poniedziałek, 10 lipca 2017

Coraz łatwiej znaleźć spółki płacące dywidendę wysokiej jakości.

W jednym z ostatnich  artykułów pokazaliśmy, że niechęć inwestorów indywidualnych do inwestowania jest obecnie najsilniejsza od wielu lat. Dziś spróbujemy sprawdzić czy źródło tej niechęci jest uzasadnione fundamentalnymi wynikami spółek.


Aby to zrobić zebrałem dane na temat dywidend wypłacanych przez wszystkie spółki na GPW z ostatnich 16 lat. (Są one najlepszą miarą długoterminowej realnej kondycji spółki, gdyż nierentowna spółka nie będzie w stanie wypłacać coraz większej dywidendy.) Następnie podzieliłem wypłacone dywidendy na dwie grupy:
  • łatwo przewidywalne i rosnące - do tej grupy trafiały dywidendy wypłacane przez spółki, które co najmniej rok wcześniej wypłaciły już dywidendę, a do tego obecna jest kwotowo większa od zeszłorocznej (więcej zł wypłacanych na jedną akcję).
     
  • pozostałe (trudno przewidywalne lub malejące) - do tej grupy trafiały dywidendy wypłacane znienacka (po raz pierwszy po co najmniej rocznej przerwie) oraz te, które były kwotowo mniejsze o zeszłorocznych.
Dywidendy z pierwszej grupy są bardziej pożądane / jakościowo lepsze od grupy drugiej. Dlatego to na nich skupiłem się w tym tygodniu. Dla każdego momentu w czasie sprawdziłem ile spółek z rynku wypłaciło w ciągu ostatnich 12 miesięcy wysokojakościową dywidendę.

Oto co otrzymałem:


W badanym okresie średnio 11,7% spółek z GPW było spółkami wypłacającymi dywidendę należącą do grupy pierwszej zgodnie z dzisiejszym podziałem. Co ważne, od 2001 do 2015 r. wykres pozostawał uwieziony w trendzie bocznym (czerwone linie). Procent spółek wypłacających wysokojakościową dywidendę wahał się wtedy od 5% do 15% w zależności od tego na jakim etapie cyklu giełdowego się znajdowaliśmy. W ostatnich 2 latach ta bariera pękła i wykres po raz pierwszy w historii wyraźnie przebił 15%, pozostając ponad tą granicą aż do dziś.

Co to oznacza?

Od dwóch lat mamy na GPW najwięcej w historii spółek płacących regularnie rosnącą dywidendę.

Warto pamiętać, że dzisiejszy wykres nie jest zależny od nastrojów inwestorów, gdyż mierzy dywidendy w ujęciu kwotowym (ile zł spółka wypłaca na jedną akcję). Cena akcji danej spółki nie ma żadnego wpływu na kształt wykresu. Mierzone są tylko fundamenty spółki. Oznacza to, że z fundamentalnego punktu widzenia spółki na GPW mają się obecnie bardzo dobrze. Realne biznesy się rozwijają. Spółki coraz chętniej dzielą się zyskami. Zyski spółek rosną, a wraz z nimi rosną kwoty przeznaczane na dywidendy. 

To potwierdza, że niechęć inwestorów do kupna akcji ma swoje źródło poza fundamentami.

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz