wtorek, 3 maja 2022

ESI - ostatni obrońca hossy zmienił zdanie

W styczniu tego roku (4 miesiące temu) w momencie, gdy większość wskaźników makro była jednomyślna pod kątem tego, że bessa już zaczęła, jeden z nich ESI Growing Countries sugerował, że jest zbyt wcześnie na takie stwierdzenie. Puentą tamtego artykułu było: "według wskaźnika "ESI Countries" wciąż jest zbyt wcześnie na rozpoczęcie bessy. Wskaźnik ten stoi w lekkiej kontrze do większości wskaźników opisywanych na tym blogu w ostatnich tygodniach, które sugerują, że wcale nie jest zbyt wcześnie, aby spadki mogły się zacząć".

Dziś mając dostęp do nowszych odczytów, możemy z dużą wiarygodnością stwierdzić, że było to tylko opóźnienie w dostrzeżeniu rzeczywistej sytuacji przez wskaźnik. Przez kilka miesięcy pozostawał on w okolicy 95% - 100%, co oznaczało ogólnoświatowy rosnący sentyment ekonomiczny, jednak w ostatnim miesiącu zaliczył drastyczny spadek do zaledwie 31%, co oznacza nagłe, intensywne pogorszenie tegoż sentymentu:

W wersji z odsianymi szumami i zaznaczonymi kluczowymi szczytami na wskaźniku (skorelowanymi z nadchodzącą bessą), widzimy, że choć z opóźnieniem, ESI wygenerował sygnał pro-spadkowy:
 

Oto dalsze ścieżki (1,5 roku) na sWIG80 po takich szczytach:


Ich wydźwięk jest wyraźnie pro-spadkowy. Oznacza to, że ESI przestał uważać, że jest zbyt wcześnie na spadki i w pełni je popiera.


Rozwiązanie konkursu na trafną prognozę + druga edycja

W ostatnim czasie użytkownik "Sewo" słusznie przypomniał pod tym wpisem z lipca 2021 r. o konkursie, który czeka na ogłoszenie zwycięzcy. 

W tamtym okresie wciąż byliśmy w fazie jednoznacznej hossy. Indeksy rosły zarówno w krótkim jak i długim terminie. Konkurs polegał na jak najdokładniejszym wytypowanie daty zakończenia tejże hossy. Z dzisiejszej perspektywy już wiemy, że tamta hossa zakończyła się...

... pomiędzy 12 października 2021 r. (tę datę wskazuje WIG20), a 5 listopada 2021 r. (tę datę wskazuje mWIG40). SWIG80 i WIG zgadzają się na obie te daty (w obu momentach sWIG80 i WIG tworzyli niemal identycznie wysoki szczyt). Środek tego przedziału to 24 październik 2021 r.

Aby wziąć udział w konkursie należało zostawić komentarz z datą prognozowanego zakończenia hossy. W konkursie wzięło udział łącznie 41 osób. Oto rozkład waszych prognoz, według dat, które obstawialiście:

Najbliżej środka przedziału pomiędzy dwoma wspomnianymi szczytami byli:

  • Cyryl Zakrzewski z datą "18.10.2021" [tylko 6 dni rozbieżności]
  • 30.10.2021"[różnie tylko 6 dni rozbieżności]

O ile w okolicach daty szczytu na indeksie WIG20 nie było nikogo, to już w bliskiej okolicy szczytu na mWIG40 znalazł się:

  • Spoko Fizyk z datą "11.11.2021" [6 dni rozbieżności]

Oryginalnie planowałem przyznanie jednej nagrody dla zwycięzcy, ale z racji dużego zainteresowania konkursem i dużego "zagęszczenia" tak trafnych dat, chciałbym nagrodzić (roczny abonamentami na Fundamentalnej i Makrosferze) wszystkie 3 wspomniane osoby. Dziękuję wszystkim za udział. Zwycięzców proszę o kontakt na filon.r@gmail.com, a dla wszystkich mam kolejną edycję konkursu.

Analogicznie jak poprzednim razem, chodzi o wskazanie daty. Tym razem znajdujemy się w aktywnej bessie na GPW, a więc proszę o napisanie w komentarzu pod tym artykułem Waszej prognozy odnośnie tego: "Kiedy będzie dołek aktualnej bessy?".

Weryfikację wyników przeprowadzimy, gdy już nie będzie wątpliwości, że aktualna bessa się skończyła. Dla zwycięzców jak zawsze przewidziane są nagrody w postaci darmowych abonamentów. Zapraszam do zabawy :)


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz