poniedziałek, 3 stycznia 2022

Umorzenia w funduszach znów większe niż wpłaty. Co to oznacza dla przyszłości GPW?


1 czerwca 2020 r. w ramach tego wpisu, na podstawie salda wpłat i umorzeń w funduszach inwestycyjnych, zauważyliśmy, że: "akcje są tak niepopularne jak na początku hossy" i że: "w przeszłości takie momenty sprzyjały nadejściu wzrostów na rynku akcji.".

Jak się później okazało, prognoza ta była strzałem w dziesiątkę, gdyż kolejne 1,5 roku przyniosło wzrost o +50% na indeksie WIG:


Dziś po raz kolejny spojrzymy na saldo wpłat i umorzeń w funduszach pod kątem poszukiwań prognozy dla przyszłości GPW. Oto wykres wspomnianego salda (średnia 6-mc):

Okazuje się, że ostatnie miesiące to ostry zwrot salda w dół (przewaga umorzeń nad wpłatami). To piąta tego typu sytuacja w historii:

Daty poprzednich 4 to:

  • styczeń 2008 r.
  • sierpień 2011 r.
  • grudzień 2016 r.
  • kwiecień 2018 r.

Nanosząc te daty na wykres WIG...

... możemy zauważyć, że 3 z 4 sygnałów pojawiły się w czasie wczesnej bessy (już po kilku pierwszych miesiącach jej trwania). 1 sygnał okazał się fałszywy i nie pojawił się w okresie bessy.

W obecnym momencie padł kolejny sygnał analogiczny do przedstawionych 4 historycznych. Saldo wpłat i umorzeń znów jest ujemne. Oznacza to, że z punktu widzenia dzisiejszego wskaźnika, prawdopodobieństwo spadków w nadchodzących miesiącach jest wyraźnie wyższe niż prawdopodobieństwo wzrostów.


Jeśli wpis Ci się podoba zapisz się na newsleter, aby nie przegapić nowych artykułów:

Brak komentarzy:

Jeśli po dodaniu Twój komentarz jest niewidoczny, upewnij się czy Twoja przeglądarka ma włączoną opcję obsługi ciasteczek (cookies).

Prześlij komentarz