Cena / Przychód (C/P) to bardzo prosty do obliczenia i trudny do zafałszowania wskaźnik, wykorzystywany w analizie fundamentalnej, do oceny tego czy dana spółka jest przewartościowana czy niedowartościowana. Testy jego skuteczności w prognozowaniu przyszłej wyceny spółki można znaleźć np. w tym wpisie z przed 7 lat: "Weryfikacja skuteczności wskaźnika C/P". W dzisiejszym wpisie wykorzystamy tę właściwość C/P, aby oszacować "kiedy skończy się obecna bessa?".
Jak to zrobimy?
Najpierw zamiast mierzyć prze-/ i niedo-/ wartościowanie konkretnej spółki w konkretnym momencie musimy zagregować dane ze wszystkich spółek, w danym momencie, do pojedynczej wartości. Dobrym sposobem na taką agregację jest policzenie przeciętnej wartości C/P wszystkich spółek z GPW na dany dzień. Jako "przeciętna" wartość, najlepiej sprawdzi się tu mediana, która jest znacznie bardziej odporna na szumy niż średnia.
Mając przeciętny poziom wskaźnika C/P na GPW na każdy dzień, możemy dane te przedstawić na wykresie. Oto on:
Aby wyłuskać z danych to co najciekawsze nałóżmy na wykres nasz zestaw standardowych filtrów odszumiająco-normalizujących:
Okazuje się że:
- Wykres jest wyraźnie cykliczny z okresem odpowiadającym standardowemu cyklowi hossa-bessa.
- W ostatnim czasie wykres przeciął poziom 0 w dół.
Analogiczne przecięcie poziomu 0 w dół w przeszłości miało miejsce już 4 razy. Oto daty kiedy to następowało:
- 4 lipca 2008 r.
- 3 lutego 2012 r.
- 5 czerwca 2015 r.
- 11 maja 2018 r.
- 22 lipca 2022 r. (obecnie)
Oto okoliczności w jakich się to działo:
2008 r.:
2015 r.:
Sygnał padł miesiąc temu. Oznacza to, że jeśli historyczna zależność pomiędzy przeciętnym poziomem C/P i przyszłością GPW miałaby się utrzymać to należałoby się spodziewać zakończenia obecnej bessy za ok. 3 - 7 mc, co daje zakończenie bessy pomiędzy listopadem 2022 r. i marcem 2023 r.
Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów: | Zapisz się |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz