu:

  • 4 ścieżki są pozytywne
  • 1 jest neutralna
Podsumowując, obecny poziom średniej dywidendy wypłacanej na rynku należy uznać za ponadprzeciętny, co zwiększa prawdopodobieństwo tego, że jesteśmy obecnie w dobrej okolicy do napełniania portfeli akcjami.

Jak zwykle pamiętajmy, że jest to tylko pojedynczy wskaźnik i jego "zdanie" warto na bieżąco porównywać z innymi. Wskaźnik ten można na bieżąco śledzić tutaj.

Jeśli artykuł Ci się podoba kliknij "lubię to", aby inni też mogli go przeczytać:
Dodatkowo zapisz mi swój adres email, aby nie przegapić nowych artykułów (nie wysyłam żadnego spamu/reklam itp.):
Twój email:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz