niedziela, 5 sierpnia 2012

Sztuka koncentracji


Chcesz wiedzieć dlaczego innym udaje się tyle osiągnąć, a Tobie jakoś ciężko się za cokolwiek konkretnego zabrać? Myślisz, że inni są od Ciebie mądrzejsi, zdolniejsi, sprytniejsi i co tam jeszcze sobie wymyślisz? Nie są, a właściwie na początku nie byli. Urodzili się z takim samym mózgiem jak Twój. Z takimi samymi możliwościami i ułomnościami. Każda zdolność jaką nabyli nie przyszła do nich tak po prostu z nieba.Ktoś jest inteligenty? To dlatego, że tą inteligencję nabył. Tak inteligencji, kreatywności i wielu innych zdolności, o których myślałeś, że po prostu SĄ, trzeba się nauczyć. Każdy przeszkoda, każdy problem wymagający od Ciebie myślenia, rozwija Cię. Za każdym razem kiedy odpuszczasz, tracisz na tym. Nie uczysz się niczego nowego, a więc stoisz w miejscu.

Skoro nie ma drogi na skróty, to jak to jest, że ludzie obok Ciebie rozwijają się szybciej niż Ty? No cóż nie trudno prześcignąć kogoś kto stoi w miejscu. Wystarczy, że zrobię jeden na prawdę malutki, dosłownie centymetrowy kroczek w dobrą stronę, a już jestem w czymś lepszy od Ciebie.

To co prawdziwie rozwija to nie intensywny wysiłek. Jednorazowo, choćbyś był uczniem najmądrzejszych tego świata nic się nie nauczysz. Nie da się kogoś czegoś nauczyć. Tylko Ty sam możesz siebie nauczyć, próbując i próbując i próbując, aż w końcu wyjdzie. Jeśli Twoja wiedza nie wynika z doświadczenia jakiego nabrałeś, potykając się, to tylko Ci się wydaje, że ją posiadłeś. 

Myślisz, że tak nie jest? To dlaczego nie korzystasz na co dzień z wiedzy, którą posiadłeś z książek? Wiele motywacyjnych dzieł napisali ludzie, którzy osiągnęli w życiu na prawdę wiele, a Ty po przeczytaniu Kiyosakiego, Ferrisa i de Mello razem wziętych nadal nie masz, praktycznie żadnej wiedzy. A może nawet do tych książek nie dotarłeś, bo byłeś zbyt leniwy?

Oni piszą bardzo mądrze, ale ta wiedza nie przyda Ci się na nic jeśli nie zaczniesz wykorzystywać jej w praktyce. Mówisz, że nie wiesz jak się za to wszystko zabrać. Od której strony zacząć. Inni to już dawno są daleko przede mną. Nigdy ich nie dogonię.

A więc nauczę Cię jak prześcignąć dowolną osobę w dowolnej dziedzinie. Masz swój wzór do naśladowania w jakiejś dziedzinie? Swojego idola? Możesz sprawić, że będzie przy Tobie jak nieporadny przedszkolak.

Jest pewna osoba, która bardzo szybko uczy się nowych rzeczy. I to nie podstaw, ale posiada te umiejętności w stopniu, który zatrzymuje ludzi i sprawia, że nie mogą przestać patrzeć. Ludzie myślą, że ma talent. Bzdura. Nie ma czegoś takiego jak talent. Talent wymyślili ludzi chcący jakoś wytłumaczyć to, że oni tak nie potrafią.


Sztuka koncentracji
Gdy coś robisz w pełni się temu poświęć. Rób centymetrowy kroczek każdego dnia. Tylko centymetrowy. Nie większy. Aż każdego dnia. Nie rzadziej.Wykorzystaj fakt, że nie ma na świecie osoby, która realizowałaby tą zasadę. Nikogo ... poza Tobą.

Będą tacy, którzy zrobią dziennie 2 metry. Szybko się zmęczą, znudzą i porzucą działanie.

Ten centymetr to może być godzina. Może pół. Może 15 minut. To co jest najważniejsze, to gdy to robisz, jesteś tylko dla Ciebie. Jesteś egoistą. Robisz tylko to co przesuwa Cię do przodu. Pozostałe 23h dnia możesz być kim tylko chcesz, ale ten czas jest tylko dla Ciebie. Jeśli, ktoś Cię o coś prosi, bez wahania mówisz nie.

Dlaczego to działa?
Zwykle jest tak, że cały dzień się za coś zabieramy, ale nam się nie chce i oddalamy to co nieuniknione. Niestety, w ten sposób ciągle mamy to na głowie. Sztuka koncentracji polega na tym, aby robić jedną rzecz na raz. Jeśli poświęcisz godzinę na zrobienie, rzeczy, która musi być zrobiona to pozostałe 23h możesz cieszyć się dniem (i nocą ;). Gdy już się cieszysz dniem, koncentruj się właśnie na tym.

1h pracy w skupieniu jest cenniejsza niż 8h pracy rozbitej, przerywanej przez inne osoby. Gdy tylko zaczniesz ten schemat powielać, na każdy kolejny dzień Twoja efektywność wzrośnie. Zaczniesz odczuwać większą satysfakcję, z tego co robisz. Zaczniesz szybciej przyswajać wiedzę. Inni zaczną mówić, że masz talent.

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

5 komentarzy:

Qulin pisze...

True story ;-)

Rafał pisze...

Mi bardzo pomogło uświadomienie sobie jednej bardzo ważnej rzeczy. Otóż nie mogłem zabrać się do działania, ponieważ ciągle nie wiedziałem co chcę w życiu osiągnąć. Jakikolwiek wybór wydawał się strasznie ograniczający. I wiecie co? Zamiast zastanawiać się co chcę robić, zacząłem robić to, co intuicyjnie wydaje mi się najlepsze. Nie wiem dokąd z tym dojdę, jednak lepiej moim zdaniem robić cokolwiek, niż stać w miejscu.

Anonimowy pisze...

Czy aby tematyka bloga nie idzie za bardzo w stronę poradnika motywacyjnego? Ja bym chciał jednak o inwestowaniu :(

bazgrająca pisze...

Nie do końca zgadzam się z teorią,że wszyscy urodziliśmy się tacy sami. Niektórzy mają predyspozycje do konkretnych rzeczy już od urodzenia i zdecydowanie z większą łatwością przychodzi im szlifowanie danej umiejętności. Inni muszą na tę samą czynność poświęcić zdecydowanie więcej czasu i energii a skutki wcale nie muszą być takie same...

Ale ogólnie jeśli idzie o koncentrację, motywację itp... to się zgadzam :)

lukasz pisze...

Słusznie prawisz. Wiele osób styka się z tym problemem, myślę że wynika to z usposobienia i cech charakteru.

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz