środa, 27 września 2023

Hossa dopiero się rozkręci?


M1 vs M3 to wskaźnik mówiący o tym jaki odsetek pieniędzy znajdujących się w gospodarce przyjmuje w danym momencie postać "szybkiego" pieniądza. Szybki oznacza tu wszelkiego rodzaju sposoby na przechowywanie go w sposób pozwalający na sprawne wydanie go czyli np. gotówka, konta rozliczeniowe, krótkoterminowe lokaty itp.

W dużym skrócie, im gospodarka jest bardziej rozkręcona, nagrzana, tym więcej pieniędzy przyjmuje właśnie tę formę. Dlaczego tak się dzieje? Intuicyjne wyjaśnienie jest tu takie, że w świecie prosperity, różnego rodzaju okazje na zainwestowanie pieniędzy w realnej gospodarce pojawiają się stosunkowo często więc dobrze mieć pieniądze "pod ręką". Odwrotnie rzecz ma się w okresach, gdy realna gospodarka kuleje. Wtedy nie ma zbyt wielu okazji na wydanie ich w jej ramach, więc ludzie szukają sposobu na pomnożenie oszczędności (ich ochronę) długoterminowych rozwiązaniach finansowych.

Tyle teorii. Oto aktualny wykres M1 vs M3 dla Polski:

Szczegółowe omówienie zaczniemy sobie od początku 2020 r. kiedy to wykres nagle eksplodował w górę. Był to okres gdy strach związany z pandemią i towarzyszącymi jej obostrzeniami był u szczytu, a rząd aby ulżyć ludziom wprowadzał intensywne programy dodruku darmowego pieniądza. Dodruk ten, jak widać na wykresie, trwał przez ok. 2 lata, po których obawy o stan gospodarki zniknęły, a pozostała rosnąca inflacja:

Rosnąca inflacja przełożyła się na cykl podwyżek stóp procentowych, który wyhamował realną gospodarkę, co z kolei przełożyło się na mniejszą ilość szybkiego pieniądza w gospodarce (spadająca czerwona linia na wykresach powyżej w ciągu ostatniego 1,5 roku).

W obecnym momencie wydaje się, że spadek ten właśnie się kończy, co ciekawe, kończy się on na poziomie przy którym rozpoczynały się pandemiczne dodruki.

Sprawdźmy jakie były dalsze losy giełdy w przeszłości, po momentach analogicznych do obecnego. Oto punkty synchronizacji:

A tak wyglądało kolejne 1,5 roku na indeksie sWIG80:


Jak widać, żadna z 5 historycznych ścieżek nie oznaczała nadejścia spadków. W przeciętnym scenariuszu indeks sWIG80 zyskiwał +15% w ciągu kolejnego 1,5 roku.

Potwierdza to, że wzrost ilości szybkiego pieniądza w gospodarce, który obserwujemy obecnie, jest sygnałem pro-wzrostowym. Co ważne sygnał ten jest świeży gdyż padł zaledwie kilka tygodnie temu (na początku września 2023 r.).


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz