czwartek, 14 lipca 2022

PMI jeszcze nigdy nie spadał tak szybko


Indeks PMI to jeden z naszych bardziej zaufanych wskaźników makroekonomicznych. Wielokrotnie dowodził swojej skuteczności na żywym rynku. Szczegóły historycznych prognoz opartych o PMI i tego jak później potoczyły się losy giełdy można znaleźć tutaj

W ostatnim czasie indeks PMI zaczął dynamicznie spadać. Oto wykres 3 miesięcznej zmiany wartości wskaźnika:

Jak widać, w ciągu ostatnich 3 miesięcy PMI stracił aż -8,3 p.p. To największa dynamika spadku w historii, wynikająca ze standardowej cykliczności. Szybciej, wskaźnik ten, spadał tylko w czasie paniki pandemicznej w 2020 r.

Oto wykres "gołego" wskaźnika PMI:

Jeszcze rok temu byliśmy na historycznym szczycie oznaczającym szybki rozwój realnej gospodarki, a obecnie znajdujemy się na poziomie 44,4%, który oznacza, że więcej przedsiębiorstw dostrzega pogarszanie się sytuacji niż jej poprawę.

Klasycznym sygnałem do rozpoczęcia nowej hossy jest pojawienie się kolejnego dołka na odszumionej wersji wskaźnika:

Na razie wciąż do tego daleko.

Oznacza to, że aktualna bessa na giełdzie opiera się na solidnym fundamencie pogarszającej się realnej gospodarki, a więc niejako "ma zgodę" od realnych przedsiębiorstw na dalsze trwanie.


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz