poniedziałek, 12 lutego 2024

Bessa mogłaby nadejść już za 4-5 miesięcy? [PKO BP]


Jeden z czytelników, w komentarzach pod ostatnim wpisem zwrócił uwagę na prognozę, która powstała  w ramach tego wpisu z grudnia 2022 r., która sugerowała wzrost o +30% na sWIG80 w perspektywie 1,5 roku. 

Od tamtego momentu minęło już 1,25 roku, w trakcie którego sWIG80 rzeczywiście wzrósł o +30% ...


 ... co jest rewelacyjne z punktu widzenia statystyk zliczających skuteczność prognoz, jednak jednocześnie po raz kolejny stawia przed nami pytanie: "co dalej?"

Analiza, na której opierała się powyższa prognoza, polegała na obserwacji cykliczności na akcjach PKO BP, które już na pierwszy rzut oka, rzeczywiście wykazują sporą cykliczność ...

... od niemal 20 lat nie chcąc opuścić kanału rozpościerającego się pomiędzy cenami za jedną akcję wynoszącymi od 20 zł do 50 zł.

Widząc, że kurs akcji PKO BP po silnych wzrostach, po raz kolejny dobrnął do poziomu granicznego (aktualnie 52,30 zł za akcję) można odnieść wrażenie, że wzrosty na PKO BP (a więc i w konsekwencji hossa na giełdzie) dobiegają końca. Czy rzeczywiście tak jest? Zerknijmy co na ten temat mówi nasze standardowe podejście do analizy:

Tak wyglądają dane dzisiejszego wskaźnika po zastosowaniu standardowych filtrów (roczna średnia ruchoma + roczna dynamika):

Sygnałem zakończenia hossy na giełdzie jest pojawienie się szczytu na wskaźniku. Oto takie szczyty z przeszłości:

 
A oto dalsze 1,5 roku na indeksie sWIG80 po takich punktach synchronizacji:


Patrząc na wyraźnie spadkowe wykresy, wiemy, że szczyt na wskaźniku rzeczywiście ma dużą szansę wyznaczyć szczyt na giełdzie. To rodzi pytanie: kiedy taki szczyt na wskaźniku mógłby się pojawić?

Chodź nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, to można ją przedstawić jako funkcję ceny akcji spółki i tak:

 • Jeśli cena akcji PKO w ciągu najbliższych miesięcy się nie zmieni to sygnał bessy pojawi się za 4,5 miesiąca.
   
 • Jeśli cena akcji PKO w ciągu najbliższych miesięcy będzie rosła:
  • w tempie ok. +25% rocznie, to sygnał bessy pojawi się za 5 miesięcy.
  • w tempie ok. +50% rocznie, to sygnał bessy pojawi się za 9 miesięcy.
    
 • Jeśli cena akcji PKO w ciągu najbliższych miesięcy będzie spadała:
  • w tempie ok. -25% rocznie, to sygnał bessy pojawi się za 4 miesiące.

Jak widać, mocny rozpęd jaki mają obecnie akcje PKO BP sprawia, że niezależnie czy w najbliższych miesiącach będą one trzymać stałą ceną, spadać -25% rocznie lub rosnąc +25% rocznie, przewidywana dana pojawienia się sygnału bessy, nie zmienia się i wypada w okolicy: czerwiec/lipiec 2024 r.

Scenariusz ten mogą popsuć dalsze silne wzrosty na akcjach spółki, w najbliższych miesiącach, które odłożą datę pojawienia się sygnału spadkowego o kolejne miesiące.

Oznacza to, że według dynamiki akcji PKO BP, znajdujemy się obecnie w później fazie hossy, której pozostało nam ok. 4-5 miesięcy.

Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz