poniedziałek, 28 sierpnia 2023

3 największy kryzys w niemieckim przemyśle od 28 lat

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (Ifo) co miesiąc bada koniunkturę tamtejszej gospodarki. Jako, że Niemcy są naszym głównym partnerem handlowym, problemy w ich gospodarce łatwo mogą rozlewać się na naszą. Dziś przyjrzymy się wskaźnikowi koniunktury w niemieckim przemyślę i na jego podstawie spróbujemy oszacować przyszłe zachowanie polskiej giełdy.

Oto surowy wykres koniunktury w przemyśle za ostatnie 28 lat:

Im wyższa wartość wskaźnika, tym Ifo lepiej ocenia koniunkturę w przemyśle. Jak widać obecny odczyt jest dość niski (85,7%). Z tak niskim odczytem, do tej pory mieliśmy do czynienia 2 razy:

  • w okolicy wielkiej bessy z 2008 r. gdy pękała bańka związana z nieruchomościami
  • w trakcie paniki związanej z pandemię w 2020 r.

W obecnym przypadku wartość wskaźnika nie jest aż tak niska, ale poza byciem po prostu niską, jest ona rozciągnięta w czasie na niskim poziomie. Obecny dołek jest jakby powtórzeniem analogicznego dołka na wskaźniku sprzed ok. roku. Taka charakterystyka czasowa pozwala powiązać jego powstanie z wojną na Ukrainie.

Aby lepiej wyłuskać cykliczność wskaźnika spójrzmy na jego odszumioną roczną dynamikę:

Jak widać, na tak przygotowanym wskaźniku niedawno pojawił się dołek. Sprawdźmy co działo się na naszej giełdzie po tego typu dołkach. Oto sygnały synchronizacji (analogiczne dołki z przeszłości):

A oto jak zachowywał się indeks sWIG80 przez 1,5 roku po takim sygnale:


Jak widać, wydźwięk takie sygnału był sygnałem pro-wzrostowym dla polskiej giełdy. Fakt ten można interpretować w ten sposób, że skoro giełda wyprzedza realną gospodarkę o co najmniej kilka miesięcy, a realna gospodarka obecnie znajduje się w kiepskiej kondycji (według Ifo), to jest spora szansa, że w zgodnie z prawem cykliczności w nadchodzących roku realna gospodarka poprawi swoją kondycję, co giełda wyprzedzająco pokazuje.

Czy tak się rzeczywiście stanie, sprawdzimy za jakiś czas, jednak na ten moment Ifo opowiada się za kontynuacją wzrostów.


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz