środa, 24 sierpnia 2022

Co przeciętny poziom C/P na GPW oznacza dla przyszłości rynku?

Cena / Przychód (C/P) to bardzo prosty do obliczenia i trudny do zafałszowania wskaźnik, wykorzystywany w analizie fundamentalnej, do oceny tego czy dana spółka jest przewartościowana czy niedowartościowana. Testy jego skuteczności w prognozowaniu przyszłej wyceny spółki można znaleźć np. w tym wpisie z przed 7 lat: "Weryfikacja skuteczności wskaźnika C/P". W dzisiejszym wpisie wykorzystamy tę właściwość C/P, aby oszacować "kiedy skończy się obecna bessa?".

Jak to zrobimy?

Najpierw zamiast mierzyć prze-/ i niedo-/ wartościowanie konkretnej spółki w konkretnym momencie musimy zagregować dane ze wszystkich spółek, w danym momencie, do pojedynczej wartości. Dobrym sposobem na taką agregację jest policzenie przeciętnej wartości C/P wszystkich spółek z GPW na dany dzień. Jako "przeciętna" wartość, najlepiej sprawdzi się tu mediana, która jest znacznie bardziej odporna na szumy niż średnia.

Mając przeciętny poziom wskaźnika C/P na GPW na każdy dzień, możemy dane te przedstawić na wykresie. Oto on:

Aby wyłuskać z danych to co najciekawsze nałóżmy na wykres nasz zestaw standardowych filtrów odszumiająco-normalizujących:

Okazuje się że:

  • Wykres jest wyraźnie cykliczny z okresem odpowiadającym standardowemu cyklowi hossa-bessa.
     
  • W ostatnim czasie wykres przeciął poziom 0 w dół.

Analogiczne przecięcie poziomu 0 w dół w przeszłości miało miejsce już 4 razy. Oto daty kiedy to następowało:

  • 4 lipca 2008 r.
  • 3 lutego 2012 r.
  • 5 czerwca 2015 r.
  • 11 maja 2018 r.
  • 22 lipca 2022 r. (obecnie)

 Oto okoliczności w jakich się to działo:

2008 r.:

 
2012 r.:

2015 r.:

 
2018 r.:

 
Jak widać każdy z 4 sygnałów pojawiał się w ramach wyraźnej bessy. Bessa trwała jeszcze odpowiednio: 8mc, 4mc, 7mc, 8mc po sygnale synchronizacji. Oznacza to, że w ramach kolejnych sygnałów możemy spodziewać się zakończenia bessy po 4 - 8 mc od wystąpienia takowego.
 
obecna sytuacja wygląda następująco:


 Sygnał padł miesiąc temu. Oznacza to, że jeśli historyczna zależność pomiędzy przeciętnym poziomem C/P i przyszłością GPW miałaby się utrzymać to należałoby się spodziewać zakończenia obecnej bessy za ok. 3 - 7 mc, co daje zakończenie bessy pomiędzy listopadem 2022 r. i marcem 2023 r.


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz